Miközben Donald Trump teljes cenzúrája tekintetében élen jár, gyűlölet- és erőszakkeltő tartalmak elleni küzdelemben csúfos kudarcot vall a Facebook – írja a magyarnemzet.hu.
A lap szerint az iszlamista terroristák lefejezésekről és az öngyilkos merényletek végrehajtásáról készült felvételei hónapokon keresztül elérhetők voltak a közösségi oldalon, és a tálibok által megosztott tartalmakat is bárki láthatta, amelyeken bemutatták, hogyan harcolnak az afgán kormányerők ellen. A techóriás korábban arról biztosította felhasználóit, nem engedik, hogy a terrorszervezetek vezetői vagy prominens tagjai aktív felhasználói legyenek a platformnak. A közleménnyel szemben azonban a Facebook a szélsőségesek cselekedeteit éltetők posztjait kevés sikerrel korlátozta, és a tálibbarát tartalmak továbbra is könnyen átjutnak a szűrőkön, miközben például Donald Trump volt amerikai elnököt letiltották az oldalról a január 6-i események nyomán, arra hivatkozva, hogy erőszakra buzdítja a követőit.
A közösségi oldalról csak azt követően távolítottak el egy tálibokat támogató csoportot, hogy már 107 ezer tagja volt, akik számos – egyébként tiltott – tartalmat osztottak meg, beleértve az erőszakos cselekményeket bemutató felvételeket. Más csoportokban pedig az iszlám vallás két nagyobb irányzatának képviselői, a síiták és a szunniták támadták egymást pornográf tartalmú képek megosztásával.
Noha a techóriás korábban ismertette, hogy jelentős összegeket fordítottak a mesterséges intelligencia eszközeibe, amelyek feladata a tiltott tartalmak moderálása, nem tűnik úgy, hogy ezek teljes mértékben sikeresek lennének. Adam Hadley, a Tech Against Terrorism terrorellenes nonprofit szervezet igazgatója úgy véli, a Facebook automatizált tartalomszűrői nem elég kifinomultak ahhoz, hogy az arab, pastu vagy dari nyelveken írt posztokat kiszűrjék, ugyanakkor a helyi nyelveken beszélő alkalmazottakból sincs elég. Afganisztánban különösen rossz a helyzet, a gyűlöletkeltő tartalmak kevesebb mint egy százalékát távolították el egy tavaly kiszivárgott jelentés szerint. Az arab nyelvű bejegyzések felülvizsgálata szintén problémát okozott előző évben: az Instagramon, a Meta fotómegosztó oldalán a gyűlöletkeltő tartalmak mindössze hat százalékát szűrték ki; a Facebookon ez az arány negyven százalék volt.
Amikor nem angol nyelvű tartalomról van szó, nincs elegendő erőforrás ezek moderálására
– mutatott rá Hadley.
A Facebook idén júliusban kezdte meg egy új funkció tesztelését, amelyben a felhasználóktól kérdezik meg, tudnak-e olyan személyről környezetükben, aki szélsőségessé válhat. A techóriás szóvivője akkor elmondta: a mechanizmus célja, hogy a felhasználók jelezzék, ha nem megfelelő tartalmat láttak a közösségi oldalon.
Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI/EPA/Andrej Cukic
Facebook
Twitter
YouTube
RSS