A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) felderítése buktatta le azt az egészségügyi dolgozót, aki viszonyt létesített egy fiatalkorú fiúval, majd – hogy azt fenntartsa – annak anyjával is összeköltözött. Az ügy rávilágít az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetésének egyik mellékszálára: amióta az egészségügyi dolgozóknak egészségügyi szolgálati jogviszonyuk van, velük kapcsolatban is vizsgálódhat a szervezet, akárcsak a rendőrök vagy katonák esetében.
A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai május 3-án elfogtak és gyanúsítottként hallgattak ki egy 43 éves férfit kiskorú veszélyeztetése és szexuális visszaélés elkövetésének gyanúja miatt. Azt írták, a Veszprém megyei tartózkodási hellyel rendelkező férfi még 2019 decemberében az interneten megismerkedett az akkor még kiskorúnak számító, tehát 14 év alatti gyerekkel, majd a bizalmába férkőzve, lelki támaszt és pénzügyi segítséget is nyújtott neki. Tavaly augusztus 7-én a férfi megismerkedett a fiú édesanyjával, akivel látszólagos szerelmi kapcsolatba, majd élettársi kötelékbe került azért, hogy a fiával a közeli, bizalmas viszonyt fenntartsa, illetve vele látszólagos apa-gyermek kapcsolatot alakíthasson ki.
A férfit a Blikk információi szerint a nevelt fia iránti viselkedése buktatta le egy gyámhatósági eljáráskor, ami többre engedett következtetni egy átlagos szülő-gyerek viszonynál. Mivel ez már az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetése után történt, így kapott jelzést az NVSZ. A meggyanúsított férfit, aki források szerint, az egyik mentőszolgálatnál dolgozik, őrizetbe vették, majd kezdeményezték a letartóztatását, amit a bíróság május 5-én el is rendelt.
Azt, hogy az NVSZ el tudott járni az ügyben, az tette lehetővé, hogy idén március elsejével hatályba lépett az egészségügyi szolgálati jogviszony. Ez alapján a Nemzeti Védelmi Szolgálat ugyanúgy elvégezheti az egészségügyben foglalkoztatottak megbízhatósági vizsgálatát, mint a rendőrségnél, a rendvédelemben, illetve 2021. január 1-jétől a közigazgatásban dolgozókét.
A sajtó ugyan a megbízhatósági vizsgálattól volt hangos az utóbbi időben, de az NVSZ munkájának sokkal nagyobb volumenét jelenti a védett állomány körében végzendő bűnfelderítési tevékenység
– mondta Váradi Piroska ezredes, a Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupció-megelőzési Főosztályának a vezetője. Hozzátette:
így vált lehetővé az, hogy az egészségügyi dolgozó ügyében eljárjunk, és miután felmerült a bűncselekmény gyanúja, feljelentést tegyünk a területileg illetékes rendőri szervnél.
A főosztályvezető hangsúlyozta, hogy az NVSZ nemcsak a tudomására jutó korrupciós vagy hivatali bűncselekményekkel kapcsolatban jár el, hanem minden olyan bűntettre vonatkozóan értesíti az illetékes nyomozó szerveket, amely a védett állományt érintheti.
Forrás: Blikk; Fotó: Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS