A Magyar Nemzet értesülései szerint egy esetleges választási győzelem után az MSZP egyesülne a Párbeszéddel és az LMP-vel, az új párt pedig Karácsony Gergely 99 Mozgalmán jöhetne létre a jelenlegi főpolgármester vezetésével. A lap szerint a szocialisták már 2018-ban azt tervezték, hogy megszüntetik az MSZP-t és új névvel, a Párbeszéddel közösen folytatják tovább a parlamenti munkát. Molnár Gyulát feltehetően azért adták át a DK-nak, hogy a szocialisták jelenlegi vezetése öt biztos befutó helyet kapjon Gyurcsány Ferenctől a közös listán.
A lap a baloldal belső folyamataira rálátó forrásaitól úgy tudja, hogy jelenlegi formájában az MSZP mindenképpen megszűnik, ez már a végjáték. A szocialisták természetesen be akarnak és várhatóan be is fognak kerülni a következő Országgyűlésbe, ám a vezetés tisztában van azzal, hogy a párt elveszítette politikai relevanciáját és teljesen érdektelenné vált. Egybehangzó állításuk szerint egy esetleges baloldali választási győzelem után ezért az MSZP egyesülne a Párbeszéddel és az LMP-vel, az új párt pedig Karácsony Gergely 99 Mozgalmán, esetleg más néven jöhetne létre az ő vezetésével. A főpolgármestert ez a három párt támogatja a baloldal miniszterelnök-jelölti előválasztáson.
Holtpontra jutottak
A szocialisták a lehetséges kitörési pontokon, hosszú távú stratégián gondolkodnak, mivel ők maguk is felismerték, hogy a párt a jelenlegi formájában holtpontra jutott, radikális változtatás nélkül képtelen önmaga és a baloldali választók felé jövőképet felmutatni. Ezt az álláspontot képviselte már évekkel ezelőtt is többek mellett Lendvai Ildikó vagy Puch László is, akik a Párbeszéddel való összeolvadást javasolták. Az MSZP akkori elnöke, Molnár Gyula már 2016-ban arról beszélt, hogy rossz választási szereplés után akár meg is szűnhet a szocialista párt. Bár a 2018. áprilisi választás után még nem történt meg az összeolvadás, az MSZP „kölcsönadta” a Párbeszédnek saját képviselőjét, Burány Sándort, hogy a kimutathatatlan támogatottságú párt mégis önálló frakciót alakíthasson. A szocialisták tavaly szeptemberi, vitatott körülmények között megtartott tisztújító kongresszusán pedig Tóth Bertalant és Kunhalmi Ágnest választották meg a párt társelnökeinek.
Túlélő helyekért kuncsorognak Gyurcsánynál
Az MSZP állapotát és ambícióit jól jellemzi, hogy a párt vezetése tárgyalásokat kezdeményezett Gyurcsány Ferencékkel arról, hogy egy lehetséges közös listán biztos befutó helyeket szerezzenek. Csupán öt embernek kértek esélyt a 2022-es választásra: Tóth Bertalannak, Kunhalmi Ágnesnek, Molnár Zsolt pártigazgatónak, Hiller Istvánnak és Harangozó Tamásnak. A lap a baloldal belső folyamataira rálátó forrásaira hivatkozva azt írja, hogy az MSZP tervezett megszűnésével, illetve a párt által igényelt befutó listás helyekkel magyarázták a Molnár Gyula körül napokban kialakult botránysorozatot is. Dobrev Klára július 12-én jelentette be, hogy a DK az MSZP egykori elnökét indítja a baloldali előválasztáson Budapest 18. választókerületében, Budafokon és Újbudán. Dobrev közölte azt is, hogy ha jövő tavasszal bejut a parlamentbe, úgy a két párt megállapodása alapján Molnár a DK frakciójába ül majd be. Erre az MSZP országos elnöksége egyhangú határozatával úgy döntött, hogy felfüggeszti egykori vezetője párttagságát.
Akart a fene DK-s lenni
– jelentette ki ezt követőn Molnár Gyula hangoztatva, hogy Gyurcsány Ferenc, Tóth Bertalan és Karácsony Gergely a tudta nélkül állapodott meg arról, hogy őt átadják a DK-nak. Tóth Bertalan már januárban felajánlotta Gyurcsány Ferencnek, hogy körzetével együtt Molnárt is átadják a DK-nak. Az MSZP elnöke éppen a kért öt befutó listás hellyel összefüggésben cselekedett így, ráadásul kapóra jött, hogy Molnár Gyulának állítólag enyhén szólva sem felhőtlen a viszonya a pártvezetéssel.
Marakodás a koncon
Ha Hiller István és Kunhalmi Ágnes egyéniben is képes győzni, akkor az MSZP többi, ismertebb és a jelenlegi elnökséghez hű politikusa, Bangóné Borbély Ildikó és Korózs Lajos kaphatja meg a listás helyüket. Molnár Gyula egyébként kész lett volna a Tóth–Gyurcsány–Karácsony-megállapodás szerint beülni a DK-frakcióba, MSZP-tagságát ugyanakkor mindenképpen meg akarta tartani.
Nem ezt tervezem. Hanem sokkal inkább azt gondolom, hogy másfelé fognak haladni itt a politikai együttműködések. Gondoljunk csak például Karácsony Gergely mozgalmára. Itt nagyon bonyolult világ lesz, szerintem, egy győzelem után
– fogalmazott Molnár az ATV-ben.
Forrás: MTI; Fotó: Index (képernyőfelvétel)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS