A közelmúltban elhunyt országgyűlési képviselőkről, valamint a magyar-bolgár barátság napjáról emlékezett meg a parlament hétfőn. Napirend előtt szó volt a koronavírus-járványról, az idősgondozásról és a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) ügyéről is. Szabó Tímea a tőle megszokott ízléstelen stílusban úgy értékelt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szabadjára engedte a koronavírus-járványt. A tömegrendezvények betiltását, korlátozásokat a szolgáltatói szektorban, a vállalkozások, munkavállalók bérének pótlását, továbbá az alapjövedelem bevezetését is sürgette a törpepárt politikusa, aki ha tehetné, az IMF lélegeztetőgépére tettetné hazánkat.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke megemlékezett arról, hogy a közelmúltban elhunyt Tarnóczky Attila (MDF), Szili Sándor (MSZP) és Mandur László (MSZP) volt országgyűlési képviselő. A házelnök megemlékezett arról is, hogy október 19. a magyar-bolgár barátság napja. Közölte, a két nép ezen a napon hite és kultúrája alapjául választott keresztény gyökereiről is megemlékezik.
Szabó Tímea korlátozásokat követel
Szabó Tímea (Párbeszéd) a tőle megszokott ízléstelen stílusban úgy értékelt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szabadjára engedte a koronavírus-járványt. Álláspontját a közel 1200 halálos áldozattal, a rekordokat döntő fertőzésszámmal és a kevés teszttel indokolta. Hozzátette: Európában mindenhol korlátozásokat vezettek be a kormányok, Orbán Viktor és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere viszont még mindig agyonhallgatja a járványt, hogy az emberekben hamis biztonságérzet alakuljon ki. Mindezt azért, mert közeleg két hosszú hétvége és nehogy üresen maradjanak Mészáros Lőrinc hoteljai – hangoztatta. Bírálta a kormány által az Országgyűlésnek pénteken benyújtott, a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatos törvényjavaslatot, amelyben szerinte egyetlen érdemi intézkedés sincsen. Valódi intézkedéseket, több tesztet, azonnali, nyolcvan százalékos egészségügyi dolgozói béremelést követelt, valamint a tömegrendezvények betiltását, korlátozásokat a szolgáltatói szektorban, a vállalkozások, munkavállalók bérének pótlását, továbbá az alapjövedelem bevezetését sürgette.
Méltatlan és érzéketlen az ellenzék
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára azt mondta, az alapjövedelem Finnországban csúnyán elbukott, rengeteg pénzbe került és nem kezdtek el tőle többen dolgozni. Kifogásolta, hogy az ellenzék a koronavírus-járvány halottainak számával kampányol. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vírus ellen nincs védőoltás, így világszerte nő a fertőzöttek és a halottak száma. Szerinte 100 ezer lakosra vetítve Magyarországon 11-en haltak meg a vírus miatt, ez a szám Romániában, Hollandiában, Svédországban és Belgiumban jóval magasabb. Az államtitkár méltatlannak, érzéketlennek és szívtelennek tartotta, hogy az ellenzék az emberek halálával kampányol. Dömötör Csaba szerint az ellenzék ráadásul folyamatosan pörgeti az “álhírgenerátort” is. Azt kérte az ellenzéki pártoktól, ne szurkoljanak ilyen látványosan a vírusnak.
Ungár Péter (LMP) szerint Novák Katalin családügyi miniszternek az idősek otthongondozásával kapcsolatos kijelentése mutatja, hogy a kormánynak nincs fogalma arról, milyen családok élnek az országban. Felidézte, a miniszter azzal indokolta, hogy díjazás szempontjából megkülönböztetik a gyermeküket és az időseket otthon gondozókat, hogy a gyermeket egy ember, míg az időseket egy család gondozza, így több emberre hárul a feladat. Azt gondolják, hogy olyan családstruktúrában élnek az emberek, mint az önök kifestőkönyveiben éltek az ötvenes években – címezte szavait a kormánypárti képviselőknek. Állami szerepvállalást sürgetett az idősgondozásban. Szóvá tette, hogy titkosak az idősgondozási várólisták, szerinte ez azt mutatja, hogy a kormány 2010 óta “nulla darab” férőhelyet bővített. Beszélt arról is, hogy hétezer dolgozó hiányzik a szociális szektorból.
Most többet költ a kormány az otthoni ápolásra is
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt firtatta, hogy Gyurcsány Ferenctől, az LMP politikai szövetségesétől megkérdezte-e, miért vett el egyhavi nyugdíjat az idősektől. Elmondta, többször is válaszolt a képviselő férőhelyekkel kapcsolatos kérdéseire. Kitért arra, hogy a Gyurcsány-kormány otthonápolásra 15 milliárd forintot költött, a mostani kormány viszont 55 milliárd forintot fordít erre a célra. Aki gyermekét gondozza otthon, háromszor magasabb juttatást kap, mint 2010-ben, aki hozzátartozóját ápolja otthon, 91 százalékkal kap magasabb juttatást, mint tíz évvel ezelőtt – részletezte.
Az ellenzék generálja az SZFE körüli cirkuszt
A DK Arató Gergely (DK) sima hazugságnak nevezte azt, hogy a kormány nem részese az SZFE körüli vitáknak. Hozzátette: az alapító jogokat az Innovációs és Technológiai Minisztériumot (ITM) vezető miniszter gyakorolja, így a kuratórium tagjait ő nevezi ki és menti fel, a kormány a felelős azért, amit a testület tesz. Értékelése szerint a kuratórium által hozott intézkedések ellentétesek az európai egyetemi chartával és az alaptörvénnyel, továbbá a kormány által létrehozott privatizációs modell alkalmatlan az autonómia garantálására, a normális munkára. Szerinte még nem késő “elzavarni” a szakmailag megbukott, alkalmatlan kuratóriumot és a pártkatonákat az intézményből, helyreállítani a jogszerű működést és tárgyalásokon rendezni az egyetem jövőjét. Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikai államtitkára szerint “a viharban”, amit jórészt az ellenzék és nem az egyetem hallgatói generálnak, elvész a lényeg, a modellváltás, amely jó néhány egyetemen működik. Hozzátette:
az SZFE modellváltása kapcsán egy modern, korszerű képzés kialakítása a cél, hazai és nemzetközi szinten elismert tudásközpontot kell létrehozni, egy olyat, amely a vállalati és a piaci együttműködésre is kész, emellett rugalmasabb foglalkoztatási lehetőségre is szükség van.
Komoly fejlődési pályának nevezte a modellváltást, amelyben az állami szerepvállalás is kisebb.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában bírálta a kormányt, mondván, nem azt tette, amit kellett volna, ezért több mint ezerrel ő a napi fertőzöttek száma.
Nem kellett volna felkészülni?
– kérdezte a politikus, majd azzal folytatta, a kormányzatnak szerinte nincs információja arról, hogy hányan betegedhettek meg, és érdemben már nem lehet védekezni.
Alibitevékenységgel szemlélik a járvány terjedését
– fogalmazott Tóth Bertalan.
Ezzel szemben az unió tagországainak kormányai azonnal léptek, forrást csoportosították át, de a magyar kormány nem erősítette meg a szociális hálót, nem emelték az álláskeresési járadékot, és nem segítenek a fővárosi, turizmusból élőknek sem – rótta fel, hozzátéve: ehelyett sürgősségi törvényben fogadná el azt, ami az oligarcháknak fontos.
Emelkedik az egészségügyi dolgozók bére
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában azt mondta, az orvosokat, ápolókat sérti meg a baloldal azzal, hogy azt állítják, semmi nem történt. Hozzátette: az elmúlt évtizedek legnagyobb béremeléséről döntöttek, az ápolók bérét pedig még egy korábbi döntéssel rendezték. A gazdasági lépésekkel kapcsolatban Dömötör Csaba kiemelte: a cél, hogy minden egyes munkahelyet megvédjék, ezért vezettek be munkahelyteremtő támogatásokat, ingyenes képzéseket, kamatmentes hiteleket, átmeneti és tartós adócsökkentést, a bértámogatás pedig már 280 ezer embernek segített.
Méretes hazugság, hogy nem történt semmi
– mondta az államtitkár.
A Jobbik pánikot keltene
Lukács László György (Jobbik) felszólalásában többször is azt ismételte, hogy Orbán Viktor szabadjára engedte a vírust, a járvány nincs kontroll alatt. Ezt alátámasztandó azt mondta, 10 százalék fölött van a tesztek pozitivitási rátája, és a kormány több szakértője is kritizálta a lépéseket. A kormány szerinte a széles körű tesztelés helyett a bírságolásra fekteti a hangsúlyt egy új salátatörvényben, ahelyett, hogy az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozók megvédéséről, a széleskörű, ingyenes tesztelésről írnának benne. Hozzátette: a Belügyminisztérium adatai szerint 1,1 milliárd forintot szedtek be a járvánnyal kapcsolatos bírságokból, de ezek szerint ez is kevés volt.
Hazánk felkészült a második hullámra
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára szerint az is bizonyítja, hogy Magyarország felkészült a második hullámra, hogy 100 millió maszk, 95 millió pár kesztyű és 11 ezer lélegeztetőgép van az országban, többszöröse annak, mint az első hullámban. Az államtitkár szerint az ellenzéki politikus bár a magyar kormányról állította, hogy rosszul védekezik, Európa több országában sokkal rosszabb a helyzet. Példaként említette, hogy Franciaországban, Olaszországban, Ukrajnában telítődtek a kórházak, Belgiumban több mint tízezren haltak már meg a járványban, Románia fővárosában több mint 10 ezren vannak kórházban, Szlovéniában minden ötödik teszt pozitív, Lengyelországban naponta 8 ezerrel nő a fertőzöttek száma.
A családok “békeidőben” sem számíthattak a baloldalra
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője azt emelte ki, hogy a kormányzat a járványhelyzetben is megvédi a családokat. Fontosnak nevezte az otthonkezdési támogatást, az 5 százalékos áfa bevezetését új lakások vásárlása esetén, és az otthonfelújítás támogatását.
Megjegyezte:
senki nem tudta, hogy 2020-ban világjárvány lesz, de az ország gazdasági és pénzügyi megerősítése emiatt is jó döntés volt. Ezzel szemben a baloldali kormányok csődközeli helyzetbe juttatták és eladósították az országot
– tette hozzá. Zsigó Róbert családokért felelős parlamenti államtitkár az elhangzottakra válaszul azt mondta, 2010 előtt a családok “békeidőben” sem számíthattak a baloldalra, mert ők a multinacionális cégek érdekeit védték, de 2010-ben egy családbarát ország építését kezdte el az új kormány. A cél, hogy minden vágyott gyermek születését támogassák, ezért vezették be a családbarát adórendszert és minden idők legnagyobb otthonteremtő programját. Január 1-től pedig 5 százalékra csökken az új lakások vásárlásának áfája, a gyerekes családok lakásának felújítását pedig legfeljebb 3 millió forintig támogatja az állam – sorolta.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula- PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS