Bejelentette indulását a 2022-es magyarországi országgyűlési választáson az Európai Bizottság – erre utal, hogy bejelentése szerint a testület támogatja egy magyar nyelvű tényellenőrző oldal indítását a Magyar Jeti Zrt.-vel, illetve a francia AFP hírügynökséggel együttműködve. A függetlenségre, objektivitásra garancia lehet, hogy a leendő tényellenőrök eddig fekete öves ál- és rémhírterjesztőkként funkcionáltak; vélhetőleg számíthatunk arra, hogy tapasztalataikat felhasználják a tényellenőrködésük magasztos feladataiban is. Egészen biztosak lehetünk abban, hogy hamarosan új szárnyakra kap a Pegasus-ügy, de azt sem zárhatjuk ki, hogy a tényellenőrök mindentől független íróasztalára fújja majd be a huncut szél az újabb Teller-levelet. Azt egyelőre nem tudjuk, hogyha az Európai Bizottság és a Magyar Jeti Zrt. jövőre együtt bejutnak a Magyar Országgyűlésbe, akkor beülnek Márki-Zay hetediknek nevezett csapatába, vagy önálló, nyolcadik frakciót alakítanak.
Az Európai Bizottság támogatásával magyar nyelvű tényellenőrző oldalt indít a Magyar Jeti Zrt. a francia AFP hírügynökséggel együttműködve. Az oldalt önálló szerkesztőség látja majd el eredeti tartalommal, ezt főszerkesztőként Zöldi Blanka vezeti majd – tudatta szerdán a Soros-alamizsnából élő 444.hu. Az örömhír aztán fokozta önmagát, ugyanis megtudhattuk, hogy a nemes küldetés célja az álhírekkel és a dezinformáció terjedésével foglalkozó tudományos kutatások, a tudatos médiafogyasztás és az ezzel kapcsolatos oktatással foglalkozó szervezetek erőfeszítéseinek támogatása. No, de kik a leginkább beavatottak az álhírek világában, terjedésük rendszerének ismeretében? Természetesen az álhírgyártók, így aztán az Európai Bizottság sem tehetett mást, szakemberekre bízta a missziót. A szupercsapat élére Zöldi Blankát sikerült leigazolniuk, aki – mint írták – a Direkt36 oknyomozó újságíróközponttól érkezik a tényellenőrző szerkesztőség élére. Ez ugye úgy hangzik, mintha a Direkt36 nevű álhírgyár valamilyen todományos szellemi gigaműhely lenne, egy etalon, mint a korábban gyakran hivatkozott BBC, amelyről mára azért legalább tudjuk, hogy többnyire egyetlen szavuk, betűjük sem igaz. A 444 le is közölte azokat a referenciákat, amelyek Zöldi Blankához köthetők; ezekből korábban akkora ügyek kerekedtek ki, mint hogy valakik, valahol, valamikor – állítólag – megfigyelhettek valakiket, vagy például az, hogy a gazdag embereknek sokkal több pénzük van, mint a szegényeknek. Az állítólag kitétel nagyon fontos, ugyanis a magyarországi sajtóperekben – amennyiben baloldali a rágalmazó – atombiztos felmentési alapot jelent. Fájóan hiányzik ugyanakkor Zöldi Blanka eddigi munkásságából, hogy a Zorbán biztosan őt is személyesen összepegasusozta, mi ekkora ziccert nem hagytunk volna ki.
Ugyancsak a függetlenobjektivitásra garancia a Mérce.hu volt főszerkesztője, Diószegi-Horváth Nóra, és azért, hogy tényleg kiegyensúlyozott legyen a tényellenőrök csapata, a csatársorban kapott helyet Neuberger Eszter, a 444.hu munkatársa. A tényellenőrök bizonyára nem lesznek részrehajlóak, Zöldi Blanka korábban ugyanis a Bellingcat és a New York Times Visual Investigations csapatának tagjaitól tanult hazudni, képzésüket pedig az AFP profijai folytatják majd. Mellékszálnak tűnik, pedig nem az a Magyar Jeti Zrt. szerepe, az Uj Péterhez köthető vállalkozás áll a 444.hu mögött is, így bátran kijelenthetjük: az Európai Bizottság legalább adott a látszatra, nem sétált bele a részrehajlás csapdájába, amikor a tényellenőrzés kényes, figyelmet igénylő feladatát egy nyíltan kormányellenes, vállaltan Soros György adományaiból élő vállalkozásra bízta. Az említett Uj Péter – állítólag – az az Uj Péter, aki annak a Népszabadságnak volt a munkatársa, amelyik Népszabadság megjelentette azt a Teller-levelet, amelyről aztán kiderült, hogy Teller Ede olyat egyáltalán nem írt. A Népszabadság küldetését a történtek idején megnehezítette, hogy Teller Ede akkor még élt, így tiltakozni tudott, hogy visszaéltek a nevével, a tényellenőröknek azonban ma már nem kell törődniük az efféle, a munkájukat akadályozó körülményekkel. Állítólag. Nem állítólag pedig az, hogy az Európai Bizottság a 444.hu-nak privatizálta ki az úgynevezett tényellenőrzést, az alapszerződésbe, a versenyjogba, a magyar alaptörvénybe, a sajtótörvénybe ütközik, és megvalósíthatja a szabad és tisztességes magyarországi választásokba történő külföldi beavatkozás jogi kategóriáját. Azt egyelőre nem tudjuk, hogyha az Európai Bizottság és a Magyar Jeti Zrt. jövőre együtt bejutnak a Magyar Országgyűlésbe, akkor beülnek Márki-Zay hetediknek nevezett csapatába, vagy önálló, nyolcadik frakciót alakítanak.
Forrás: 444.hu/PS. Fotó: MTI/EPA/AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS