Az oktatás tünteti el leginkább a társadalmi különbségeket – jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerdán, Mezőtúron, hozzátéve: fontos lépéseket tettek az otthonról hozott különbségek csökkentése érdekében. Rétvári Bence a Mezőtúri II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola infrastrukturális fejlesztése című projekt zárórendezvényén elmondta: az iskolában elsősorban a szorgalom és a tehetség számít, illetve a pedagógusok, akik ki tudják hozni a tanulókból a legtöbbet.
Fontosnak nevezte az iskolának azt a szerepét, hogy csökkentse a különbséget a szegényebb és a jómódú családból érkezők között, továbbá a nagyvárosi és a kistelepülésen élő, a dunántúli és a kelet-magyarországi fiatalok között. Beszámolt arról, hogy 2010-ben, a kormányzásuk kezdetén azt tapasztalták: a 6–7 éves, az iskolát elkezdő gyermekek fejlettsége között akár másfél évnyi különbség is lehet. Ezért vezették be a hároméves kortól kötelező „óvodáztatást”. Kiemelte azt is: a költségvetésben már 13 milliárd forint van arra, hogy Magyarországon minden diáknak ingyenesen járjon a tankönyvcsomag.
Térítésmentes étkeztetés, iskolatejprogram
Kiterjesztették továbbá a bölcsődei, óvodai, iskolai étkeztetésben a kedvezményesen, ingyenesen étkezők körét is. A bölcsődékben tíz gyermek közül nyolc–tíz már térítésmentesen étkezik, a többi intézményben is jóval szélesebb jogosultsági kört állapítottak meg. Ennek keretét több mint 87 milliárd forintra emelték; ez azt jelenti, hogy több mint 56 milliárd forinttal emelték az iskolai ingyenes és kedvezményes étkeztetésre szolgáló keretet. Továbbá kiterjesztették ezt az étkezést a kisebb évközi szünetekre is – ismertette az államtitkár. Megemlítette, hogy az Iskolatej programban 2010-ben 423, ma 2733 intézmény vesz részt. Míg 2010-ben 159 ezer gyermek kapott iskolatejet, most 534 ezer diák.
Az állam ott van minden iskola mellett
Rétvári Bence kiemelte: a kistelepülési iskolákat nem bezárni kell, hanem felújítani.
A minket megelőző években több mint háromszáz helyen zártak be iskolát, 15 ezer pedagógust bocsátottak el
– mondta, hangsúlyozva:
az állam ott van minden iskola mellett, a legkisebb iskolák mögött is.
Az államtitkár kitért arra: büszke arra, hogy a nemzetközi versenyeken kiválóan szerepelnek a magyar diákok.
Ez mutatja azt, hogy a magyar iskolarendszer nemcsak a járványhoz tudott egy hétvége alatt alkalmazkodni, hanem a legkiválóbb diákok között is ott vannak mindig a magyar fiatalok Európában és világszinten is
– hangoztatta. Szólt arról is: sok egészségügyi dolgozónak, a járvány elleni védekezésben közreműködőnek is része van abban, hogy minden iskolában el lehetett kezdeni a tanévet. Magyarországon már nyár elején elérték azt az átoltottsági fokot – köszönhetően a többféle vakcinának –, hogy újraindulhatott az élet.
A magyar kormány tavasz végén, nyár elején döntött a pedagógusok soron kívüli oltásáról, azóta már a 12 év fölöttiek számára is rendelkezésre áll az oltás
– közölte, kiemelve azt is: Európában elsőként Magyarországon kaphatják meg az emberek a harmadik védőoltást.
Folytatódnak a fejlesztések
Boldog István fideszes országgyűlési képviselő azt mondta: folyamatosan biztosítani kell, hogy a jövő nemzedéke a lehető legjobb körülmények között nőjön fel, a lehető legjobb oktatást kaphassa meg. Hozzátette: bízik abban, hogy a kormány munkájának köszönhetően ismét lesz lehetőség arra, hogy előre tudjanak lépni a pedagógusok anyagi megbecsülése terén.
Herczeg Zsolt (Fidesz-KDNP), Mezőtúr polgármestere elmondta: 2010-ben az önkormányzat mindent megtett azért, hogy fejlessze az intézményt, de ilyen nagyságrendű korszerűsítésre nem volt lehetőségük.
A fejlesztések nem állnak meg: több mint másfél milliárd forintból újulhat meg a mezőtúri Teleki Blanka Gimnázium
– közölte.
Infrastrukturális fejlesztés
Sági István, a Karcagi Tankerületi Központ igazgatója arról beszélt, hogy több mint 440 millió forint támogatást nyertek el a mezőtúri általános iskola infrastrukturális fejlesztésére az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programban. A megvalósításhoz a magyar kormány csaknem 94 millió forint többletforrást biztosított.
Kozák Zsolt Gyula, az iskola intézményvezetője elmondta: 1980. szeptember 1-jén adták át az akkor korszerűnek számító, mostanra felújított iskolaépületet, amelyben ma 308 diák tanul. Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint a beruházás során az épület teljesen megújult. Kicserélték a nyílászárókat, korszerűsítették a teljes víz- és csatornahálózatot, az épületgépészetet, szigetelték a tetőszerkezetet. A tantermek és a tornaterem mellett megújult az iskolaudvar, több szaktanterem és a nyelvi labor is.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS