Mára a magyarság felszabadult, józanul, derűsen telnek a trianoni megemlékezések, új korszak kezdődött – jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtökön, Tihanyban, a nemzeti összetartozásról rendezett konferencián.
Orbán Balázs hangsúlyozta: a vírushelyzet okozta válságot követő, országok közötti versenyből Magyarországnak győztesként kell kikerülnie, nem úgy, mint a XX. század történelmi válságaiból. Az államtitkár szerint erre minden esély megvan, hiszen mind egészségügyileg, mind gazdaságilag jól kezelte a kormány a válságot: megfelelő időben hozott járványügyi intézkedéseket és indított gazdaságélénkítő programot. Mint mondta, a járvány első időszakában a lezárások és a távolságtartás tűnt a leghatékonyabb megoldásnak, majd a második és a harmadik hullámra való felkészülés jelentett kihívást. Hatékony védekezés csak az emberek együttműködésével valósulhatott meg; olyan intézkedésekre volt szükség, amelyek a többség akaratával találkoztak.
Őszre úgy tűnt, hogy az oltás jelenti a valódi fegyvert a vírus ellen; mára Magyarországon a felnőtt lakosság átoltottsága meghaladja az ötven százalékot, ami több mint tíz százalékkal haladja meg az uniós országok átlagos oltottsági szintjét. Az egészségügyi válságkezelés mellett fontos volt a gazdaságélénkítő program beindítása, amelynek eredményeképpen az elvesztett ötvenezer munkahely helyébe százezer jött létre. Emellett a munkanélküliségi ráta tekintetében Európában a legjobban teljesítő országok közé tartozunk, a gazdasági növekedés pedig ebben az esztendőben kiemelkedően magas lesz a korábbi évekhez képest.
Orbán Balázs a járvány egyik legfontosabb tapasztalatának nevezte, hogy nehéz helyzetben a humán területen – oktatás, egészségügy, szociális ellátás – be kell fektetni, mert ez a befektetés később megtérül. A felsőoktatásba mintegy háromezer milliárd forint áramlott; a rendszer szerkezeti átalakításának az a lényege, hogy az intézmények minél több vagyont tudjanak fogadni.
Az elmúlt másfél év fontos üzenete az is, hogy nem lehet pusztán az egyénekre építeni, nagyon fontos a közösségek megerősítése
– szögezte le a politikus.
A pénteken záródó konferenciát Hit, megmaradás, megbékélés mottóval a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkársága szervezte.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS