Az európai közvélemény megfordult, és támogatja a szükséges intézkedések meghozatalát még akkor is, ha ez alkotmánymódosítással és bizonyos szabadságjogok korlátozásával jár – nyilatkozta Nógrádi György a Kossuth rádiónak. A biztonságpolitikai szakértő szerint az unió tagállamainak zöme új jogszabályokkal és akár alkotmánymódosítással is kész föllépni a terrorizmussal szemben.
A szélsőséges terrorizmussal szemben legszigorúbban föllépő tagállamok közül – mint, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország és Szlovákia – Nógrádi György kiemelte Belgiumot, ahol öt terrorfenyegetettségi szint van. A törvénymódosításoknak köszönhetően már bűncselekménynek számít a toborzás, valamint a lehallgatáshoz szükséges engedélyre sem kell hetekig várni.
Franciaországban megvonhatják az állampolgárságot a kettős állampolgároktól, bevonhatják az okmányukat, a bankszámlájukat befagyaszthatják. A titkosszolgálati reform keretében bevezették a 72 órás fogva tartást, a szigorított határellenőrzést, az elektromos nyomkövető rendszert, és nyilvántartásba veszik a légi és a vasúti forgalmat – sorolta a szakértő. Nógrádi György hozzátette, betilthatják a gyülekezést, általános lesz a telefonlehallgatás, megakadályozzák, hogy beazonosíthatatlan telefonokat lehessen vásárolni, az internetfelületeket betilthatják.
Nógrádi György szerint az országok egy másik csoportjába tartoznak, akik kevésbé kemény, nem száz százalékos szigorításokat vezettek be. Ilyenek például Ausztria, Bulgária, Nagy-Britannia, Észtország, Görögország, Hollandia, Litvánia és Szlovénia.
A szakértő szerint egyedül két államban, Svédországban és Németországban vélekedett másképp a közvélemény a szigorító intézkedések fontosságáról, ugyanakkor mióta Stockholm egyes részeibe nem lehet belépni és a köztörvényes bűncselekmények száma drasztikusan nőtt, itt is változik a helyzet. Németországban pedig a legutóbbi felmérések szerint a németek 81 százaléka nem támogatja a merkeli politikát, a kancellár népszerűségi indexe 12 százalékot esett.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS