2023 utolsó hónapjára 8, de még akár 7%-ra lassulhat a magyar éves infláció a júniusi 20,1%-ról, ami elősegíti a gazdaság fellendülését – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az egyik legnagyobb brit hírügynökségnek, a Reutersnek. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ennek ellenére az Eurostat adatai alapján augusztusban így is mi voltunk a rekorderek a 14,2 százalékos inflációval, ami uniós átlagban 5,9 százalék volt. Ennek ellenére nincs szükség egyelőre a pénzügyminiszter szerint további intézkedésre ahhoz, hogy megfékezzék a költségvetési hiányt. Nagyobb gazdasági növekedésre viszont már csak jövőre számítanak.
Magyarország kormánya kétségkívül az Európai Unió legmagasabb inflációjával küszködik. A rekordmagas infláció megmutatkozik a megélhetési költségek megszorításával, amely erodálta a háztartások vásárlóerejét is, és fékezte a fogyasztást. Az infláció az Európai Unióban az Eurostat augusztusi adatai alapján átlagosan 5,9 százalék volt, amíg nálunk 14,2. Kétszámjegyű volt még az infláció a cseheknél (10,1%), a harmadik legmagasabb éves rátát Szlovákia mutatta fel (9,6%). Utánuk a lengyelek 9,5%-kal, majd a románok 9,3%-kal következtek.
Már novemberben fellélegezhetünk?
Ennek ellenére, ha szerencsénk van, novemberben 10 százalék alatt lesz az infláció. A pénzromlás visszaszorítása Varga Mihály szerint kulcsfontosságú szereppel bír az államháztartási hiány megfékezésében, aminek következtében megemelkedtek az energiatámogatások, illetve a nyugdíj- és az adósságszolgálat költségei is. Ennek következtében a cash-flow alapú rés a cél mintegy 85%-ára emelkedett június végére.
Decemberre biztosan, de ha szerencsénk van, már novemberben 10% alatt lesz az infláció. Most azt tudom mondani, hogy decemberre 7–8% körül lesz az infláció
– nyilatkozta a lapnak a pénzügyminiszter.
Jövőre várható nagyobb gazdasági növekedés
A gazdasági növekedésről Varga Mihály úgy vélekedett, hogy kormány az idén mindössze 1,5%-os gazdasági növekedésre számít, a jövő évvel kapcsolatban viszont már optimistábbak a szakértők is: 2024-re ezt az értéket már 4%-ra becsülik. A gazdasági szakértők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a magas infláció miatt csökkent a vásárlások mennyisége, ami kevesebb adóbevételt eredményez. Ennek eredményeképpen a költségvetési hiány könnyen meghaladhatja a tervezett határt, hacsak a kormány nem tesz további lépéseket a kiadások visszafogása érdekében. A bevatakozást ennek ellenére Varga még korainak gondolja, de szeptemberben felülvizsgálatot tesznek, és ha szükségesnek látják, cselekednek.
A 3,9%-os hiánycélt változatlanul megtartanám
– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány ragaszkodik a 2024-re tervezett 2,9%-os hiánycélhoz.
Módosítják a jegybanktörvényt
A pénzügyminiszter ugyanakkor beszélt arról is, hogy 2024 januárjától a kormány módosítani fogja a jegybanktörvényt, hogy ne kelljen a bank veszteségeit a költségvetésből finanszírozni. A tervezett változtatásokról a kormány hamarosan tárgyalásokat folytat az Európai Központi Bankkal.
Kulcsfontosságú a forintárfolyam stabilizálása
Az elmúlt évek során a mennyiségi lazítás jelentős nyereségeket hozott a jegybankoknak, azonban a közelmúltban számos központi intézet, köztük az MNB is veszteségekről számolt be a kamatlábak emelkedésének hatására. Az MNB októberben például 18%-os sürgősségi betétet kellett kihelyeznie, ami az EU-ban a legmagasabb érték. Mindeközben a forint értéke a gyengülő irányba mozdult. Azóta a bank 16%-ra csökkentette a kamatlábat, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a lazítás fokozatosan történik. Varga szerint a stabil forint kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gazdasági szereplők előre tudjanak tervezni.
Az az elképzelés, miszerint a gyenge valuta szükséges az export fellendítéséhez, már a múlté, és ez összecseng az MNB legutóbbi álláspontjával is
– mondta. Az EU-s pénzekkel kapcsolatban pedig Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy megérkeznek helyreállítási és a kohéziós források. Mint fogalmazott:
Azt remélem, hogy nem kell devizakötvény-kibocsátáshoz folyamodnunk, így felgyorsulhatnak az uniós támogatásokról szóló tárgyalások.
Forrás: Magyar Hírlap, Portfolio; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS