Marcalira szegeződött az ország szeme a napokban, amikor Steinmetz Ádám helyi jobbikos képviselő a választásokkal kapcsolatban “furcsaságokat” kezdett el emlegetni Facebook-oldalán. Eszerint rossz pecsét használata miatt 241 darab szavazólapot kellett érvénytelenítenie a bizottságnak. Steinmetz Ádám ugyan banális hibaként emlegeti az esetet, amelyet minél hamarabb ki kíván vizsgáltatni, azt azonban elfejeti megemlíteni, hogy aki átvette a rossz pecsétet és ugyanúgy pecsételt is vele, nem más volt, mint a Jobbik pártdelegáltja, Szebeni Villő, aki óvta a választás tisztaságát.
Valóban súlyos hiba csúszott a rendszerbe Marcaliban a választások napján, ám Steinmetz Ádám választási csalást sugalló bejegyzése hagy maga után némi kivetnivalót. A PestiSrácok.hu felkereste Bödőné dr. Molnár Irén főjegyzőt az üggyel kapcsolatban, ismertesse a valóságban történteket:
A választásokat követően megkértem a választási bizottságot (két Fidesz-KDNP delegált, három választott, illetve egy Jobbikos delegált), hogy fáradjanak be az önkormányzatba megbeszélni, hogyan történt a téves bélyegző használata. Elmondásuk szerint a bélyegző a szombati zárások után maradt a hivatali gépkocsiban, amikor a szavazókört a Marcali Közös Önkormányzati Hivatal főjegyzőjének pecsétjével hitelesítették rendőri kísérettel. Ez a pecsét szombat este bent maradt a hivatali gépkocsi kesztyűtartójában, amely a választások napján szállította a mozgóurnát is. Másnap, egy másik gépkocsivezető vitte ki a bizottság két tagját mozgóurnázni, akik közül az egyik bizottsági tag, a Jobbikos delegált Szebeni Villő volt, és mivel előre ült a kocsiban, azért a gépkocsivezető azt hitte, hogy Szebeni Villő felejtette bent a mozgóurnázás keretében a szóban forgó bélyegzőt. A gépkocsivezető ezt követően visszajuttatta a bélyegzőt a szavazókörbe, amelyet a Jobbikos delegáltnak adott át. Szebeni Villő félretette a bélyegzőt, amikor pedig délutánra az addig használt bélyegző akadozni kezdett, akkor kezdték el használni a téves bélyegzőt, amely nem volt a bizottság rendelkezésére bocsátva. Minden tagot megrázott az eset, azonban fontos kijelenteni, az lett volna választási csalás, ha nem érvénytelenítik ezeket a szavazatokat, ugyanis nincs olyan opció, amelyben egy második, nem hivatalosan használt bélyegzőnek a lenyomatával érvényes lenne a szavazólap.”
Összességében a zűrös kavarodás ténye nem megkérdőjelezhető, ám ez aligha vonja kétségbe a választás tisztaságát. Steinmetz Ádám az alábbi április 12-i facebook posztjával készítette elő ugyanis a terepet az Index hírportál április 13-i, Marcali egy szavazókörének „banális hibájáról” szóló cikkéhez, amelyben a közösségi oldalára írt bejegyzésében szereplő követelés („Tisztességes választást!”), majd az indexes történet tökéletesen illeszkedik abba az ellenzéki narratívába, amely szerint a kormánypártok elcsalták az országgyűlési választást.
A magyar társadalom több mint fele nem a Fidesz-KDNP-re adta le szavazatát vasárnap. Fenti tény tükrében a 2/3-os felhatalmazás finoman fogalmazva is igazságtalan, mivel a többség egyharmados kisebbségbe szorult. Azok, akik ezt igazságtalannak gondolják, békés demonstrációt szerveznek szombaton Budapesten, és követelik:
„A szavazatok újraszámlálását! Gyűlöletkampány helyett szabad sajtót, pártatlan közmédiát! Tisztességes választást! Új választási törvényt! Az ellenzék ne magával harcoljon, hanem álljon ki a többségért!”
Ezt az érzetet erősíti, hogy az indexes írás külön kiemeli, hogy ha nincs a pecsétek összekeverése, akkor Steinmetz „9 szavazattal nyerte volna meg ezt a szavazókört is a városban, így viszont alulmaradt 44 szavazattal”.
Az olvasó tehát könnyedén összerakhatta magában a kirakóst, melynek darabkái egytől egyig abba az irányba mutatnak, hogy a szavazókörbe kerülő második pecsét „banális hibája” a Fidesz- KDNP országgyűlési képviselőjének, Móring József Attilának az érdekeit szolgálta. Csakhogy Steinmetz Ádám néhány fontos részletet elfelejtett megosztani az Indexszel, mégpedig azt, hogy a pecsétet Marcali polgármesterének (Sütő László volt a város utolsó tanácselnöke, aki azóta is a baloldal erős embereként vezeti Marcalit) sofőrje szállította, majd pedig az említett második pecsétet nem más vette át, vitte be a szavazókörbe, és pecsételt is vele, mint Steinmetz Ádám kampányfőnökének élettársa, Szebeni Villő, aki aznap a Jobbik pártdelegáltjaként óvta a választás tisztaságát a „banális hiba” helyszínéül szolgáló szavazókörben.
Sajnálatos módon a Marcali 7. számú szavazókörben is történt »furcsaság«. Egy nem hiteles pecsét miatt 241 darab, többségében személyemet támogató szavazatot érvénytelenítettek.”
Steinmetz Ádám az április 14-i posztjában ismét említést tesz a 7. számú szavazókörben történtekről – „furcsaság”-nak nevezve az esetet –, de ismét elfelejti megemlíteni, hogy a pecsét szavazókörbe kerülésében, némi szerepet azért a Jobbik is játszott.
Vezető kép: Jobbik.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS