Még nincs két hete, hogy lezajlottak az uniós választások, amelynek eredményeit most értékelik a tagállamokban. Ám a problémák a régiek maradtak: továbbra is folytatódik a Brexit szappanopera, és az euróövezet válsága sem csitul. Sőt, az olaszok már odáig jutottak, hogy egy párhuzamos saját valuta bevezetését fontolgatják. Nézzük, honnan fakad Matteo Salvini és Brüsszel vitája.
Besokallt az olasz kormány az Európai Unió pénzpolitikája miatt, mivel Brüsszel úgynevezett „túlzottdeficit-eljárás” megindítását tervezi az ország ellen. Elvileg ezt az eszközt akkor veti be az unió, ha egy tagállam költségvetési deficitje meghaladja a GDP 3 százalékát, Olaszországgal pedig éppen ezt tervezik tenni. Az Öt Csillag mozgalom és a Liga által alkotott kormány radikális lépésekre szánta el magát, amelyeknek az a célja, hogy végre-valahára fellendítsék a gazdaságot. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes szerint addig nem tartanák be az uniós irányelveket, amíg a munkanélküliség 5 százalék alá nem csökken. Ennek érdekében pénzt pumpálnának a gazdaságba: a személyi jövedelemadót például 15 százalékra vinnék le, de mérsékelnék a társasági adót is. Emiatt csökkennének az állami bevételek, amelyek a deficit emelkedését vonnák maguk után. Az olasz kormány szerint jövőre elérné a hiány a GDP 3,5 százalékát. Sőt, a római vezetés úgy képzeli, hogy ezt a hiányt az Európai Központi Bank finanszírozná. Hát, kérem, ez rettenetes, amit Brüsszel nem tűrhet – így hát azonnali intézkedéseket helyeztek kilátásba. Küldtek is egy levelet rögvest Rómába, amelyben minden felhánytorgattak, ami csak eszükbe jutott. Erre Salvini nemes egyszerűséggel azt válaszolta: „Az unió ne levelet küldjön, hanem pénzt.”
Fiskális ösztönzés
Az olaszok elképzelése valójában logikus. A világban számtalan ország hajt végre ilyen fiskális ösztönzést. Legutóbb például maga az Egyesült Államok. A pénzpumpálás fellendíti a gazdasági életet, amely fedezetet nyújt az időlegesen megnövekedett adósságra. Ám az ilyesmi az Európai Unió szerint helytelen, és egyetlen tagállamnak sem engedélyezi. Ennek oka pedig az, hogy a tagállamok eltérő gazdasági helyzetben vannak. Ahogy mondani szokták, a németeknek túl gyenge az euró, míg másoknak túl erős. Néhány északi államban és Németországban olyan erős a magánszektor, hogy a bankoknak és a vállalatoknak rengetek pénzük van, ezért nem szorulnak rá állami ösztönzőkre. Ám Olaszországban, Franciaországban, vagy éppen a nemrég csődbe jutott Görögországban más a helyzet.
2010-ben hasonló élményünk volt
Érdemes kitérni arra, hogy Magyarország nem is olyan régen hasonló helyzetben volt. A 2010-es választási győzelem után Orbán Viktor szinte ugyanolyan gazdasági elképzelésekkel kacérkodott, mint manapság az olaszok. Az akkoriban éppen újonnan megválasztott magyar miniszterelnöknek az volt az elképzelése, hogy néhány évig átlépnék a bűvős 3 százalékos határt. Az így keletkezett forrásokból aztán élénkítenénk a gazdaságot, és ez majd automatikusan helyreállítaná az egyensúlyt. Barroso, az akkor hivatalban lévő uniós bizottsági elnök erre kereken nemet mondott. Sőt, azonnal megindította hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárást. Ezek után Magyarországnak más utat kellett választania, és Matolcsy György vezetésével elkezdte az úgynevezett unortodox gazdaságpolitikát, amely révén 2013-14-re kilábaltunk a Gyurcsány-kormány által okozott csődből. De azóta is ott lóg a levegőben a kérdés: vajon ha az unió rugalmasabb és engedélyezi Orbán Viktornak, hogy az eredeti elképzeléseit valósítsa meg, akkor nem lábalunk ki hamarabb a válságból? Könnyen lehet, hogy a válasz igen. Könnyebben és gyorsabban túljutottunk volna a nehezén.
Olaszország gazdasági nagyhatalom
Azonban Olaszország más pozícióban van, mint a kis Magyarország volt. A világ tíz legnagyobb gazdasága közt van, és tagja az elitklubnak számító G7-csoportnak. Egy fejlett és gazdag ország, amely mintegy tizenöt éve stagnál, és már nagyon szeretne ebből az állapotból kikerülni. Nettó befizetője az uniónak. Vagyis tőle áramlik ki a pénz és másokhoz jut. Az olasz kormány úgy véli, hogy ennyi pozitívum mellett megérdemel egy kissé elnézőbb magatartást. A németeket azonban ez nem hatja meg, és kötik az ebet a karóhoz. Nem hajlandók újragondolni az unió pénzügyi szabályait. Miért tennék? Nekik pont megfelel. Hatalmas kereskedelmi többletük van, és dől a pénz hozzájuk. Az olaszok pedig nem tehetnek semmit addig, amíg tagjai az euróövezetnek.
Párhuzamos valuta létrehozása sem elképzelhetetlen
Tehát a probléma lényege az euró. Ma már elfogadott tény, hogy az olaszoknak és franciáknak gyakran inkább teher az euró, mint előny. Most ne is beszéljünk a kisebb déli országokról, amelyek szinte fuldokolnak az erős valuta terhe mellett. Rómában a vaskalapos német hozzáállást látva egy új ötlet fogalmazódott meg: hozzanak létre egy alternatív valutát, amely párhuzamosan működne az euróval. Bevezetnék az úgynevezett „minibot-ot”, amely egy ma is létező elektronikus kincstárjegy. Úgy alakítanák át, hogy 0 százalékos kamatozású, lejárathoz nem kötött értékpapírrá váljon, és ezzel a kincstárjeggyel fizetné az olasz állam azt az 57 milliárd euró tartozását, amellyel olasz állampolgároknak és cégeknek tartozik. Ha ez megtörténne és az érintettek elfogadnák, akkor a minibot egyből pénzként funkcionálna. Ezzel lényegében egy új pénznem jönne létre, egy párhuzamos valuta az euró mellett. Ugye senkit se lep meg, hogy a németek és az Európai Központi Bank már az ötlettől is frászt kaptak. Közölték, hogy ez megsértené a szabályokat, mivel a pénzkibocsátás az EKB kizárólagos joga. Azt is hozzátették, hogy a minibot nem működne, és gyorsan ki kellene vonni a forgalomból. Pedig a világban már volt példa hasonlóra. Például Kalifornia állam 2009-ben vezetett be egy hasonló pénzt. A 2008-as válság után az állam nem tudta fizetni a kiadásait, ezért kincstárjegyben fizetett, amely azonban nem 0 százalékos kamatozású volt. A sikere felemás volt, mivel volt olyan nagy bank, amelyik elfogadta, de a többségük nem váltotta be. Kalifornia idővel rendezte a pénzügyi helyzetét és ezeket a papírokat kifizette dollárban. De tény, hogy egy ideig működött egy ilyen alternatív valuta.
Az euró az “emberiség elleni bűntett”
Az olasz kormány azonban úgy tűnik, hogy hisz a minibotban. Azt várják tőle, hogy plusz pénz kerül a gazdaságba, ami növeli a vásárlóerőt, amely megindítja a konjunktúrát. Ez nem lenne feltétlenül ostobaság, sőt, akár be is jöhetne. Ám felmerül a kérdés, hogy akkor mi szükség az olasz euróra? Nem lenne egyszerűbb visszatérni a lírához? Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban azt mondta:
Olaszország egy szép napon arra ébredhet, hogy már nem tagja az euróövezetnek.
Azért az olaszok idáig nem mennének el – elég, ha idézzük Matteo Salvinit:
Az uniós kiadási korlátok régiek és elavultak, e csapdából el kell menekülünk.
De van olyan olasz politikus, aki az eurót „az emberiség elleni bűntettnek” minősítette. Ez mondjuk túlzás, de azért az euróövezet szabályait felül lehetne vizsgálni. A merev ortodoxia nem feltétlenül a helyes álláspont.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS