
Nem kell gázhiánnyal számolni a tél hátralévő részében Németországban, de a következő télre készülve meg kell fontolni, hogy az olajkészletezés mintájára földgázból is lehetne stratégiai tartalékot képezni nemzeti vagy európai uniós szinten – mondta a szövetségi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) vezetője német hírportálok keddi jelentései szerint.
Klaus Müller egy düsseldorfi fórumon kifejtette, hogy a viszonylag enyhe időjárásnak, a lakossági és az ipari fogyasztók megtakarításainak, valamint a feltöltött gáztárolóknak köszönhetően Németország eddig jól vészelte át a telet, ezért már nem számolnak azzal, hogy előfordulhat gázhiány az évszak végéig. Ugyanakkor tovább kell csökkenteni a gázfogyasztást, a tárolókat pedig a következő télre készülve ismét fel kell tölteni – tette hozzá a hatóság vezetője, megjegyezve: az lenne a legjobb, ha a piaci mechanizmusok automatikusan gondoskodnának az ellátás biztonságáról, ha viszont ez nem elérhető, meglehet, hogy új törvényt kell kidolgozni a gáztárolás szabályozásáról.
Rámutatott, hogy az Ukrajna elleni orosz támadással összefüggésben tavaly megszigorított – a tárolók üzemeltetőit decemberre 90 százalékos töltöttségi szint elérésére kötelező – törvényen kívül nincs eszköz, amely készletezésre sarkallná az üzemeltetőket, és a jogszabály 2025-ben lejár. Ezért a – kilencvennapos stratégiai tartalék állandó tárolását jelentő – kőolajkészletezéssel szerzett jó tapasztalatok alapján mérlegelni kell azt a lehetőséget, hogy földgázból is fel lehetne halmozni stratégiai tartalékot nemzeti, vagy akár európai szinten – mondta a Bundesnetzagentur vezetője.
A Rajna-, és Ruhr-vidéki gazdasági újságírók (Wirtschaftspublizistische Vereinigung Düsseldorf – WPV) fórumáról beszámoló portálok kiemelték, hogy a mintegy 23 milliárd köbméter kapacitású – az EU gáztároló kapacitásának negyedét kitevő – németországi tárolók üzemeltetői eddig azzal érveltek a készletezés ellen, hogy az orosz földgázimport folyamatossága miatt nincs szükség a többletköltséggel járó óvintézkedésre.
Az ukrajnai háború előtt Németország földgázfelhasználásának bő 50 százalékát fedezte orosz importból. Moszkva a háború kezdete óta fokozatosan visszafogta, majd beszüntette a Németországba irányuló exportot, annak ellenére, hogy a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett európai uniós büntetőintézkedések nem érintik a földgázkereskedelmet. Az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-1 vezeték augusztus végi leállításával 2022 szeptembere volt az első olyan hónap az oroszországi import kezdete, 1972 óta, amikor nem érkezett Németországba földgáz közvetlenül Oroszországból.
A Bundesnetzagentur adatai szerint az orosz import kiesését egyelőre sikerül ellensúlyozni a diverzifikációval, új beszerzési források bevonásával. A hatóság legutóbbi, keddi jelentése szerint “a németországi gázellátás stabil”, az ellátási helyzet kevésbé feszült, mint a tél elején, a földgáztárolók töltöttségi szintje pedig 79,82 százalékos.
Forrás: MTI; Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek
A Nagy Testvér figyel téged
2023-02-01 at 13:38
2023-02-01
Az ukrán hadsereg Tocska-U rakétatámadást intézett a Druzsba olajvezeték ellen.
Az ukrán hadsereg újabb csapást mért egy fontos oroszországi polgári létesítményre. A rendelkezésre álló információk szerint az ukrán hadsereg egy Tochka-U taktikai rakétával csapást mért a Brjanszk régióban található Druzsba olajvezetékre. Magának az olajvezetéknek a sérüléséről még nem adtak információt, azonban a Mash kiadvány szerint a rakéta a Novozybkov olajszivattyúállomás közelében zuhant le.
A Mash újságírói szerint az ukrán hadsereg taktikai rakétarendszert használt a csapásra. A cél pontosan az olajvezeték volt, amelyet valószínűleg azért kellett volna megsérülni, hogy megzavarják az olaj átszivattyúzását.
„Az ukrán fegyveres erők eltalálták a Tocska-U-t a Druzsba olajvezetéken a Brjanszki régióban. Információink szerint a rakéta a novozibkovi olajszivattyú állomás közelében zuhant. A helyszínre érkező szakemberek egy 20 méter átmérőjű tölcsért rögzítettek. Maga a PS enyhén sérült, átmenetileg nincs áram. Évente több mint 33 millió tonna olaj halad át rajta – Fehéroroszországon keresztül Európába, Ukrajnát megkerülve. A támadásnak nem esett áldozata, az összes személyzetet időben evakuálták ” – írja a Mash.
A Tochka-U taktikai rakéta pontos felbocsátásának helyét még nem határozták meg, de úgy tűnik, egy ilyen fegyver továbbra is szolgálatban van Ukrajnában. Azt, hogy csak egy rakétát indítottak-e el, vagy a csapást különböző eszközökkel hajtották-e végre, szintén nem részletezték.
Подробнее на: https://avia.pro/news/vsu-udarili-tochkoy-u-po-nefteprovodu-druzhba-v-bryanskoy-oblasti
A Nagy Testvér figyel téged
2023-02-01 at 05:55
Az ukrajnai háború idén 175 milliárd eurójába kerül a német gazdaságnak
Németország háborús törvényjavaslata olyan időszakban érkezik, amikor a gazdaság folyamatos energiaválságtól, magas inflációtól és ellátási szűk keresztmetszetektől szenved.
2023. január 31
A Német Gazdasági Intézet (IW) köln, hétfőn közzétett számításai szerint az Ukrajna elleni orosz háború valószínűleg mintegy 175 milliárd eurós kárt okoz idén a német gazdaságnak. A becslések fejenként körülbelül 2000 eurós jólétveszteséget jelentenek.
A számításhoz az IW szerint a jelenlegi helyzetet hasonlították össze egy olyan forgatókönyvvel, amelyben nincs háború, ezért nincsenek magas energiaárak vagy ellátási szűk keresztmetszetek. Ez Németország bruttó hazai termékének (GDP) mintegy 4,5 százalékos kiigazított veszteségét eredményezte.
Az IW kiemelte, hogy a jelenlegi környezet az amúgy is kihívásokkal teli gazdasági helyzet tetejére állt, és utalt az állami tulajdonú KfW fejlesztési bank figyelmeztetésére is, miszerint a szakképzett munkaerő hiánya és a mérsékelt termelékenység növekedése már Németországban is veszélyezteti a jólétet.
A rendkívüli helyzet a jólétre nehezedik
„A helyzet továbbra is nagyon törékeny” – magyarázta Michael Grömling, az IW közgazdásza. „A rendkívüli helyzet a következő hónapokban is foglalkoztat majd bennünket, és a jólétre nehezedik” – figyelmeztetett.
Ezenkívül Grömling elmondta, hogy 2020-ban már további 175 milliárd eurós jólét veszteséget szenvedett el a koronavírus-járvány okozta bezárások és bizonytalanságok, ezt követte 2021-ben 125 milliárd euró, 2022-ben pedig összesen alig 120 milliárd euróval. Ez összesen 595 milliárd eurós veszteséget eredményez a 2020–2023-as időszakban, amely éveket egy világjárvány és háború hátráltat.
Az intézet az energiaszektorban tapasztalható bizonytalanságokat látja, amelyek nem csak a villamos energia és a gáz, hanem a köztes termékek és a nyersanyagok magas költségeit, valamint az ezzel járó beruházási hajlandóságot jelentik a legfőbb problémának. Emellett a magánháztartások kereslete is csökken, mivel őket is megterheli az infláció.
https://rmx.news/germany/war-in-ukraine-to-cost-german-economy-e175-billion-this-year/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=poland_blames_russia_for_falling_public_support_for_the_war_and_scottish_leader_has_some_trouble_explaining_her_stance_on_trans_women&utm_term=2023-01-31
Mária néni
2023-01-31 at 23:05
Jövő héten minusz 10—17 al jelentkezik tél tábornok.
Ne a meleg után, hanem a hideg elmúltával nézzétek meg a
tárolók szintjét.
gyurcsányiviktor
2023-01-31 at 18:35
Remélem, a germán nem arról álmodozik, hogy magyarországi gáztározókat akarnak uniós tulajdonba “államosítani” !
Ezektől kitellik’ …
Orientál
2023-01-31 at 18:23
Nem izmos a németek földgázt tározó kapacitásuk.
Kakukk
2023-01-31 at 17:47
Már nem éppen. A Gazprom Germany kivonulása után államosították. Bár előtte is több cég volt benne a Gazpromon kívül így addig sem 100% orosz tulajdonban volt. Úgy 6 miliárd kapacitás volt a német és osztrák összesen.
Most azon dolgoznak, hogy olyan törvényt hozzanak, ami alapján ki tudják sajátítani az Északi Áramlat megmaradt részét és a tengerről, azon keresztül nyomják az LNG-t.
na4
2023-01-31 at 17:41
Miböl, ha egész Európában nincs elegendö gáz? Ez kb. olyam, mint amit Maria Antoanette mondot az éhezö népnek: “Nincs kenyerük? Süssenek kalácsot”Hülyék!
Bàstya elvtàrs
2023-01-31 at 16:15
Fel kell tölteni!
De miböl te barom!?
Az a pàr tankhajonyi, 4-5-ször dràgàbb, de legalàbb jo környezetszennyezö LNG tökéletes vàlasztàs!….
A soros birodalomnak….
Ungarn über alles !
2023-01-31 at 16:14
ha jól tévedek akkor a Fasisztániában lévő gáz tározók jelentős hányada orosz tulajdonban van – amiket épp az északi áramlat esetleges hibáinak áthidalására fejlesztettek fel a jelenlegi szintre
…szóval csak óvatosan akarják azokat sajátként bitorolni !