Hiába a településről településre vírusként terjedő ellenzéki stratégia, hogy összeborulva, magukat civilnek álcázva próbálják megvezetni a választókat, igencsak úgy tűnik, hogy a Márki-Zay-modell nem működik hosszútávon, és pláne nem mindenhol. Az elvi és nézetkülönbségek hamarabb kibújnak, mint szög a zsákból, ha a választási kampányban gründolt civil szervezet tagjai között csak abban van egyetértés, hogy “utáljuk a Fideszt” és valahogy le kell verni a jobboldali jelöltet, és az pedig legfeljebb együtt sikerülhet. Ez történt most Kaposváron, ahol a helyi ellenzéki arcok – akiknek külön-külön annyi esélye lenne, mint egy sün sikeres átkelésének a négysávos autópályán csúcsforgalomban – megalapították a Kaposváriakért Egyesületet. Kikérik maguknak, hogy álcivilek lennének: az, hogy ellenzéki pártok képviselői alapították, most nem számít, mert magánemberként civilek, csak a pártban politikusok… A közösködés, testvéri szeretet és egyetértés a polgármester-jelölt megnevezéséig tartott. Miután eldőlt, hogy Horváth Ákos helyi vállalkozót indítja az egyesület, egyre hangosabbak lettek a különvélemények. Kiderült, hogy az üzletember kaposváriként, a 100-200 milliós évi forgalmat realizáló építési kft.-jét 250 kilométerre jegyeztette be városától, ahol él és dolgozik. Felmerül a gyanú, hogy csakis azért, hogy ne kelljen iparűzési adót fizetnie. Bár az ellenzéki politikusokról – főleg az utóbbi időben – azt tapasztaljuk, hogy gyomruk bármit bevesz, a kaposvári eset azt mutatja, hogy azért lehetnek kivételek.
A Demokratikus Koalíció kaposvári önkormányzati képviselője, Kováts Imre – akinek már a civilesdi sem volt az ínyére – konkrétan kijelentette, hogy ő biztosan nem támogat egy offshore-vállalkozót, és szerinte ezt pártja sem teheti meg. Jelenleg áll a bál a somogyi megyeszékhelyen – azért próbálnak úgy tenni, mintha minden rendben lenne.
Az offshore-lovag polgármester-jelöltnek “a köz mindennél előbbre való”
Nagy lendülettel kezdetét is vette az önkormányzati választási kampány. Már építik a kaposvári Márki-Zay-klónt. Úgy ábrázolják, mint nagycsaládos, ötgyermekes édesapát, kemény vállalkozót, aki egyben ízig-vérig civil, szolgált anyaotthonban, vállalkozói közalapítványban, és még Prima Primissima-zsűritag is volt.
Bemutatkozásában azt mondta, hogy vállalkozásai révén jól rálát a helyi gazdaságra, amin sok a javítanivaló. Azt is kiemelte, hogy számára a köz a legfontosabb, és ha megválasztják, Kaposvár lesz a legcivilebb civil város.
E fenti sorok mosolyogtatóak a vállalkozása kapcsán napvilágot látott tények fényében.
Vajon milyen rálátása van a helyi gazdaságra, és egyáltalán hogyan képzeli, hogy abba beleszólhat, amikor legnagyobb cége után még iparűzési adóval sem járul hozzá ahhoz a közöshöz, ami állítása szerint számára mindennél előbbre való.
Újlengyel egy igazi offshore-paradicsom: majdnem kétszer annyi cég van bejegyezve a faluban, mint ahányan lakják
Vajon mi lehetett annyira vonzó Újlengyelben egy kaposvári vállalkozónak, hogy a tőle 250 kilométerre fekvő 1700 lelkes kistelepülésre vigye a cégét?
A település nevét a Google-be írva 2008-től cikkek hosszú sora tárul elénk, amelyek úgy mutatják be a Pest megyei falut, mint magyar offshore-paradicsomot.
A hvg.hu 2008-as cikke annak apropóján mutatta be elég kimerítő részletességgel Újlengyelt, hogy a legnagyobb hazai cégek listájában a rangos hetedik helyre szökött fel egy itt bejegyzett vállalkozás. Előző évi árbevétele meghaladta a 60 milliárd forintot. A cikk felidézi, hogy a falu két vezetője, akik ’93 óta irányítják Újlengyelt, Cserna Ferenc polgármester és Svébis Mátyásné jegyző a ’90-es évek végén kitalálták, hogy mivel a faluban profitot termelő vállalkozás akkoriban nem volt, abból semmi bevételük nem származna, ha kivetnék az iparűzési adót. Ha viszont nem, abból a jövőben származhatnak előnyeik.
Így is lett. Elsőként egy kanadai cégcsoport nyolc kft.-je bérelt a magyar faluban irodát és tette ide a székhelyét. Őket követte az 1,9 milliárd dolláros törzstőkével bíró Leaf Kft., amivel Újlengyel a hazai cégek vagyontoplistájának élére állt – írta a portál. Azt is felidézték, hogy miután mindezt először bemutatták egy riportban, rohamot indítottak az újlengyeli székhelyért a külföldi tulajdonú, gazdasági tevékenységet nem végző offshore cégek.
Az Opten cégadatbázisa szerint jelenleg 2785 cég van bejegyezve a kis faluban, ebből 2415 működő cég.
Ezek egyike a kaposvári ellenzéki polgármesterjelölt cége.
A roncsellenzék tehát odáig jutott, hogy egy megyeszékhelyen olyan polgármester-jelöltet indít, aki annyira lokálpatrióta, hogy még kötelező iparűzési adóval sem hajlandó hozzájárulni saját városa fejlődéséhez. Ilyen jelölttel győznék le az őszi választáson a Kaposvárt 25 éve vezető, fideszes Szita Károlyt.
Se nem lokálpatrióta, se nem civil
A Kaposváriakért Egyesület megalapítását áprilisban jelentették be. Bár nevében civil szervezetre, pártpolitikától való mentességre utal, valójában az ellenzéki összefogás kaposvári ernyőszervezete… Bár igyekeznek minden fórumon hangoztatni, hogy civilek, és civilek is alapították az egyesületet, a pártok csak támogatják. Érdekes módon a tagok névsorát nem hozzák nyilvánosságra, de az biztos, hogy vannak olyan tagok, akik valamelyik ellenzéki pártnak is tagjai: például a DK helyi elnöke, Molnár Tiborné a Kaposváriakért Egyesület oszlopos tagja, egyik arca is egyben.
De tagja az egyesületnek az MSZP kaposvári elnöke, Pintér Attila is, aki azzal árulta el magát, hogy sajtótájékoztatón a nekik szegezett kérdésre azt mondta: ők egyesületi tagként “magánszemélyek”; szerinte “az más kérdés, hogy pártokat is képviselnek”.
A kaposvarmost.hu azt is kiszúrta, hogy a Momentum képviselője, Bereczki Dávid egy Facebook-kommentháborúban szólta el magát, azt írva: “A Kaposváriakért Egyesületet jelenleg civilek és a Kaposváron mérhető támogatottsággal rendelkező pártok alkotják”.
Mára előálltak a farbával: polgármestert és képviselőket is a Kaposváriakért Egyesület jelöl a őszi önkormányzati választásra, az ellenzéki pártok, az MSZP, a DK, a Jobbik, az LMP és a Momentum pedig támogatják a “civil” jelölteket.
Júniusban az egyesület felkérte az egyik ismert kaposvári vállalkozót, Horváth Ákost, hogy legyen a civil szervezet, vagyis az ellenzéki összefogás polgármester-jelöltje.
A helyi DK-s is kiakadt
A Demokratikus Koalíció kaposvári önkormányzati képviselőjénél, Kováts Imrénél ekkor szakadt el a cérna. Egész hosszú bejegyzést közölt a honlapján, amelyben kijelentette, hogy “a Demokratikus Koalíció nem támogathat egy offshore céget vezető polgármester-jelöltet”. Kifejtette, hogy az adóelkerülésnek van legális és illegális módozata is. A jelenleg hatályos törvények szerint legális az, ha valaki úgymond “adókímélő”: áthelyezi a vállalkozását oda, ahol nem kell helyi adót fizetni.
Az már akár törvénybe is ütközhet és mindenképpen etikátlan, ha valaki a székhelyén csak egy postaládát, postafiókot tart fenn, de az adott településen amúgy semmilyen tevékenységet nem folytat, ahol viszont igen, az nem a székhelye.
Kováts is emlékeztet a honlapján, hogy éppen Újlengyel az a település, amit egyszerűen csak magyar offshore településnek neveznek. Az önkormányzat annak érdekében, hogy növelje a bevételeit, elengedi az iparűzési adót, cserébe megkapja a cégek gépjárműadóját (illetve az adónak az önkormányzatnál maradó 40 százalékát).
Több, mint 6000 vállalkozó járul hozzá iparűzési adójával Kaposvár fejlődéséhez, és aki nem, pont az szeretne polgármester lenni
Hozzáteszi, hogy miközben több, mint 6200 működő kaposvári vállalkozás döntő többségének székhelye Kaposvár – és ott meg is fizeti az iparűzési adót, hozzájárulva azzal a város épüléséhez -, az ellenzéki jelöltnek választott vállalkozóról ezt nem lehet elmondani.
Horváth 140-200 milliót kaszál évente építőipari cégével, de a székhelyügyet havi 39 ezerből megoldja
Mi is megkerestük az elektronikus cégadatbázisban Horváth Ákos cégét, illetve cégeit. Az Opten szerint a MAD-DAY Építők Kft.-t, amelynek az ellenzéki polgármesterjelölt az ügyvezető igazgatója, 2015 decemberében jegyezték le Újlengyelen. Kaposváron papíron csak egy fióktelepe van. Az adattár szerint minden egyéb érintettség kaposvári: itt vezeti a bankszámláját a cég, de itt zajlik a központi ügyintézés is. Az építőipari vállalkozás nettó árbevétele az elmúlt két évben 139, illetve 121 millió forint volt.
Kíváncsiak voltunk, hogy mégis milyen lehet egy ekkora építési vállalkozás kis falusi székhelye. A régi típusú, hosszú családi házban az Opten szerint 738 cég működik. Az ingatlan bérbeadója jól kereshet a székhelyszolgáltatással: a Google-ben fellelt hirdetések szerint ebben az épületben már havi 39 ezer forint plusz áfáért biztosítanak székhelyet az iparűzésiadó-mentes működéshez.
Ezzel szemben Kaposváron, a Teleki utcában hatalmas üvegpalota viseli a MAD-DAY építőipari cég nevét. A vállalkozás honlapja és az azon elérhető tartalmak szerint is a központjuk Kaposvár.
A vállalkozónak van bejegyezve Kaposvárra is cége, kettő is, ezek azonban töredékannyi forgalmat bonyolítanak. A MAD-DAY Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nettó árbevétele pár tízmillió forint, tavaly mindösszesen 47 millió volt. Egy T13 Kft. nevű vállalkozás, amely elsősorban ingatlan-bérbeadással foglalkozik, csak néhány millió forint bevételt realizál évente; tavaly ez még 4 milliót sem tett ki.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS