Megszüntette az adócsalás miatt indított nyomozást az ügyészség Gattyán György és társai ügyében – értesült a PestiSrácok.hu. A pornómilliárdost és öt további személyt a Nemzeti Adó – és Vámhivatal (NAV) gyanúsította költségvetési csalással, de a vádhatóság szerint nem volt elegendő bizonyíték arra, hogy Gattyánék ellen vádat lehessen emelni.
Megszüntette a Gattyán Györgyhöz köthető Docler cégcsoport egyik vállalkozását érintő, költségvetési csalás miatt indított eljárást a IX. Kerületi Ügyészség – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Ebben az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)tavaly májusban indított nyomozást, majd a pornómilliárdossal együtt hat személyt hallgatott ki gyanúsítottként, köztük egy ismert könyvvizsgáló cég munkatársát, és az érintett vállalkozás két ügyvezetőjét. A NAV tavaly decemberben küldte meg vádemelési javaslattal az iratokat az ügyészség részére, amely azonban a napokban úgy döntött, hogy megszünteti az eljárást, mert „a bűncselekmény elkövetése nem volt kétséget kizáróan megállapítható”.
Nem emeltek vádat
Úgy tudjuk, az egész ügy egy tulajdonjog kivásárlásáról szólt, amely során a gyanú szerint húsz millió forintos kár érhette az államot. A NAV azt vizsgálta, hogy az üzletrész adás-vétel valós szándékot takart-e, vagy a szerződések csupán színleltek voltak és valójában egy munkabér kifizetés állt a háttérben, amellyel így egy magasabb összegű adófizetési kötelezettséget lepleztek, ezáltal pedig vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek. Az ügyészség a megszüntető határozatában azzal érvelt, hogy a beszerzett bizonyítékok nem voltak elegendőek a vádemeléshez, hiszen azt nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani, hogy színlelt ügylet történt, emiatt pedig a kerületi ügyészségnek a nyomozás megszüntetéséről kellett határoznia.
Az alapügyben még mindig nyomoznak
Gattyán György cégeit érintően a NAV egy nagyobb horderejű nyomozást is folytat. Ez az ügy még 2012 szeptemberében azzal kezdődött, hogy az adóhivatal megszállta Gattyán magyarországi székhelyét, a mintegy 40 céget, befektetési társaságot, internetes start-upokat, játékfejlesztőket összefogó Docler-csoportot. Egyes információk szerint áfavizsgálatot tartottak, hiszen bár Gattyán társasági adó-, illetve szja-ágon nagy befizető, de a szolgáltatás után az áfa nem a magyar, hanem a portugál költségvetést gazdagítja. A Docler-csoport egyik tagja, a WebMindLicenses Kft. – melynek Gattyán az egyedüli tulajdonosa – ugyanis bérbe adta egy Lalib nevű portugál cégnek a livejasmin.com erotikus weboldal know-how-ját. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az ügyben arra a következtetésre jutott, hogy a két társaság közötti licencszerződés célja a magyar adójogszabályok kijátszása volt, és hogy a know-how hasznosításához fűződő döntéseket ténylegesen továbbra is Gattyán György hozta meg. A NAV ezért hatalmas összegű adókülönbözet (társasági adó, áfa, innovációs járulék és kulturális járulék), valamint adóbírság megfizetésére kötelezte a WebMindLicenses-t. Ebben az ügyben továbbra is ismeretlen tettes ellen folyik az immár öt éve tartó nyomozás. Ismert, a NAV eljárása miatt Gattyán az Európai Bírósághoz fordult, amely 2015 decemberében kimondta, hogy a magyar hatóság nem minősíthette volna visszaélésnek Gattyánék lépését azok alapján az adatok alapján, amelyek az adóhivatal rendelkezésére álltak. Meg kellett volna keresniük ugyanis a portugál adóhatóságot is, információkat kellett volna kérnie az adóhatóságnak a portugáloktól. Önmagában az, hogy egy alacsonyabb áfakulcsot alkalmazó országban levő társasággal kötöttek licencszerződést, további körülmények hiányában nem tekinthető visszaélésszerű gyakorlatnak – szögezte le az Európai Bíróság. Tavaly júniusban pedig a Docler a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon is megnyerte évek óta zajló perét a NAV-val szemben.
Vezető kép: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS