Magyarország Kormánya és az Országos Polgárőr Szövetség gondozásában megjelent a Béke és Biztonság! Szövetségben a polgárőrökkel! című kiadvány, amely a számok tükrében mutatja be a 33 éves polgárőrség elmúlt 13 évét. Azt a bő egy évtizedet, amelyben, mint Túrós András, az OPSZ elnöke fogalmazott a kiadványt bemutató mai sajtótájékoztatón, stabil és kiszámítható lett a szövetség költségvetési támogatása, ami még a nehéz gazdasági helyzetben sem változott, így folyamatosan biztosított a polgárőrség működése és technikai fejlesztése. Óriási eredmény: több mint tízmillió órát szolgálnak évente a polgárőrök önként, szabadidejük terhére.
Sajtótájékoztatón mutatták be ma a Magyarország Kormánya és az Országos Polgárőr Szövetség gondozásában megjelent Béke és Biztonság! Szövetségben a polgárőrökkel! című kiadványt – számolt be róla az OPSZ honlapja. A kiadványból kiderül egyebek mellett, hogy a polgárőrök évente több mint tízmillió órát szolgálnak önként, a szabadidejükből!
Világjárvány, háború, illegális migráció és terror; a veszélyek korát éljük, amikor felértékelődik a polgárőrök szerepe
– jelentette ki a miniszterelnök főtanácsadója, Nyitrai Zsolt.
A polgárőrök közel 70 ezres közössége számíthat Magyarország Kormányának támogatására
– mondta Nyitrai Zsolt, aki bejelentette: kormányzati együttműködéssel elkészült a polgárőrök eredményeit összefoglaló tájékoztató, amely a „Béke és biztonság” címet viseli.
Orbán Viktor miniszterelnök egyebek között azt írta a kiadvány előszavában: „Büszkék vagyunk arra, hogy hazánk mára Európa egyik legbiztonságosabb országa, amely katonáink és rendőreink mellett nagyban köszönhető polgárőreinknek is.”
Nyitrai Zsolt hangsúlyozta: ha végigtekint a kormány és az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) 2010 óta tartó együttműködésén, „a polgárőrökre mindig lehetett számítani”.
Ha árvíz volt, pakolták a homokzsákokat, részt vettek a határvédelemben és közreműködtek közel 15 ezer elfogásban
– mondta.
A főtanácsadó közlése szerint a szervezettel Magyarország kormánya együttműködési megállapodást kötött. Döntéseikkel, szabályozással, költségvetési forrással, modern eszközökkel támogatják a polgárőrök munkáját – tette hozzá. A kormány és az OPSZ legfontosabb közös eredményei között említette, hogy 2011-ben döntés született arról, hogy a szervezet köztestületként működik, így állami feladatok ellátására is felkérhetők. Így kiszámítható költségvetésük lett, technikai modernizációt hajthattak végre annak érdekében, hogy a munkájuk sikeres és eredményes lehessen. 2017 óta több mint 120 polgárőr-egyesület 2500 tagja folyamatosan részt vesz a határvédelemben. Ez idő alatt mintegy 45 ezer migráns elfogásában működtek közre – emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnök főtanácsadója.
Brüsszel migrációt támogató politikája miatt a jövőben is nagy szükség lesz a polgárőrök munkájára a határon
– tette hozzá Rétvári Bence miniszterhelyettes, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a migrációs paktum végrehajtási terve, amin Brüsszel éppen dolgozik, ezzel a törekvéssel éppen ellentétes irányba megy; nem a határok megvédéséről szól, hanem arról, hogy minden ország határán a migrációt szervező egységeket kell felállítani. Elvárják Magyarországtól, hogy a határon lefolytatott eljárások 28,3 százalékát mi végezzük el, ami azt jelentené, hogy egy “óriási migránstábor lenne a déli határ, egy migránsgettó”, ahol migránsok tízezrei várnának a kérelmeik elbírálására. De tudjuk – tette hozzá az államtitkár –, hogy nem várnák meg a döntéseket, hanem elindulnának az ország belseje felé.
Ugyanakkor Brüsszel a felzárkózási pénzek egy részét migrációs célokra költené, az illegális bevándorlás szervezésének költségeit akarja megfizettetni a magyar emberekkel
– tette hozzá.
Brüsszel azt akarja, hogy a rászorulóknak szánt forrásokat a migránsok betelepítésére költsük, azaz ahelyett, hogy a kórházakat, a betegeket, a diákokat, a szociális ellátásra szorulókat segítenénk, a jövőben majd a határon lefolytatott eljárásokra, az előszűrésre és a kötelező jogi tanácsadásra kellene költeni
– hangsúlyozta.
Kifejtette azt is, hogy Brüsszel kampányt indít minden tagállamban a paktum népszerűsítésére. Ezek alapján hazánkban plakátokon és reklámfilmekben népszerűsítenék az illegális migrációt, “a magyar emberek szellemi képességeit lenézve” próbálnák meg elhitetni velük, hogy milyen jól járnak majd, ha tele lesz az ország veszélyes illegális migránssal. Rétvári Bence a polgárőrség virágzó korszakának nevezte a 2010 óta eltelt időszakot. Emlékeztetett, hogy a polgárőrség létszáma és az egyesületek száma is nőtt ez idő alatt, és hogy a polgárőrség nemcsak az államhatáron teljesített kiválóan – becslések szerint milliós számban akadályozva meg az illegális migránsok bejutását az ország területére –, hanem a településeken is.
Túrós András, az OPSZ elnöke leszögezte: nemcsak a számok bizonyítják, hogy ma Magyarországon a polgárőrség nélkülözhetetlen erő mind a bűnmegelőzés, mind pedig a közbiztonság megőrzése terén.
Öles léptekkel fejlődünk!
– foglalta össze az elmúlt évtized fejlődéstörténetét az OPSZ elnöke.
Zene füleimnek, amikor azt hallom, hogy a polgárőrség a béke és a biztonság záloga
– tette hozzá. Mint fogalmazott, „a rendészettudomány értékelése szerint a polgárőrség mára kiegészítő rendészeti ággá fejlődött”. Túrós András arról is beszélt, hogy a költségvetés éves 1,2–1,3 milliárd forinttal támogatja a polgárőrséget, amit a szövetség önkéntesei immár évente 10 milliót meghaladó szolgálati órával szolgálnak meg.
Jó befektetés a polgárőrség támogatása!
– szögezte le az OPSZ elnöke, aki elmondta: minimálbérrel számolva 17, ám, ha a vagyonőrök vagy a rendőrök bérével kalkulálunk, mintegy 30 milliárd forint értékű munkát végeznek a polgárőrök a települések bel- és külterületein és a határon. A fejlődés töretlen: tavaly a fluktuációt is figyelembe véve 990 fővel nőtt a polgárőrség létszáma, és 36 új egyesület alakult. A szervezet elismertségét mutatja, hogy a Parlament a polgárőrségtől szóló törvény módosításával lehetővé tette a polgárőrök számára a drónok alkalmazását a határvédelemben, eltűnt személyek felkutatásában és az illegális hulladéklerakatok felkutatásában. Túrós András szerint a polgárőrség „drónlázban” ég: több százan jelentkeztek drónpilótaképzésre, és ahol már van, ott az egyesületek láthatóan hatékonyan használják az égi szemeket a munkájukhoz.
Vezető kép: Nyitrai Zsolt (balról) főtanácsadó, Túrós András OPSZ-elnök (középen), Rétvári Bence belügyi államtitkár. Fotó: OPSZ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS