Egyre szerteágazóbb, nagyobb területet lefedő az a kapcsolati háló, ami Botka László hivatala és a szegedi bíróságok között látszik kirajzolódni. A Mars téri károsult kereskedőknek az általuk indított, hat éve tartó pótmagánvádas büntetőper mellett számtalan polgári perük is volt. Sajtónyilatkozataik miatt Szeged három alpolgármestere indított személyiségi jogi pert két károsult kereskedő ellen. Az ügyet egyenesen a polgári kollégium vezetője, Lakatos Péter tárgyalta, függetlenül attól, hogy a volt felesége, gyermeke édesanyja az önkormányzat egyik jogásza. Aki most a Facebookon tombol, mert egyik laptársunk összefüggésbe hozta a szegedi bíróságokat érintő családi összefonódásokról szóló cikkében.
Tomasovszky Csilla ügyvéd, a szegedi önkormányzat száz százalékos tulajdonában álló környezetgazdálkodási cég fogyasztóvédelmi referense napok óta tombol és hosszan magyarázkodik Facebook-oldalán, amiért a Magyar Hírlapban egy, a bírók és az önkormányzati dolgozók közötti családi összefonódásokat vázoló cikkben az ő neve is megjelent. A szerző úgy említi a jogászt, mint a Szegedi Törvényszék polgári kollégiumának vezetőjének, Lakatos Péternek a felesége. Bejegyzésében állítja: a bíróval már 2009-ben elváltak, az önkormányzat cégéhez pedig még 1999-ben, az előző polgármester idején került. Az ügyvédnő általánosságban a sajtót, de nyilván az összefonódásokat elsőként feltáró PestiSrácok.hu-t vádolja azzal, hogy megrendítettük az emberekben az igazságszolgáltatásba vetett bizalmukat, és ez mennyire káros. Arról is írt, hogy a megjelent cikkek számonkérik, amiért ügyvédek és bírók privát kapcsolatot mernek tartani egymással, és ezek után egy jogászbálba sem mer majd elmenni senki, nehogy lencsevégre kapjanak egy bírót egy ügyvéddel.
Tomasovszky szerint az általunk feltárt összefüggéseket összegző Szegedma nem csinál mást, csak listáz. Azt is megjegyzi: kezd betelni a pohár. A kommentelők között egy érdekes párbeszédfélére is felfigyeltünk. Az egyik hozzászóló egy hóhért ábrázoló szimbólummal üzen. Erre egy Lakatos Péter nevű ember válaszol. A profil alapján feltételezhető, hogy a polgári kollégiumvezető bíróról, Lakatos Péterről van szó, aki mellesleg megköszöni a baráti támogatást. Igen. Azt, hogy az újságírók menjenek inkább a halálba.
Balos kedvelők
Tomasovszky Csilla a bírósági botrányra reagáló bejegyzéseit egyébként érdekes módon pontosan azok kedvelik, osztják meg, akiknek a személye beleillik a városvezetés baloldali kapcsolatrendszerébe, és ez nemcsak az újságíróknak, de úgy tűnik, a szegedi polgároknak is szemet szúrt. Néhányan azok közül, akik támogatásáról biztosították Tomasovszy Csillát: K. Zsolt, Nóvé Ágnes bírónő férje és cégének tulajdonostársa, Szénási Róbert szocialista önkormányzati képviselő, bizottsági elnök párja, Rácz Attila, a Cserepes sori piac igazgatója (aki mellesleg szintén több per szereplője), Király László, Deszk szocialista polgármestere, Segesvári Csaba, az Átlátszó újságírója és az RTL Klub szegedi tudósítója, illetve Juhászné dr. Prágai Erika, a Szegedi Törvényszék bírója, szóvivője. Tomasovszky Csilla ügyvédnő a saját bejegyzésében írja le, hogy két önkormányzati cég működésére lát rá, és 1999 óta az önkormányzatnak dolgozik. Ehhez képest a férje a Szegedi Törvényszék polgári kollégiumának vezetője, Lakatos Péter – akivel szintén a saját állítása szerint 2009-ben váltak el. A bíró polgári kollégiumvezetőként folyamatosan magára szignál, majd tárgyal le olyan ügyeket, amelyben az önkormányzat, annak vezetői vagy cégei érintettek. Most egyet megmutatunk.
Tíz éve tartó pertömeg
Ahogy azt már korábban említettük, a Mars téri kereskedőknek attól fogva, hogy útban lettek a piac területén megvalósult beruházásnak – tehát 2007-től –, folyamatosak a perei mind polgári, mind büntető ügyszakban. A több, mint 10 éve tartó hercehurcában hol feljelentők, hol feljelentettek, hol vádlottak, hol pótmagánvádlók voltak. Ügyeiket évek óta folyamatosan figyelemmel kísérjük. Mivel jelen ügyben a részletek nem is igazán relevánsak, elég összefoglalóként annyi, hogy 2009-ben dózerolták le az üzleteiket, ami többük megélhetését jelentette, és ezt legmagasabb szinten a Kúria is megállapította. Ennek ellenére állítják: a mai napig nem láttak egyetlen forint kártérítést sem. A Botkáékkal folytatott harcuk még mindig messze nem ért véget: van olyan ügy a jogtalan bontás miatt, ami még csak most kerül majd bírósági szakaszba, és van olyan, amit első fokon 6 évig tárgyaltak és csak most kezdődik majd a másodfokú eljárás.
Saját magára osztotta az ügyet
Tóth Péter és Németh János a Mars téri kereskedők szóvivőiként harcolnak mind a mai napig. 2009. január 14-én, sajtótájékoztatón jelentették be, hogy rendőrségi feljelentést tettek 14 rendbeli hivatali visszaélés gyanújával, és a rendőrség el is indította a nyomozást. Vizsgálják, történt-e bűncselekmény, ugyanis a feljelentés szerint a bontásról rendelkező határozatot úgy hozták meg, hogy a piac fölötti tulajdonosi jogokat gyakorló közgyűlést nem kérdezték meg. Mivel a bontásra kötelező felszólításokat nem Botka, hanem alpolgármesterei írták alá, ők perelték be a kereskedőket. Mit ad Isten, a birtokunkba került több oldalas ítéletből – amelynek a tartalmára most nem térnénk ki – kiderül, hogy az ügyben eljáró bíró Tomasovszky Csilla ügyvéd, a szegedi önkormányzat száz százalékos tulajdonában álló környezetgazdálkodási cég fogyasztóvédelmi referensének (volt) férje maga a polgári kollégium vezetője, Lakatos Péter volt, és aki végül salamoni döntést hozott az ügyben. Kollégiumvezetőként egyébként Lakatos felel az ügyelosztási rend szerint a polgári ügyek kiszignálásáért, így vélhetőleg a fent említett ügyet maga osztotta saját magára. Milyen érdekes…
Emlékeztetőül
A Szeviép-ügyben ítélkezett másodfokon a Szegedi Törvényszéken olyan bíró (Kovalcsik Éva), aki potom pénzért önkormányzati palotalakást vehetett, vagy az a bírónő (Nóvé Ágnes), akinek a családi cége több százmillió forint értékben kapott munkát a várostól. De az sem jelentett problémát, hogy a céges ügyeiben megbízással rendelkező ügyvéd az egyik szeviépes vádlott védője. A Mars téri ügy tekintetében – amely sorozatot a héten indítottuk – még olyan bíró is eljárt (Joó Attila), akinek a felesége (Csorba Judit ügyvéd) a vádlotti védő ügyvédi irodájában dolgozik, de itt sem maradt ki Nóvé Ágnes sem, holott a Mars tér kifejezetten az önkormányzat, illetve annak cégének ügye, ő pedig az önkormányzat beszállítója. Egy Mars téri kereskedő rágalmazási perében pedig – ahol az IKV Zrt. vezérigazgatója volt a feljelentő – lazán az ítélkező bírói tanács tagja volt az a bíró (Lukács Levente), akinek asztalitenisz-klubját az önkormányzat pénzeli, az apja pedig Botkáék VIP-parkolóbérletese, volt megyei rendőrfőkapitány.
A Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke szerint nincs összeférhetetlenség, sem etikai vétség
Ilyen előzmények után szólalt meg a Szegedma.hu megkeresésre a Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke, akinek esze ágában sincs etikai vizsgálatot indítani. Személyes meglátása szerint ugyanis semmi kivetnivaló nincs abban, ha egy ügyvéd férje, felesége bíró. Dr. Kertész József a Szegedma.hu kérdésére, hogy honnan lehet biztos abban az átlagember, akinek mondjuk az önkormányzattal, vagy valamely önkormányzati céggel akad jogi problémája, hogy az ügyében elfogulatlan ítélet születik, úgy fogalmazott: “borzalmas képzettársítás az, ha valaki szerint azért, mert a szegedi önkormányzatnál egy ügyvéd képviseletet lát el, az már biztos pernyertességet jelent. Semmi köze a bíróságnak az önkormányzathoz”. A Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke úgy véli, az is teljesen rendben van, hogy a Szeviép bírái nem jelentettek elfogultságot, ha nem érezték magukat elfogultnak. Mellesleg az ügyvéd úr a felmentő Szeviép-ítéletet is abszolút szakmainak és megfelelőnek tartja. Ez mondjuk a szíve joga; ettől függetlenül az ügyvéd úr figyelmébe ajánlanánk ismét az Alkotmánybíróság 2013-ban hozott határozatát, amely szerint mind a jogszabályi környezettel szemben, mind pedig a konkrét ügyekben szükséges annak a szigorú mércének az érvényesítése, amelynek értelmében az ügyek pártatlan megítélésén túl az ítélkező bíróságnak a pártatlanság látszatát sem szabad elveszítenie.
Vezető kép: Tárkány-Szűcs Babett, a Szegedi Törvényszék elnöke és Lakatos Péter, a Polgári Kollégium vezetője. Fotó: birosag.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS