Greta Thunberg nem a zöldmozgalom alapvető elméleti anyja – jelentette ki portálunknak Ungár Péter LMP-s képviselő azzal a kiáltvánnyal kapcsolatban, amelyben az aktivista lány arról ír, hogy nem a klímaváltozás elleni küzdelem a legfontosabb, hanem “a harc a gyarmati elnyomás, a rasszista és patriarchális világrend ellen”. A vasárnapi, a klímavészhelyzettel kapcsolatos LMP-s népszavazási kezdeményezésről szóló sajtótájékoztatón arról beszélt: kezdeményezésük nyomán ki fog derülni, hogy a kormány valóban hajlandó-e cselekedni a klímaváltozás ellen, vagy csak beszél róla. Ungár Péter ugyanakkor elismerte: hasznos az országfásítási program.
A sajtótájékoztatón Ungár Péter elmondta: mára tudományos konszenzussá vált, hogy a jelenlegi az utolsó olyan generáció, amely aktívan tehet a klímaváltozás legszörnyűbb hatásainak az elkerülése érdekében; minden egyes év, amelyet semmittevéssel tölt az emberiség, hatványozza a klímaváltozás hatásait a jövőben. Úgy vélte, jelenleg a magyar kormány álláspontja a klímaváltozással kapcsolatban “egyszerre a semmittevés, a sunnyogás és az össze-vissza beszéd, amely azt jelenti, hogy Magyarország 2022-ig nem fogja elvégezni a klímaváltozás hatásaira való felkészülés, vagy az annak elkerülése érdekében szükséges feladatokat”. Ungár Péter elmondta: az LMP többek között azért nyújtotta be a klímavészhelyzettel kapcsolatos népszavazási kezdeményezését, hogy minden beruházásnál figyelembe vegyék a klímaváltozással kapcsolatos környezeti hatásokat is. Mint hozzátette, az LMP egyúttal úgy gondolja, hogy a népszavazás kapcsán ki fog derülni, hogy a kormány valóban hajlandó-e cselekedni a klímaváltozás ellen, vagy csak beszél róla. Úgy fogalmazott:
a népszavazással a magyar emberek ki tudják kényszeríteni, hogy a kormány végre tegyen valamit a globális felmelegedéssel szemben.
Greta Thunberg nem a zöldgondolat ideológiai anyja
A sajtótájékoztatót követően portálunk Ungár Pétertől elsőként arról érdeklődött, mi az LMP álláspontja Greta Thunberg környezetvédelmi aktivista legutóbbi kiáltványával kapcsolatban, amelyben többek között arról ír: nem a klímaváltozás elleni küzdelem a legfontosabb, hanem “a harc a gyarmati elnyomás, a rasszista és patriarchális világrend ellen”. Mint rákérdeztünk, a zöld-mozgalomnak része-e, vagy részévé fog-e válni ez az erősen Kommunista Kiáltvány-szagú ideológia?
Az LMP-s politikus válaszában kiemelte: Greta Thunberg valóban a médiában sokat szereplő aktivista, aki pozitív hatással volt arra, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem bekerült a mainstreambe. Ugyanakkor hozzátette: erről a problémáról azonban a zöldmozgalom már évtizedek óta beszél, Greta Thunberg pedig nem a zöldmozgalom alapvető elméleti anyja.
Ungár Péter kiemelte: a zöldmozgalom alapvetéseit olyan kötetek, kezdeményezések határozzák meg, mint a Silent Spring, vagy a Római Klub jelentései, illetve Magyarországon a bős-nagymarosi vízlépcső elleni fellépés alkalmával elsőként megszerveződő civilek.
Kiemelte: egy 80-90 éve létező politikai mozgalom szempontjából teljesen irreleváns, amiket Greta Thunberg ír. Az LMP-s politikus hozzátette: pártjának ugyanakkor nem szükséges Greta Thunberg szavaitól elhatárolódnia, hiszen egy liberális demokráciában mindenki a saját szavaiért felel. Ungár Péter ugyanakkor megjegyezte, hogy abból a szempontból szükséges a forradalmi gondolkodás, hogy a természetet nem tekintjük többé egy folyamatosan megújuló erőforrásnak, amit a gazdaság folyamatosan kihasználhat.
Az országfásítás valóban hasznos
Portálunk felvetette: miközben Ungár Péter a sajtótájékoztatón azt hangoztatta, hogy a kormány a semmittevés, a sunnyogás és az össze-vissza beszéd között lavírozik, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődési Bizottságának szakmai egyeztetésén az ellenzéki képviselők elismerték a hazánkban jelenleg zajló eddigi legnagyobb országfásítási program jelentőségét, vagy a GMO-mentesség elleni küzdelmet. Mintha éppen az ellenzék volna az, amelybe az LMP is beletartozik, amely elsunnyogja, hogy a kormány valójában jelentős lépéseket tesz a környezetvédelem területén.
Ungár Péter felvetésünkre úgy reagált: véleménye szerint két területen valóban próbálkozik a kormány, és az egyik ilyen a fatelepítés, amelyet alapvetően pozitív kezdeményezésnek tartanak; a másik terület Nagy István agrárminiszternek a méhpusztulással kapcsolatos intézkedéscsomagja. Hozzátette: miközben az országfásítás pozitív dolog, hosszú idő kell ahhoz, amíg a telepített erdőből megfelelő zöldfelület és a hozzá tartozó biodiverzitás kialakul, ezért a meglévő erdők kivágása hasonlóan fontos kérdés, mint maga a fatelepítés.
Utóbbi kijelentésével kapcsolatban az LMP-s képviselőnek felidéztük: a Magyarország környezeti állapota tematikus szakmai kiadványban évről-évre olvasható, hogy Magyarország erdőborítottságával Európában is a középmezőnybe tartozik, annak ellenére, hogy tájjellegére inkább a gyepes vidék a jellemző. Az erdők egészségét tekintve pedig hazánk az élbolyhoz tartozik. Úgy véltük, utóbbi tények nehezen egyeztethetők össze az ellenzék által folyamatosan kommunikált kormányzati fapusztítással.
Ungár Péter úgy reagált: véleménye szerint kérdéseinkkel csak a kormányzati álláspontot fogalmaztuk meg. Majd hozzátette: miközben Orbán Viktor bolondnak nevezte, aki nem hisz a klímaváltozásban, aközben Kósa Lajos azt nyilatkozta, hogy az Amazonas nem gyulladt fel, a kormánypárti sajtó pedig folyamatosan degradálja a zöldmozgalom célkitűzéseit azzal, hogy például klímahisztériának nevezi a tüntetéseket.
Hiányzik a felmelegedést érintő átfogó szemlélet
Portálunk kitért arra is: miközben az LMP-s népszavazási kezdeményezés arra irányul, hogy a beruházásoknál vegyék figyelembe azok klímaváltozással összefüggő hatásait is, az engedélyeztetési mechanizmusokban jelenleg is vannak olyan elemek, amelyek kifejezetten a környezetvédelmi szempontokat veszik figyelembe. Mint rákérdeztünk: a népszavazási kezdeményezés általánosságban megfogalmazott kérései mellett vannak-e az LMP-nek konkrét tervezetei a szabályozások megváltoztatására?
Ungár Péter erre példaként megemlítette: a Balaton- vagy a Fertő-tóparti építkezések kapcsán az illetékes hatóság csak azt vizsgálja, él-e ott olyan vízi populáció, amit figyelembe kell venni, de nem nézi holisztikus módon, hogy mit jelent egy beruházás tágabban az egész környék ökoszisztémájával összefüggésben. Hozzátette: ebben a tekintetben az Európai Uniónak is lenne tennivalója, de hazánk számára inkább a magyar hatóságok cselekvőképességének kérdése a fontos. Úgy vélte, a népszavazási kezdeményezésnek amellett, hogy érintik a törvényi szabályozásokat, politikai természete is van, hiszen ha a többség amellett foglal állást, hogy a kormány tegyen lépéseket a klímaváltozás ellen, akkor kénytelen lesz megváltoztatni eddigi politikáját.
Portálunk visszakérdezett: konkrét tervezetről beszél-e az LMP a népszavazási kezdeményezéssel, vagy egy ma divatos ötletet dobott be a köztudatba. Ungár Péter úgy reagált: ez egy politikai kezdeményezés, hiszen egy párt áll mögötte, ugyanakkor az LMP tíz éve ugyanazt mondja.
Nem kell minden háztetőre erőmű
Portálunk arra is rákérdezett, nem érzi-e úgy, hogy egyes globalista pártok, mint a Demokratikus Koalíció vagy a Momentum Mozgalom lenyúlta a zöld-témát az LMP elől. Ungár Péter elmondta: a DK és a Gyurcsány-kormány múltjában rengeteg olyan elem felsorolható, amely nem egyeztethető össze a zöldpolitikával. Ugyanakkor hozzátette: minden pártnak lehetősége van arra, hogy megváltoztassa a véleményét a környezetvédelemmel kapcsolatban, úgy a kormányzati, mint az ellenzéki oldalon. Mint megjegyezte, a Momentum Mozgalom is átértékelheti Fekete-Győr András azon kijelentését, hogy erőműveket kell telepíteni minden háztetőre.
Portálunk végezetül kitért arra, hogy LMP-s kezdeményezésre a Magyar Állandó Értekezlet zárónyilatkozatába bekerült, hogy a kárpát-medencei kulturális és gazdasági tér mellett ki kell alakítani a környezeti teret is. Ungár Péter szerint ez elsősorban olyan diplomáciai tevékenységet jelent, amely a kárpát-medencei vízkészlet védelmére irányul, ugyanakkor elképzelhetőnek nevezte a gazdaságélénkítő programok mintájára egy erdősítést, erdőmegóvást célzó kezdeményezés elindítását.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS