
Zala megyében szombat estig négy településen mintegy 300 embert kellett otthonából kitelepíteni az előző este kezdődött esőzés és az azzal járó kiöntések, belvizek miatt. A megyében több utat és hidat elmosott a víz, egy település megközelíthetetlenné vált.
A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság összefoglalója szerint Galambokon a rendkívül nagy mennyiségű csapadék miatt kiöntött a település határában lévő halastó, ezért megelőzésképpen 60 családi házból 200 embert telepítettek ki. Zalamerenyén hasonló okok miatt 40 házból 83 embert vittek védett helyre. Liszóban a kiöntő patak okozta veszély miatt öt házból 20 embert telepítettek ki. A szomszédos Surdon négy lakóház hét lakójának kellett elhagynia otthonát. A katasztrófavédelem összesítése alapján szombat késő estig 89 helyszínen kellett beavatkozniuk a megye tűzoltóinak, többségében Zala megye déli részén, Nagykanizsán és térségében. A legtöbb helyre vízszivattyúzás, valamint kidőlt fák eltávolítása miatt riasztották őket.

A nagy esőzés miatt vízzel elárasztott és megrongálódott út Zalaszentjakabon 2020. július 25-én. Jobbról a Budapest-Nagykanizsa vasútvonal része látható. Fotó: MTI/Varga György
Az Útinform közlése szerint a Miháld és Nemesdéd közötti összekötő úton, Pat közelében elmosott közúti híd miatt Pat szombaton megközelíthetetlenné vált, Miháldot pedig Sand irányából lehet elérni. A Galambok és Bagola közötti összekötő úton, Zalaszentjakab közelében ugyancsak hidat mosott el a víz- és sárfolyam, ezért Miháldot ebből az irányból sem lehet megközelíteni.

A nagy esőzés miatt vízzel elöntött utca a liszói templom előtt 2020. július 25-én. Az előző nap este óta lehullott jelentős mennyiségű csapadék miatt a Zala megyei Liszóban és Surdon víz alá kerültek az alacsonyabban fekvő házak, több családot kitelepítettek. Fotó: MTI/Varga György

A nagy esőzés miatt vízzel elárasztott út Zalaszentjakabon 2020. július 25-én. Fotó: MTI/Varga György
Lezárták a Marcali és Galambok közötti, valamint Kisrécsénél a Zalakomár és Nagykanizsa közötti összekötő utat, mert a vízátfolyás miatt járhatatlanná váltak. A Mávinform arról adott hírt vasárnap, hogy vízátfolyás miatt szünetel a vasúti forgalom a Nagykanizsa-Bajcsa szakaszon, ezért Nagykanizsa és Murakeresztúr között pótlóbuszra kell átszállni. A zalai és somogyi vonalakon a szombati viharkárok felszámolása után még két szakaszon vannak korlátozások: Beleg és Somogyszob, valamint Zalakomár és Nagykanizsa között is pótlóbuszok járnak.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/Varga György
Logikus
2020-07-26 at 09:59
Magasabb alapokra kell építeni a házakat és nem 15-20 cm-re. Legalább 70-80 cm-re!Így legalább a házakba nem megy be és nem teszi tönkre a víz.
Naprózsa
2020-07-26 at 21:19
Kedves Logikus, nyilván fogalmi zavar miatt volt tegnap ebben a témában vitánk. Alapnak a házat altalajra ráterhelő földalatti szerkezeteket hívjuk. Amire most Ön gondol, az a lábazat. Azt valóban sokszor anyagi okból elspórolják, pedig patak, tó, vízgyűjtők közelében és belvizes területen nem árt számítani utcán hömpölygő vízre, valóban célszerű lenne 60-80 cm-es lábazattal készíteni a földszinti járószintet.
Logikus
2020-07-26 at 22:47
Igazat adok önnek, de nem vagyok fogalom zavarban. Évekig dolgoztam kőművesként fiatal koromban. Azt hiszem, hogy jobban értek a témához….
Naprózsa
2020-07-26 at 23:35
Kétlem. Én ebben a témában vagyok mérnök.
Naprózsa
2020-07-27 at 00:04
Amúgy nem mindig anyagi okokból nem emelik meg a lábazatot, hanem mert az építménymagasság maximumának számításánál itt lehet spórolni. Gyakorta 4,5 m a max építmény(homlokzatmagasság) megengedett értéke, s így tetőtérbeépítés térdfalát (zárókoszorú felső síkját) már a nagyobb belső terek céljából nem lehet magasabbra emelni. Esetenként a helyi beépítési előírásokon lenne érdemes változtatni.