Tovább mélyül a baloldal válsága – állapítja meg a Policy Agenda a legfrissebb elemzésében. A cég álláspontja szerint a baloldali kis pártok nem tartalmi versenyt folytatnak egymással, hanem „csomagolási versenyt”, azon vitatkoznak, hogy ki, hol induljon. A Policy Agenda szerint a választók továbbra is szétaprózódott, együttműködésre képtelen pártokat látnak a baloldalon, akik már emiatt sem számítanak kormányváltó erőnek. Az elemzés megállapítja, a baloldal számára a kialakult patthelyzetet talán csak egy politikai földrengés oldhatná fel. Nagy Ervin politológus a PestiSrácok.hu kérdésére leszögezte, a baloldali pártok hiteltelenek, erőlködéseik izzadságszagúak.
A baloldali kis pártok helyzetéről, lehetőségeiről készített elemzést a Policy Agenda. A cég megállapította, a közvélemény csak a 10 százalék körüli pártok viaskodását látja a baloldalon érdemi, tartalmi viták és kezdeményezések helyett. Az intézet szerint mindez a Fidesz malmára hajtja a vizet.
“A 2014-es választások előtt az Orbán-kormánnyal elégedetlen aktív választói réteg azzal szembesült, hogy a kegyeiért versenyző baloldali pártok nem tartalmi versenyt folytatnak egymással, hanem „csomagolási versenyt”. Azaz a 2010 és 2014 közötti időszak egyértelműen arról szólt, hogy ki jelölje a miniszterelnököt, és közös listán, egységpártban, vagy választási párt formájában induljanak-e el az ellenzéki pártok. Gyorsan egyértelművé is tették a választók számára, hogy nem abban van közöttük a vita, hogy mi legyen a választási programban, hanem, hogy ki hol induljon el. Habár a kudarcos másfél évvel ezelőtti eseményekből azt a tanulságot vonták le a felek, hogy soha többet ilyen együttműködés nem lesz, valójában ugyanabba a folyóba léptek bele most is, mint négy évvel ezelőtt“ – olvasható az elemzésben.
A Policy Agenda szerint a baloldalon ismét másodlagossá vált a tartalom. “Ehhez képest a Jobbik a maga állandóságával, és ilyen szempontból történő átláthatóságával, a nyugodt erőnek számít” – szögezte le az intézet. Szerintük a magyar baloldali pártok támogatottságának visszaesését sokan azzal magyarázzák, hogy nem találnak maguknak témát, ügyet, amellyel képesek megjelenni a közvélemény előtt. A Policy Agenda ezzel valamelyest vitatkozik, de arra a következtetésre jut, hogy a baloldali pártok a nyár eleje óta a parlamentben hiába vetettek fel 15 jól érthető karakterű, a társadalom szempontjából fontos ügyet, mégsem voltak képesek egy kormányváltó, önálló politikai elképzelésekkel rendelkező erő felmutatására.
Az elmúlt másfél évben a közvélemény-kutatók méréseinek átlagát nézve az MSZP egy 8,3-10 százalékos sávban mozgott a teljes lakosság körében, míg az DK 3,5-6 százalékos mezőben.
“A választók továbbra is szétaprózódott, együttműködésre képtelen pártokat látnak a baloldalon, akik már emiatt sem számítanak kormányváltó erőnek. Ha a kormányváltást akaró szavazó néz rá a politikai palettára, akkor a Jobbik, vagy valamelyik baloldali párt(ocska) között választhat. Az ellenzékre jutó amúgy is csekély médiafelületet nem az emberek ügyei, a kormány jogos bírálata tölti meg, hanem az ellenzéki pártok külső-belső vitái” – vélekedik a Policy Agenda.
Az intézet azt is vizsgálta, hogy racionális módon a baloldalnak van-e kiút ebből a helyzetből. Az elemzés kiemeli, hogy a baloldal vitáinak kiélezésében maximálisan érdekelt a Fidesz, mert amíg az ellenzék a saját magával van elfoglalva, addig a Fidesz tulajdonképpen politikai kontroll nélkül azt tesz, amit akar. A Policy Agenda szerint a Jobbiknak is jól jön a baloldal gyengélkedése, mert újabb protest szavazókat tudnak megszerezni.
“Úgy tűnik a baloldal számára a kialakult patthelyzetet talán csak egy olyan politikai földrengés oldhatná fel, amely a horvát (Most párt), vagy spanyol mintára (Ciudadanos) kitermelne magából egy nem szélsőséges baloldali, mérsékelten populista, a jelenlegi és a korábbi politikai elittel szembehelyezkedő pártot. Ez újra mozgásra kényszeríthetné a baloldal még mérhető támogatottságú szereplőit, legalábbis egy ideig nem a tehetetlenségi erő irányítaná a folyamatokat, hanem saját közvetlen politikai közösségük szempontjából irracionális lépésekre is képesek lennének. Ennek a forgatókönyvnek azonban egyelőre nincs jele“ – nyomatékosítja a Policy Agenda.
A baloldali pártok válságával kapcsolatban a PestiSrácok.hu Nagy Ervin politológus-filozófust is felhívta, aki kérdésünkre leszögezte, hiteltelenek a baloldali pártok.
“Azzal vitatkoznék, hogy a baloldali kis pártok nem próbálkoznak, és nincs mögöttük tartalom, de hangsúlyozandó, hogy erőlködéseik izzadságszagúak. A Gyurcsány Ferenc vezette DK folyamatosan annak az ellenkezőjét mondja, mint amit a Fidesz csinál, de ez két okból sem töri át az ingerküszöböt. Egyfelől mert Gyurcsány zárványban van, elutasítottsága nagy, másfelől pedig a párt hitelességével is problémák vannak. Láthatóan az MSZP is erőlködik, de a szocialisták témái átcsaptak a baloldali populizmusba. Ráadásul az emberek nem is hisznek az MSZP-nek, mert a párt már párszor eljátszotta a bizalmat“ – mondta portálunknak Nagy Ervin.
A Jobbikról úgy vélekedett, a párt azért tudta megtartani támogatottságát, mert még nem voltak kormányon, így a botrányaik ellenére sem sérült a Jobbik hitelességi mutatója.
“Eközben a Fidesz folyamatosan újabb és újabb, a választókat érdeklő, az emberek mindennapjait érintő témákkal rukkol elő, nem véletlen, hogy a szavazók jelenleg a Fideszt tartják a legalkalmasabbnak a kormányzásra“ – tette hozzá Nagy Ervin.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS