A dán kormány úgy döntött, nem hosszabbítja meg a nyérctenyésztésre vonatkozó, december végéig hatályos tilalmat, amelyet azután vezettek be, hogy 2020 őszén a koronavírus különböző mutációit mutatták ki az ország nyércállományában.
A dán egészégügyi kutatóintézet legújabb kimutatásában alacsonynak ítélte meg a nyérctenyésztés emberi egészségre mért kockázatát. Az élelmezési, mezőgazdasági és halászati minisztérium ezért úgy döntött, hogy szigorú előírások mellett ugyan, de januártól engedélyezi az egyébként bundájukért tenyésztett állatok szaporítását.
A dán kormány 2020 novemberében rendelte el az ország 17 milliós nyércállományának leölését az állatokban felfedezett koronavírus-mutációk miatt. A rendelkezés nagy botrányt váltott ki, különösen azután, hogy kiderült: Mogens Jensen akkori élelmiszerügyi és mezőgazdasági miniszter jogalap nélkül adta ki az utasítást. A kormány csak utólagosan teremtette meg a rendelet jogi alapját, az élelmiszerügyi miniszter azonban még 2020 novemberében lemondott. A nyérctenyésztést betiltották, a károkat elszenvedő tenyésztőknek pedig kompenzációt ajánlottak fel.
Rasmus Prehn jelenlegi élelmiszerügyi miniszter pénteken közölte, hogy még a nap folyamán tárgyalni fog a dán nyércszőrmeipar képviselőivel, hogy felülvizsgálják a fertőzés megelőzésére hozott szabályokat az iparban. Mint azt a kormány elárulta, állatorvosok és egészségügyi hatóságok közösen alkották meg azt az irányadó modellt, amely a tenyésztők számára előírja a nyércállományokban megjelenő koronavírus-fertőzés kezelésének helyes módját.
Dánia mellett lengyelországi és litvániai nyércekben is felfedezték a koronavírus egyes mutációit. Svédországban ugyancsak betiltották ezen menyétfélék tenyésztését, Finnországban pedig oltóanyagot fejlesztettek ki a nyércek számára a fertőződés ellen. Dánia a világ egyik legnagyobb nyércszőrme-exportőrei közé tartozik. A mintegy 1500 tenyésztőt tömörítő Koppenhága Szőrme szervezet a világ nyércállományának negyven százalékáért felel.
Forrás: MTI; Forrás: zooninstitutes
Facebook
Twitter
YouTube
RSS