Elsősorban az ortodox egyház sikertelen mozgósításával magyarázzák elemzők a hétvégi romániai népszavazás sikertelenségét – írja a Magyar Idők marosvásárhelyi tudósítója elemzésében. A portálnak nyilatkozó szakértő szerint csak legenda az ortodox egyház erős befolyása, ennek bebizonyosodása a mostani eredmény is.
A MagyarIdők.hu arról ír, bár az urnákhoz járuló választók csaknem 92 százaléka igennel voksolt a férfi és nő házasságán alapuló család fogalmának alkotmányba iktatásáról rendezett referendumon, az alacsony részvétel miatt azonban érvénytelen a népszavazás. Hozzáteszik, az elmúlt hét végén közel négymillió román állampolgár adta le a voksát, ez azonban csak a névjegyzékben szereplők huszonegy százalékát teszi ki, holott az érvényességhez harminc százalék kellett volna. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke úgy nyilatkozott, véleménye szerint nem kell felelősöket keresni, hogy rendkívül alacsony volt a részvétel. Úgy vélte, az emberek egyszerűen nem érezték, hogy olyan súlyú kérdésről lenne szó, amely az alkotmány sürgős módosítását teszi szükségessé. Ráadásul a mindkét oldalt jellemző manipulatív kampány taszította a választókat.
Barbu Mateescu román szociológus a Magyar Időknek elmondta, a politikai-kulturális térben csak legenda az ortodox egyház erős befolyása, ennek bebizonyosodása a mostani eredmény is. Mint fogalmazott,
a románok nagy többségének gazdasági és szociális jellegű gondjai vannak: a jövedelmek, a munkalehetőségek, a hiányos egészségügyi rendszer, a gyenge oktatási rendszer.
Szerinte a szegényebb többség egyszerűen mellőzte a referendumot, a gazdagabb réteg ellenben bojkottálta. Az alkotmány módosítását kezdeményező Koalíció a családért civil szervezet bejelentette: tovább fog küzdeni a hagyományos családért.
Forrás: MagyarIdők.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS