Pénteki brit médiaértesülések szerint három személyt keresnek a brit biztonsági szolgálatok az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia által megölt amerikai újságíró meggyilkolásával kapcsolatban.
London a héten gyakorlatilag hivatalosan elismerte, hogy James Foley (képünkön) gyilkosa minden bizonnyal brit állampolgár, aki csatlakozott a szélsőséges szerveződéshez. Philip Hammond brit külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az internetre felkerült videón, amely Foley kivégzéséről készült, az álarcban látható gyilkos brit akcentussal beszél.
Lingvisztikai szakértők időközben azt is megállapították, hogy kiejtése elsősorban az East Enden, vagyis Kelet-London összetett etnikai lakosságú városrészeiben – főleg a muszlim többségű Tower Hamlets negyedben – honos.
A The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap csütörtökön a brit biztonsági szakszolgálatoktól származó értesüléseit idézve azt írta, hogy a hatóságok mindenekelőtt egy Shajul Islam nevű orvost keresnek, aki néhány éve Szíriában járt. Islamot, aki a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) alkalmazottjaként az egyik legnagyobb londoni kórházban dolgozott, két éve Nagy-Britanniában bíróság elé állították azzal a váddal, hogy szíriai tartózkodása idején elrabolt egy brit újságírót.
A vádat végül nem tudták rábizonyítani, és az orvost – aki mindvégig ártatlannak vallotta magát – felmentették. A Telegraph értesülései szerint Shajul Islam nem gyanúsított, testvére, Razul Islam azonban jelenleg is Szíriában van, és a brit elhárítás szerint az Iszlám Állam soraiban harcol. Razul Islam neve szerepel azoknak a brit dzsihádistáknak a listáján, akiknek fizikai adottságait a titkosszolgálatok összevetik a videón látható gyilkoséival – idézi forrásait a brit lap.
Shajul Islammal – akit bírósági felmentése ellenére eltiltottak orvosi hivatása gyakorlásától – a brit hatóságok elsősorban azért kívánnak beszélni, mert feltételezik, hogy felvilágosítással szolgálhat az amerikai újságíró kivégzőjének kilétéről.
A brit titkosszolgálatok a látókörükbe került két másik brit állampolgárt lehetséges gyanúsítottként keresik. Egyikük Abdel-Majed Abdel Bary, egy 23 éves londoni rapénekes, aki tavaly Szíriába utazott, és nemrégiben feltöltött a Twitter-portálra egy fotót, amelyen egy levágott fejjel a kezében látható. A The Daily Telegraph forrásai szerint Abdel-Majed Abdel Barynek az amerikai újságíró gyilkosáéhoz hasonló az akcentusa és a testalkata.
A másik keresett brit a 30 éves, ugyancsak londoni illetőségű Aine Davis, egy volt kábítószer-kereskedő, aki áttért az iszlám hitre, és szintén Szíriába utazott, és ott csatlakozott a dzsihádista felkelőkhöz.
Egybehangzó pénteki brit sajtóértesülések szerint készültségbe helyezték a brit hadsereg különleges feladatokra kiképzett kommandós alakulatát, az SAS-t, és ha sikerül azonosítani James Foley gyilkosának kilétét és hollétét, az egység kísérletet tesz elfogására.
Továbbra sem hangzott el azonban olyan bejelentés Londonban, hogy a brit kormány a nyári szünetét töltő parlament rendkívüli ülésének összehívását tervezi az iraki és a szíriai válság miatt. Ezt több alsóházi képviselő is nyilvánosan követelte, David Cameron miniszterelnök viszont az elmúlt napokban ismételten leszögezte, hogy csak közvetlen brit katonai beavatkozás esetén lenne rá szükség, ám Nagy-Britannia nem tervezi harcoló alakulatok küldését Irakba.
Rendszeresen bántalmazta a hóhérja a kivégzett amerikait
Brutálisan verte a túszokat, és rendszeresen bántalmazta a meggyilkolása előtt James Foleyt a „John” nevű brit dzsihádista – derült ki az egykori rabok vallomásaiból. Az egyik volt túsz elmesélte, hogy „John” annak az elvetemült bandának a feje, akik rettenetes körülmények között tartották őket fogva hónapokon keresztül – írja az Origo.
Rendszeresen megjátszott kivégzésekkel riogatták, és szinte állandóan sötétben tartották őket. „John” parancsára legalább tízszer szállították a túszokat új helyre, nehogy rájuk találjanak és kiszabadíthassák őket. Olyankor mindig azt mondták nekik, hogy szabadon eresztik őket – így akarták elérni, hogy csöndben maradjanak. „John” és brit honfitársai – akiket a Beatles tagjai után Paulnak és Ringónak neveztek el maguk között – a túszok beszámolói szerint James Foleyt bántalmazták a legbrutálisabban, verték, arra kényszerítették, hogy oldalra tartott kézzel álljon a fal mellett, mintha keresztre lenne feszítve.
MTI / Origo / Fotó: AFP/HO/Nicole Tung
Facebook
Twitter
YouTube
RSS