A jövő évi költségvetésben 14 milliárd forint áll rendelkezésre az ingyenes tankönyvekre, ezért fontos, hogy ez a pénz ne a magán tankönyvkiadók profitérdekét, hanem a köz érdekét szolgálja, és a diákok minél jobb minőségű tankönyvvel ellátását – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, kedden.
Rétvári Bence közlése szerint a jövő évi költségvetésben 2010-hez viszonyítva 645 milliárd forinttal több van betervezve az oktatás céljaira, ebből 14 milliárd forint a fedezete az ingyenes tankönyvellátásnak. Mint mondta, idén egymillió, jövőre pedig az összes diák ingyen kapja a tankönyvet az alsó- és felsőtagozaton, valamint a középiskolában is.
A kormány ezzel is a családokat szeretné segíteni
– hangsúlyozta. Az államtitkár szólt arról is, hogy a Kúria közelmúltban hozott jogegységi döntése lezárta a magán tankönyvkiadók és az Oktatási Hivatal (OH) közötti vitát. Felidézte: több magán tankönyvkiadó is beperelte az Oktatási Hivatalt, amiért az OH nem hosszabbította meg a tankönyveik engedélyét.
A Kúria azonban kimondta: jogszerű volt az Oktatási Hivatal eljárása, amikor az új tankönyvtörvény alapján nem hosszabbította meg a korábbi engedélyeket
– tette hozzá. Rétvári Bence az M1 aktuális csatornán arról beszélt, hogy a tankönyvpiac 2004-es privatizációja után 70 százalékkal emelkedtek a tankönyvárak, és azt a magyar családoknak kellett kifizetniük. Megjegyezte: ha piaci társaságok fejlesztik a tankönyveket, akkor a tulajdonos részéről elvárás a profit, így ezek a tankönyvkiadó cégek ebben az időszakban 24 milliárd forint eredményt és körülbelül 14 milliárd forint osztalékot, profitot tudtak adni a tulajdonosoknak. Kiemelte: a tankönyvfejlesztésnek más logikát kell követnie, közszolgálatinak kell lennie, és nem a nyereségre kell törekednie, hanem a minél jobb minőségű tankönyvek minél olcsóbb előállítására; ezért döntöttek az állami fejlesztésű tankönyvek mellett. Úgy vélte, a Kúria döntésével nemcsak a jogi vitákat nyerte meg az Oktatási Hivatal: az állami fejlesztésű tankönyvekkel jól jártak az iskolák, családok, diákok is. Mint mondta, megteremtették a korszerű oktatás feltételeit, mindezt úgy, hogy most már jogilag is tisztázott körülmények között, állami fejlesztést indítottak el, és nem a marketingre, profitra koncentrál a tankönyvkiadó, hanem a tankönyvek minőségére.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS