A nemzeti kormány, az állami intézmények és a helyi akarat országtisztító kampányba fogott – írta a Demokratában megjelent publicisztikájában Vass Krisztián. A környezetügyért felelős államtitkárság tanácsadója a Tisztítsuk meg az Országot! elnevezésű projekt kapcsán közölte gondolatait a hetilapban.
A szerző az ellenzék és a Fidesz-KDNP-kabinet kormány munkáját összevetve arra a következtetésre jutott: míg az álzöld baloldali pártokban tombol a hozzá nem értő semmittevés, a nemzeti szakpolitika újabb és újabb eredményeket hoz, majd a program mezőcsáti nyitórendezvénye kapcsán kifejtette:
A nemzeti parkok közül elsőként a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén, Mezőcsát határában több tíz köbméternyi szabályellenes szeméthalmot számoltak fel, és a java még ezután jön. Rácz András környezetügyért felelős államtitkár szerint összesen nyolcezer-kétszáz köbméter illegálisan lerakott hulladékot szállítanak el a nemzeti parkok területéről, országszerte százötven helyszínről. A projekt próbaüzeme is eredményes volt: huszonhét területet tisztítottak meg kétszáz köbméternyi háztartási, építési-bontási, veszélyes és zöld hulladéktól. Nincs mese, rendet kell tenni a saját portánkon.
Vass Krisztián szerint különösen fontos ez, hiszen a szocialista kormányzás erre is képtelen volt 2010 előtt. Nőtt a szeméthegy a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-korszakban, a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt. Szisztematikus, koncentrált problémamegoldásba nem fogtak e téren sem. Az elemző úgy véli, hogy az évtizedes jobboldali éra befejezte a környezetügyi rendszerváltást. A szerző hangsúlyozta: az országtisztító program jelképessé válhat, amikor eltakarítja a megörökölt szeméthegyeket.
Lássuk, milyen az illiberális országtisztítás módszertana. A munkában szerepet vállaló szervezetek hivatása, hogy feltérképezzék és dokumentálják az illegálisan elhelyezett hulladék helyét. Be kell azonosítaniuk az összetételüket és szükség esetén le kell folytatniuk a kapcsolódó hatósági eljárásokat. És a lényeg: össze kell gyűjteniük s el kell szállítaniuk a gondatlanság e momentumait. Végezetül ki kell alakítaniuk a megtisztított területek felügyeletének, ellenőrzésének rendszerét
– részletezte Vass Krisztián.
Civilizációs zsákutca
Vass Krisztián arra figyelmeztetett, hogy a szócséplés sehova sem vezet, hiszen nem mutat kiutat a civilizációs zsákutcából. Bírálta a balliberálisok álzöld politikáját, amikor kijelentette: tenni kell, és nem klímaváltozás elleni meddő tüntetésekre járni.
Nem maszkos skandálásokra, álzöld handabandázásra van szüksége az országnak. Politikai pótcselekvéssel nem tartjuk karban az ökoszisztémát
– hangsúlyozta a szerző, aki hozzátette: ez az akció a mindennapok normalitását népszerűsíti. Mindenkire számít, aki nemcsak szavakban szereti a hazáját, ezért a jövőben, 2021-től magánszemélyek is csatlakozhatnak hozzá. Vass a természet törvényeinek tiszteletére biztatott, amelynek része az ember, a Föld egyetlen tudatos lakója, amely nemzetekben, családokban és egyénekben ölt testet.
Aki ezt semmibe veszi, jelentőségét lebecsüli, attól hiába várjuk, hogy megvédje a fauna és a flóra sokszínűségét
– fejtette ki. Véleménycikkének utolsó bekezdésében Vass Krisztián határozott hangnemben mondott ítéletet azok felett, akik semmibe veszik a környezetüket, és így összegezte írásának lényegét:
A regula emeli fel az embert a formátlan mélyből. Nem civilizált ember, aki rendszeresen szemetel, nem kultúrlény, aki tudatosan árt a természetnek. Szigorú szavak? Igen. De a hulladék élő szervezeteket foszthat meg a napfénytől, s az eldobált üvegpalackok kisméretű halfajok, kétéltű- és rovarlárvák halálos csapdájává válhat. A kihajított műanyagrafiába gabalyodott védett madarak is fontos részei a biológiai körforgásának. Mindannyian: azok is, akik hanyagságukkal veszélyeztetik bolygónk egyensúlyát. Éppen ezért e program fontos eleme a szemléletformálás is. Mert túl a gépi erőn, a kétkezi tetteken, a nyilvánosság erejével környezettudatosságra nevel, cselekvő természetvédelemre int.
Forrás: Demokrata; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS