Az enyhítések a munkaerőpiac alakulására is kedvező hatással vannak – jelentette ki Christine Aschbacher osztrák munkaügyi miniszter kedden Bécsben, amikor Margarete Schramböck gazdasági miniszterrel közösen ismertették a májusi munkanélküliségi adatokat, valamint a munkanélküliség csökkentésére irányuló kormányzati intézkedések hatását.
A számok jól alakulnak, a munkaerőpiac “lépésről lépésre” növekszik – fogalmazott Aschbacher. Kifejtette: március közepén, a koronavírus-járvány okozta válságot megelőzően 400 ezren, míg április közepén, a válság tetőzésekor már 588 ezren voltak munka nélkül Ausztriában. Rámutatott ugyanakkor, hogy a gazdaság újraindításának következtében munkahelyek jöttek létre. Május végén a tavalyi év azonos időszakához képest 174 ezerrel többen, 517 ezren voltak munka nélkül Ausztriában, június elején azonban már csak 510 400 munkanélkülit tartottak nyilván. A munkanélküliek száma április végéhez képest a turizmusban 20 ezerrel, míg az építőiparban hétezerrel csökkent.
A válság az ágazatok közül a szállás- és a vendéglátóiparra hatott a legkedvezőtlenebbül; jelenleg 98 500-an vannak munka nélkül, ami tavaly májushoz képest 122 százalékos növekedés. A vendéglátóhelyek kéthónapos szünet után május közepén, míg a szálláshelyek május végén nyithattak ki újra.
A közlekedés, a szállítmányozás, valamint az építőipar ágazatában több, mint 70 százalékkal nőtt a munkanélküliség. A gyártásban május végén alig 50 százalékkal, a kereskedelemben 45 százalékkal, az egészségügyi és szociális ágazatban pedig 41 százalékkal regisztráltak több munkanélkülit. Csökkent ugyanakkor az azonnal betölthető állások száma; 57 600-zal, vagyis 30 százalékkal kevesebb munkahely közül lehetett válogatni az idén, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Margarete Schramböck gazdasági miniszter felhívta a figyelmet a kormány képzést segítő csomagjára; eszerint az abban részt venni szándékozó vállalkozások október végéig úgynevezett “bónuszt” kérhetnek, vagyis ezer eurót kapnak az ipari tanuló képzési idejének kezdetekor, és ugyanennyit akkor, ha a próbaidő után megtartják mint dolgozót. Christine Aschbacher munkaügyi miniszter ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a kormány azokat a cégeket is támogatja, amelyek az elbocsátás helyett részmunkaidőben foglalkoztatták dolgozóikat.
A tárcavezető ismertette, hogy a program népszerű, a cégek eddig összesen egymilliárd eurót kaptak, míg a kormány legfeljebb 12 milliárd eurót különített el erre a célra. Aschbacher jelezte, azzal számol, hogy a cégek fele három hónap elteltével újabb három hónapra kérvényezi a részmunkaidős foglalkoztatásra szánt támogatást.
Közben a szociáldemokrata párt (SPÖ) azt követeli, hogy emeljék fel a munkanélküli segély összegét; az utolsó jövedelem 55 százaléka helyett annak 70 százalékát kapják az érintettek. A szabadságpárt (FPÖ) ezzel szemben a munkaerőpiac átalakítását szorgalmazza; egyebek mellett azt követelik, hogy a “nem osztrákok” számára tegyék elérhetetlenné a munkaerőpiac bizonyos ágazatait, csökkentsék a munkabér alapján fizetendő adóterheket, és szüntessék meg a helyi adót. Ausztriában eddig összesen 16 759 ember koronavírus-tesztje lett pozitív. Közülük 669-en haltak bele a betegség okozta szövődményekbe. A gyógyultak száma 15 629. Jelenleg 461 aktív beteget tartanak nyilván, 88-at kezelnek kórházban, és 26-an vannak az intenzív osztályon.
Forrás, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS