
Arról már portálunk is beszámolt, hogy az EBESZ delegációjának tagjai olyan triviális dolgokban is hibáztak, mint például a köztársasági elnök személye. A Nézőpont Intézet most húsz pontban összegezte a megfigyelők a magyarországi választásokkal kapcsolatos jelentésére vonatkozó kritikáit és észrevételeit.
A Nézőpont Intézet EBESZ-jelentés kapcsán írt összesítőjében úgy fogalmaztak: a magyar választási rendszer 2011-es reformja számos társadalmi, politikai és közjogi elvárásnak tett eleget. Ennek ellenére az új szabályozással szemben több kritika is megfogalmazódott az elmúlt évtizedben. Döntő többségben vannak azok a kifogások, amelyeket az ellenzéki pártok vagy kormánykritikus civil szervezetek fogalmaztak meg, politikai és nem szakmai szempontok alapján.
Az elemző szervezet szerint a választási rendszerbe vetett bizalom aláásására nemcsak a hazai nyilvánosságot használják fel rendszeresen, de a nemzetközi médiumok és szervezetek is gyakran visszhangozzák ezeket a vádakat. Hatvankét európai parlamenti képviselő sürgette a magyar választások szigorú helyszíni ellenőrzését és húsz kormánykritikus magyar civil szervezet fordult levélben az EBESZ-hez, hogy teljes körű megfigyelési missziót küldjenek hazánkba. A Nézőpont Intézet ennek alkalmából a szervezet 2018-as Magyarországról szóló jelentésének húsz legelterjedtebb kritikáját gyűjtötte össze, és tényszerűen megvizsgálta azok aktualitását és valóságtartalmát.
A kritikák fele már a megfogalmazása időpontjában is alaptalan volt. Indoklásukat döntően az ellenzéki retorika átvétele jellemezte, többek között a civil szervezetek helyzete, a kormánypárti hirdetések, a közszolgálati média, a médiapluralizmus, a médiaszabadság, a médiafelügyelet, vagy éppen a külhoni szavazók vonatkozásában. Találhatók a jelentésben olyan kifogások, amelyek elavultnak tekinthetők, miután a jogszabályokban módosítások vagy a körülményekben változások történtek. Az úgynevezett „bizniszpártok” lehetőségei például szűkültek a szigorításoknak köszönhetően, csökkent a hibalehetőségek száma a választási vitarendezések kapcsán, az átjelentkezésekből eredő hosszú sorban állás és késedelem pedig a jogszabálymódosításoknak köszönhetően könnyebben megelőzhetővé váltak.
A Szabad és tisztességes választás előtt – 20 kritika és tény az EBESZ 2018-as jelentésének tükrében című teljes elemzés ide kattintva érhető el.
Forrás/fotó: Nézőpont.hu
FER
2022-03-24 at 16:29
Nyugtával dicsérni a napot! Legyen tisztességes/Ámen
Perczel Éva
2022-03-23 at 17:37
Mi is azt várjuk, de a komcsik még belepökhetnek a levesbe!
Orientál
2022-03-23 at 16:34
EBESZ az a szervezet mint ahogy Gurcsányék HAZUDOZTAK – MÁIG IS – AZ eu-NAK IS ,SZÉT IS LOPTÁK AZ ORSZÁGOT ,EL IS ADÓSÍTOTTÁK ÉS 2006 OKTÓBERÉBEN A NÉPBE IS LÖVETTEK. JOBBIKOS FASISZTA VONÁSAIK IS MEGTALÁLHATÓK BENNÜK.
Kutya
2022-03-23 at 16:11
Kimaradt. Elvileg a Budapesti polgármesteri választást is így csalhatták már el.
Sok a beépített ügynök a szavazóurnáknál.
Kutya
2022-03-23 at 16:10
egy volt mszp-s tag épp lobbizik észtországban hogy elcsalják a választást….