Múlt héten a Népszava megjelentetett egy cikket, miszerint a Pegasus kémszoftvert gyártó izraeli cég szerződést bontott Magyarországgal. Majd pedig ez a cikk a teljes ellenzéki (bocsánat, „függetlenobjektív”) sajtón, mint futótűz a száraz bozóton, pillanatok alatt végig is szaladt. Hogy aztán kiderüljön: nem is biztos, hogy így volt. Lehet, hogy nem is bontottak szerződést. Lehet, hogy nem is a cég…
Lehet, hogy nem Porschét, hanem Trabantot, és lehet, hogy nem osztogatnak, hanem fosztogatnak… A 444 legalább valamelyest visszatáncolt, és egy frissítés erejéig árnyalta a képet. De a többiek még ennyit sem tettek. Illetve, van, aki igen… A képen, messze a teljesség igénye nélkül, néhány Google-találat azokról, akik átvették a cikket. Köztük a szeretlekmagyarország.hu.
És ha rákattintunk az ő linkjükre… akkor nem találunk semmit! „Nincs találat” – ezt írja ki. Szépen eltüntették a cikket, úgy, ahogy van.
A Népszava se kutya… Az egész sztorit elindító cikk eredetileg „Felmondta a szerződést Magyarországgal a Pegasus kémszoftvert gyártó cég” címmel jelent meg, amint az a Google találati listáján még napokkal később is látszik, mielőtt frissülne a cache.
De most már „A lengyelek is Budapesten vásárolták a Pegasust” címmel látjuk ugyanezt az írást.
És lejjebb olvasható is benne kb. ugyanaz a frissítés, mint a 444-en… Hogy hát még izé, még nem is tudjuk, hogy történt-e szerződésbontás, stb. Merthogy nem történt! Az egy dolog, hogy a Népszava eleve egy tavaly novemberi cikket idézett a Neue Zürcher Zeitung-ból, és ezt futtatták végig friss hírként a teljes FOS-on (független-objektív sajtón). A valóság viszont az, hogy a gyártó cég, az NSO egyáltalán nem bontott szerződést. Senki más sem. Az izraeli hadügyminisztérium és a parlament, a Kneszet indított általános vizsgálatot. És az eddigi 102-ről 37-re csökkentették azon országok számát, ahová izraeli cégek számára engedélyezik bármilyen kibertechnológiai szoftver eladását. A maradék 37-ben már valóban nincs benne Magyarország és Lengyelország. De olyanok is lekerültek, mint Mexikó, vagy Izrael két friss szövetségese, akikkel több évtized után kötöttek formálisan is békét: Marokkó és az Egyesült Arab Emirátusok. Az állami vizsgálatok eredményét amúgy azóta sem hozták nyilvánosságra. Viszont Izrael specialitásának, egyik legfontosabb gazdasági sikerágazatának, a kibertechológiai iparnak ez egy elég jelentős csapás.
De akkor hogyhogy bevállalták?
Miért lépte ezt meg Izrael? Na, innentől lesz még érdekesebb a sztori… Vélhetően amerikai nyomásra tették. Néhány héttel korábban, november elején ugyanis az USA feketelistára tette a Pegasust gyártó NSO céget, amiatt, hogy a program észrevétlenül telepíthető a telefonokra, és még a telefongyártók szofisztikált rendszerei sem képesek kiszűrni. Jogos, nem? Hát persze! Ha nem nézünk utána az apró nüanszoknak! Például annak, hogy az Apple épp novemberben beperelte az NSO-t, mert az képes az általa gyártott eszközök tulajdonosairól adatokat gyűjteni. De vajon ki képes még ugyanerre az adatgyűjtésre?
Maga az Apple! És vajon ki képes még szintén ugyanerre? A Facebook! És ki perelte szintén be az NSO-t, még 2019-ben, és az NSO épp most vesztette el a fellebbvitelt, szintén novemberben…? Igen, maga a Facebook! Vagyis az amerikai cégek és az amerikai kormány nem tűrik a konkurenciát. Kémkedni csak nekik szabad, meg akiknek ők engedik. Az NSO-t tehát le kell pucolni a pályáról. És akkor menjünk még mélyebbre a sztoriban… Az NSO cégnek 500 millió dolláros hitele van, amit úgy néz ki, hogy nem fog tudni visszafizetni, mivel a nemzetközi politika letiltja róla az ügyfeleket. És ha nem tudja kifizetni az adósságát, akkor csődeljárás indul. És felvásárolják.
És vajon ki fogja felvásárolni, ha csődbe megy?
Valamilyen tőkeerős amerikai cég, esetleg kormányzati hátszéllel. Így az izraeli tudás és technológia pukk, máris amerikai kézbe kerül. És az amcsikat így már nem tudja senki megfigyelni, ők viszont még az eddiginél is jobban meg tudnak figyelni másokat. És akkor még térjünk vissza egy pillanatra oda, ahonnan indultunk. A hazai álhírgyártáshoz. Tegnapelőtt Szabó Tímea is kiposztolta a Facebookra a kamu hírt. Hogy még mindig kint van-e, azt sajnos nem tudom, mert már rég letiltott a drága Kabul rózsája. De a Népszava-cikk új címe az, ami igazán figyelemre méltó. Eredetileg az volt a sztori, hogy a cég felmondta a szerződést Magyarországgal, ezt is futtatták végig. De most már azzal hergelik az olvasókat, hogy a lengyelek is itt, Budapesten kötötték a szerződést az izraeli céggel. Vagyis: mivel a magyar kormány lejáratására szánt eredeti bomba totál besült, gyorsan legyártottak egy új, teljesen más narratívát, beleszőve ismét a lengyeleket is. Azt kell mondjam, ügyes. És tényleg, az egész sztori hátteréről nyilván százezer olvasóból egy, ha részletesebben utánajár, és elolvas még valamit. Ezért van az, hogy például a 12 éves unokaöcsém, aki egyébként egy tök okos kisfiú, úgy benyeli a 444 meg a Telex fakenews-cunamiját, mint kacsa a nokedlit.
De mi most bemutattunk egy keveset a PS olvasóinak a valóságból; a kémszoftverek és a nemzetközi politika rejtett összefonódásaiból. Szívesen! 🙂
Facebook
Twitter
YouTube
RSS