A svájciak többsége támogatta a védettségi igazolvány bevezetéséről rendelkező törvényt a vasárnap rendezett népszavazáson. A népszavazást viharos kampány előzte meg, és a rendőrség vasárnap újabb tüntetésektől tart.
A gfs.bern közvélemény-kutató intézet előzetes adatai szerint a törvényt a szavazók 63 százaléka támogatta. Az igazolványt ellenzők kezdeményezésére kiírt népszavazást akkor tartották, amikor az új koronavírus omikron nevű variánsát felfedezték, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) “aggasztónak” minősített, és az egész világon veszélyhelyzet állt ismét elő. A kampány idején számos tüntetés zajlott, amelyeken előfordult erőszak is, de korántsem voltak olyan zavargások, mint Hollandiában vagy a Francia Antillákon. Több politikust, közöttük Alain Berset egészségügy-minisztert, aki két éve a Covid-19 elleni harc jelképe, halálosan megfenyegettek és rendőri védelem alá helyeztek. A svájciak 61 százaléka támogatta egy másik népszavazáson, hogy az ápolók kapjanak megfelelő juttatást.
A két népszavazást egy olyan időszakban tartották, amikor október közepe óta ismét fellángolt a járvány. Más országoktól eltérően azonban a kormány egyelőre elutasította az országos szintű korlátozások szigorítását, arra hivatkozva, hogy viszonylag kevés Covid-19-ben szenvedő beteg (20%) foglalja el a kórházak intenzív osztályának ágyait. A svájci lakosság többsége azonban határozottabb intézkedéseket követel. A SonntagsBlick című lapban megjelent felmérés szerint a megkérdezettek mintegy kétharmada azt akarja, hogy csak a beoltottak, illetve a betegségen átesettek éljenek korlátozások nélkül, és valamivel több mint a felük támogatja a kötelező védőoltást.
Fél éven belül most másodszor szavaztak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos törvényről. Júniusban az állampolgárok 60 százaléka támogatta a törvényt. Azóta azonban módosították, hogy nagyobb hatáskörük legyen a hatóságoknak a járvány elleni harcban, és lehetővé tegyék a védettségi igazolás bevezetését.
Forrás: MTI; Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS