Pesti Srácok

Szijjártó: Nem kell a hiszti az európai-amerikai kereskedelmi vitákban

null

Ki kell végre iktatni a hisztériát és a túláradó érzelmeket az európai-amerikai kereskedelmi vitákban; az Európai Unió nagyon komoly hibát követett el akkor, amikor Donald Trump amerikai elnök megválasztása után hisztériát keltett a kapcsolatokban - mondta pénteken az MTI-nek telefonon nyilatkozva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki részt vesz az uniós tagországok külügy- és gazdasági minisztereinek nem hivatalos innsbrucki tanácskozásán.

Szijjártó Péter szerint a találkozón alapvetően az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok kerültek terítékre. A magyar tárcavezető szerint az EU túl sok időt töltött azzal, hogy kritizálta az amerikai elnököt megválasztása után, ahelyett, hogy az együttműködést kezdte volna vele kiépíteni.

- fogalmazott Szijjártó Péter. Magyarországnak három szempont fontos az európai-amerikai kereskedelmi vita rendezésében. A miniszter szerint először is rendkívül fontos, hogy ne legyenek befektetési korlátozások, mert az Egyesült Államok ma már a második legnagyobb befektető Magyarországon: 1700 amerikai vállalat 105 ezer magyar embernek ad munkát. "Ezért Budapestnek az az érdeke, hogy semmifajta kereskedelmi korlátozás ne lépjen életbe" - tette hozzá Szijjártó Péter. A második szempont az, hogy meg kell védeni az autóipari kereskedelem szabadságát: semmilyen korlátozás ne nehezítse az európai és az amerikai autóipar együttműködését.

PestiSracok facebook image

A harmadik pedig az, hogy a mezőgazdasági és élelmiszerbiztonsági szabályok színvonalát fenn kell tartani az uniós-amerikai kereskedelmi vita rendezésekor. Tiszteletben kell tartani azt, hogy Magyarországon nagyon szigorú sztenderdek vannak az élelmiszerbiztonság területén, a GMO-mentességet pedig az alaptörvény rögzíti, amit mindenképpen szem előtt kell tartani.

- összegezte a tárcavezető. Az innsbrucki tanácskozás alkalmával Szijjártó Péter tárgyalt a román, az osztrák és a német gazdasági miniszterrel, mindhármukkal az európai autóipar működését befolyásoló szabályozások ésszerűbbé tételét vitatta meg.

Forrás: MTI; Vezető kép: MTI