Több, mint negyven éve újságíró, dolgozott a Magyar Televízió A Hét című műsorában is, műsorvezető, majd később főszerkesztő lett. Számtalan újságba írt és ír ma is. Munkájáért a Kádár-korszakban is kapott elismerést, emiatt pedig többen úgy gondolják, hogy akkor ő kommunista, pedig sohasem volt az. Jelenleg a PestiSrácok.hu internetes újság lapigazgatója és bloggere. Turda Adrienn ezúttal Stefka István egy napját mutatta be a Hír TV Őszintén című műsorában.
Stefka Istvánnak a Magyar Hírlappal történt szakítás után egy ideig nem volt munkája, majd jött a PestiScrácok, ahol elkezdte „Az Öreg” című blogot. A szerkesztőségben nem lehet nem észre venni két ismerős arcot: a Gyurcsány-, valamint a Kádár-posztert a falon.
Tiszteljük ezt a Gyurcsányt, a maga nemében az őrültségét, a gazemberségét, és pontosan ez figyelmeztet minket arra, hogy erre a sorsa nem szabad jutni, amit ő csinált
– mondta Stefka István.
Turda Adrienn kérdésére, hogy mi a PestiSrcácok.hu szerepe ma a médiapiacon, a lapigazgató elmondta: hiánypótló, mert karakteres, őszinte, és azokat a korlátokat, amelyeket minden újságíró magára nézve „kötelezőnek” vesz, a munkatársak szétfeszítik, vagyis a lap nevén nevezi a dolgokat, még akkor is, ha az sokaknak nem tetszik.
Stefka Istvánnak – bár polgári családból származik – fiatalon munkásnak kellette kiadnia magát ahhoz, hogy felvegyék az egyetemre. Csak így szerezhetett magyar-történelem szakos diplomát és kerülhetett be a rádióba, ahol később a ranglétra minden fokát bejárta. Az újságíró nem volt tagja a kommunista pártnak, és semmilyen más szervezetbe sem lépett be soha. Hírhedt mondat volt a diktatúra évei alatt, hogy „aki nincs velünk, az ellenünk van”. Stefka István közlése szerint a ’70-es, ’80-as években mindenki tudta, hogy a riporterek, újságírók között sok tisztességes magyar ember dolgozott a Magyar Televízióban, a Magyar Rádióban.
Nem igaz, hogy mindenki gazember volt
– tette hozzá.
Akkoriban a fiatal Stefka István politikai riportokat nem készíthetett, hanem dokumentarista riporterként dolgozott, évekig járta az országot, hogy interjút készítsen állami gondozottakkal, lecsúszott emberekkel, rabokkal. Munkájának meg lett a gyümölcse, mert ki is tüntették. Stefka István elmondta: a Magyar Rádió és a Magyar Televízió javaslatára nemcsak ő, hanem számos újságíró kapott jutalmat az akkori Belügyminisztériumtól. Megkapta a Kritikusok Díját is, amiért semmi mást nem tett, csak dolgozott. Az elismerésekért szokták napjainkban kommunistának bélyegezni.
A lapigazgatónak nagyon rosszul esik, hogy ismeretlen emberek kommunistának nevezik. A lekommunistázásért rágalmazási pert is indított egy újság ellen.
Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS