
A Fidesz elsöprő választási győzelme után újra felmerült az igény, hogy az innováció egy önálló minisztérium hatáskörébe kerüljön. Jelenleg ezt a feladatot a miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal látja el, amelynek elnöke Pálinkás József akadémikus. A magyar gazdaság modernizációja és továbbfejlődése szempontjából kulcsfontosságú terület kiemelt szerepe aligha vitatható.
Pálinkás József komoly karriert mondhat magáénak, hiszen már az első Orbán kormányban oktatási miniszter volt, és jelenleg 2015 óta tölti be az Innovációs Hivatal vezetői állását. Ez idő alatt mintegy 1000 milliárd forint támogatást nyújtottak a gazdasági- és a tudományos élet szereplőinek. Főleg azonban az akadémiai köröknek, amelyek az elnyert pénzekből alapkutatásokat finanszíroztak. Így a gazdaságba értelemszerűen kevesebb pénz jutott. Történt mindez akkor, amikor a munkaerőhiány és a világpiaci kihívások új feladatok elé állítják a magyar vállalatokat. Gondoljunk csak a robotika és az informatika szédületes fejlődésére. Pálinkás József ezzel szemben az alapkutatásokat preferálta, amelynek gazdaság modernizációjára kifejtett hatása minimális. E soha nem látott mértékű támogatás ellenére az akadémiai szektor, és végül maga Pálinkás is, ahogy látni fogjuk, a kormányfő ellen fordultak.
Nemzetközi nyomás a magyar kormányon
Igaz, nem volt könnyű helyzetben. A magyar tudományos elit tekintélyes része az Orbán Viktor által vezetett polgári kormány éles bírálója. Talán emiatt Pálinkásra folyamatos nyomás nehezedett ezekből a körökből. Érdekes megnyilatkozása volt, az, amikor kirobbant a CEU-ügy és a Hír Tv-ben az alábbiakat mondta:
„kormánytisztviselőként politikai kérdésekről nem nyilatkozom, de szerintem a Közép-európai Egyetemnek Budapesten kell maradnia, mert ott értékes kutatások folynak”.
Majd tovább folytatta:
„sokan vannak Magyarországon olyanok, akik ennek a kormánynak nyíltan szimpatizánsai, és ezek az intézkedések az egyetemi és akadémiai közösség egy részében, – jelentős részében – nem találtak olyan fogadtatásra amelyet pozitívnak nevezhetnék”.
Vagyis az NFKI elnöke nyíltan szembe fordult a kormánnyal, aminek oka hamarosan kiderült. Egy akkori sajtóhír szerint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal nemzetközi tanácsadó testületének tagjai megfenyegették Pálinkást. Ha nem határolódik el a kormány CEU ellenes lépéseitől, akkor ők lemondanak. Persze akkortájt más kormánytisztviselőkre is erős külföldi nyomás nehezedett az ügyben, de ők kibírták, és nem hódoltak be Soros embereinek.
A behódolásnak meg is lett az eredménye, hiszen fél évre rá a tekintélyes Nature magazin elismerően szólt Pálinkásról. Ebben a cikkben arról írnak, hogy Orbán nacionalista kormányzása alatt Magyarország demokrácia-indexe nagyot zuhant. Fiatal kutatók nem mernek közéleti kérdésekben nyilatkozni, mert az negatívan befolyásolhatja a karrierjüket. Ám ebben a bonyolult politikai helyzetben Pálinkás meggyőzte a kormányt az alapkutatások fontosságáról. Érdemeit a cikk hosszan sorolja.
A kampányban is a miniszterelnökkel szemben építkezett
A választások előtt két nappal jelent meg egy cikk a Simicska érdekeltségébe tartozó Indexben. A cikkben a tudományos szféra és kormány közti konfliktusokról írnak, és miniszterelnökről gúnyos hangvételben szólnak. Ám Pálinkás Józsefről pozitív véleményt alakít ki a cikk szerzője. A választások előtt a Simicska-média kevés emberért aggódott ennyire, mint ahogy Pálinkásért tette. Az Index véleménye szerint: a tudósok most szeretik Pálinkást, de ha elmozdítják, akkor nem lesz, aki megvédje a „tudomány függetlenségét”.
A fentiekben leírtakat érdemes figyelembe venni, amikor az új kormányzati struktúra kialakítása kerül napirendre. Szakemberek szerint hasznosabb lenne olyan embereket előtérbe helyezni, akik a kormányzati feladatok elvégzését tartják elsődlegesnek, és nem igyekeznek mindenáron a „nemzetközi tudományos közvélemény” elvárásainak megfelelni.
Vezető kép: Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Orbán Viktor miniszterelnök, Pálinkás József atomfizikus, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke és Botka László polgármester (b-j) átvágja a nemzetiszínű szalagot a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont elkészült épületegyüttesének ünnepélyes megnyitóján 2017. május 23-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
egy kutató
2018-04-25 at 17:47
Számomra ijesztő perspektíva, hogy leválthatják Pálinkást. Az utóbbi évek GINOP projektjeivel kezdett egyenesbe jönni a kutatás finanszírozása. Komoly források voltak a műszerpark fejlesztésére, fiatal kutatók foglalkoztatására, kutatók fizetéskiegészítésére és a kutatás napi költségeinek biztosítására. Nem kellene most reset-elni a rendszert.
T-Mace
2018-04-19 at 19:14
…felmerült az igény, hogy az innováció egy önálló minisztérium hatáskörébe kerüljön…
…a miniszterelnökség alá tartozó…
…ahogy látni fogjuk…
…Szakemberek szerint…
Gratulálok!
Az ilyen összeszedett újságírói munka után vécépapírral törlitek meg a szátok szélét?
Salamander
2018-04-21 at 14:04
Ez egy #metoo kampányhoz képest még egész tényszerű… 🙂
laccc
2018-04-19 at 00:01
“a kormányzati feladatok elvégzését tartják elsődlegesnek, és nem igyekeznek mindenáron a „nemzetközi tudományos közvélemény” elvárásainak megfelelni.” – Liszenkó elvtárs lelkesen bólogat a háttérből!! Dolgos népünk győzni fog!
Gilmar jr. Santos
2018-04-18 at 15:03
Pálinkás Úr élete folyamán nagyon sok helyen megfordult, de azt kevésbé lehet tudni róla, hogy milyen nagyszerű eredményeket ért el ! Általában sok helyen kutatott / matatott ../. Kutatott aranyatomok, protonok, neonok ütköztetésével, elektronok elfogásával, de ….én nem tudom mennyit sikerült bármiből is elfognia !? Járt kutakodni vándor migriként határon túl és idehaza is, a fő cél mindig a pénz volt !! Hallgatni, olvasni kell a nyilatkozatait, mindig a pénzről – még több pénzről !!- követelésekről szóltak. Utoljára így : az innovációra, a kutatásra az állam / tehát a kormány../ még több pézt adjon, de az elköltésbe ne szóljon bele !! Azután abba se , hogy amit itthon kutatnak a kutatók azokat az eredményeket — ha van ilyen és kell valakinek — bárkinek, bármikor, bárhol eladhassák saját árujukként !! Abba már senkinek — sem kormány, sem ország..– ne legyen beleszólása a továbbiakban !! Tehát csak követelőzni, csak pénz..és utána kuss !! A bolsi MTA, Glatz a jó barát… a bolsi módszer nagyon jó csak éppen jól tudjuk követni, eléggé transzparens ……Pálinkás úrnak évek óta minden nyilatkozata nagyon necces, abszolút megbízhatatlan, vigyázni kell rá !! Csak ne hogy most is valamiért kuncsorogjon, nem szabad engedni !!!
László Ferenc
2018-04-18 at 10:57
Béla Farkas! Mond neked valamit a 680 Bath Road London TW5 9QX!Érdeklődtem a +44 207243 4000 telefonon, de ott nincs “Béla Farkas”
Le kellene venned a London Campust a neved mellöl, mielőtt betesznek egy angol börtönbe.
idirablo
2018-04-18 at 09:18
1983-tól kezdve az alapkutatásba ömlött a legtöbb Soros-támogatás.
Az akadémiai és egyetemi kutatóhelyeket nem sújtotta a COCOM lista, így az ipari kutatóhelyek kénytelenek voltak hozzájuk fordulni, ha korszerű műszerre, vagy anyagra volt szükségük.
Ez a sok KK-pénz (költségvetésen kívüli juttatás) mértéktelenül megerősítette az alapkutatást már a rendszerváltozás előtt is, az alkalmazott kutatás rovására. Az alapkutatási helyek a pénzkeresés érdekében beltenyészetté, kontraszelektálttá váltak.
A rendszerváltozás után az ipari kutatóhelyeket a piacvásárló multik gyakorlatilag teljesen megszüntették, így az akadémiai és egyetemi alapkutatás monopolhelyzetbe került.
Ez az állapot 30 éve tart, ideje belekavarni.
Helga
2018-04-18 at 08:04
Aki ilyeneket állít, az egy gátlástalan hazug ember(?)
pipó bácsi
2018-04-17 at 19:47
Stop Soros megszavazása után enyhülhet a nyomás az MTA n.
Én
2018-04-17 at 16:50
A marakodó ellenzékkel szemben a kormány egyik legfőbb erénye és erélye volt az összetartás. Ezt értékelték a választók is.
Nem kellenek a Navracsics-, Pálinkás-féle opportunista alakok. Legyenek konstruktív kritikái a kormánypártiaknak házon belül, de ne a médiában üzengessenek.
kivagyok!
2018-04-17 at 16:43
Amennyiben jól emlékszem az Orbán kormány karolta fel a tudományos kutatás területét, nagy összeget áldozva arra, hogy ne menjenek el a magyar kutatók külföldre vagy ne örökre.
A tudósoknak pedig az afeladatuk, hogy a sok pénz ellenében valamit tudjanak felmutatni, ami esetleg az ország sorsát pozitívan befolyásolná.
Pálinkás atomtudós úr meg ha úgy érzi, hogy nagy a feladat neki, akkor vonuljon vissza, ne pocsékolja az adófizetők pénzét. Vagy számot kéne adni az eredményekről csak nincs miről? A szabadidejében politizáljon Heller szintén nagyon nagy eszű Ágnessel.
Az ember már egy atomtudósban sem bízhat, olyan mint egy bölcsész.
Bokor Géza
2018-04-17 at 16:33
Az a helyzet, hogy erős nemzetközi nyomás hatására maga Orbán is viszakozott olykor, olykor. Ezt tette Pálinkás is, s pl.Navracsics is. A politikai túlélési stratégia része, hogy adott esetben, különösen akkor ha nem nagy horderejű kérdésekről van szó, célszerűbb a kompromisszum vagy a visszavonulás.
Héja
2018-04-17 at 16:33
Előbb-utóbb az idős Pálinkás is nyögdíjba vonul.
gabor7th
2018-04-17 at 16:27
Az önvezető járművek támogatása sem jó ötlet:
http://ujtechkor.blog.hu/2018/01/16/rossz_hir_a_magyar_gazdasagnak_az_onvezeto_jarmuveken_mulik_a_magyar_gazdasag_sikere
gabor7th
2018-04-17 at 16:27
Az innováció nem fogja megoldani a problémákat:
http://ujtechkor.blog.hu/2018/01/16/az_innovacio_nem_fogja_megoldani_a_problemakat_6_resz
Debreczeny Csaba
2018-04-23 at 13:30
Teljesen természetesen nem,de elsősorban gazdasági vonalon nagyon hatékony lehet.
világpesszimista
2018-04-17 at 16:13
Nagyon kíváncsian várom a témához érkező hozzászólásokat
(egy akadémiai rendszeren kívüli innovatív- és alkalmazott kutató 40 év tapasztalatával)
olszal
2018-04-17 at 16:06
Azért nehogy megdicsőüljön.
Mert a cikkben mintha mentegetnék ezt a hazaellenes fazont.
Biztos, hogy nincs jobb nála?
MISZTÓTFALUSI
2018-04-17 at 16:02
Gerinctelen tudós a haza ellen!UNDORÍTÓ!!!
neaddfel
2018-04-17 at 17:28
Szerintem Orbánnak véget kellene vetni az ilyen alakok, és szervezetek -pld. Tom Lantos intézet- támogatásának.
Egyszerűen aki más szekerét tolja, az menjen oda zabálni valóért is.