Időközi országgyűlési képviselő-választást tartanak ma a Fejér megyei 4-es számú választókerületben, Dunaújvárosban és környékén, a tisztségért hatan indulnak, köztük az a jobbikos jelölt, akit a Demokratikus Koalíció, az MSZP, az LMP és a Momentum is támogat. Pikáns, hogy néhány évvel ezelőtt Gyurcsány Ferencék egyáltalán nem tartották még demokratikus pártnak sem a Jobbikot, sőt, 2008-ban rohamrendőrökkel, könnygázzal oszlatták fel a tüntetésüket. Persze, az is igaz, hogy akkoriban még a Jobbik sem dörgölőzött ennyire a baloldali pártokhoz, a kommunistákról pedig úgy vélekedtek: cinizmusuk, szemtelenségük, hataloméhségük, gátlástalanságuk, rombolási hajlamuk, kultúra- és szellemellenességük elképzelhetetlen minden más, normális, azaz nem kommunista ember számára. Úgy tűnik, erről igen hamar más lett a véleményük, a jobbikos Kálló Gergely plakátján kitűzőként sorakoznak a balliberális pártok – köztük az MSZMP utódpártjáé is – logói.
A megye keleti részét lefedő, Dunaújváros központú egyéni választókerületben azért kellett időközi voksolást kiírni, mert az ott 2018 áprilisában parlamenti mandátumot szerző Pintér Tamást (Jobbik) tavaly októberben Dunaújváros polgármesterévé választották az összellenzék támogatásával. Mivel a két tisztség összeférhetetlen, a politikus lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról. A szavazólapokon – sorsolás alapján – a következő sorrendben szerepelnek a jelöltek:
- Árgyelán János (Mi Hazánk),
- Medveczki Zoltán (Zöldek),
- Sürü Renáta (független),
- Kálló Gergely (Jobbik-DK-LMP-MSZP-Momentum-PM),
- Borbély József (Tempo Párt),
- Molnár Tibor (független).
Utóbbi jelölt a Fidesz támogatásával indul. Eredetileg hét jelöltet vett nyilvántartásba az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság, ám a független Törökné Juhász Ilona visszalépett. Reggel 9 óráig a választók 4,71 százaléka járult az urnákhoz, majd 11-ig 12,29 százalékos volt a részvétel. Pintér Tamás a jelöltet bemutató sajtótájékoztatón elmondta, hogy Kálló Gergely a kabinetfőnöke. Beállt mögé a teljes ellenzéki összefogás, a helyi Demokratikus Koalíció, az MSZP, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, az LMP, a Párbeszéd és a Momentum is. Kálló korábban még a Trianon-felvonulás egyik szónoka volt, illetve gázsprét osztott a bécsi nőknek az erőszaktevő betolakodók ellen. Karrierje a radikáljobbos MIÉP-ben indult, de miután nem látott igazi lehetőséget Csurka István pártjában, gyorsan átjelentkezett a Jobbikba. A Jobbik-frakció által meghirdetett gyakornoki program keretében került közelebbi kapcsolatba Novák Előddel, akinek előbb gyakornoka, majd a program lejárta után személyi asszisztense lett. Miután Vona Gábor megfosztotta Novákot valamennyi pártbeli tisztségétől, Kállót tette a megüresedett pozíciókba: ő lett a Jobbik XI. kerületi alapszervezetének vezetője, valamint a városrészt magába foglaló Budapest 2. számú választókerületének jobbikos elnöke. A radikáljobbos fenegyerekként számon tartott Kálló jó kapcsolatot ápol a szélsőséges Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal, a fociultrák körében is ismert figurának számít, és nem áll tőle távol a szkinhed szubkultúra, hiszen egyik kedvelt együttese az úgynevezett nemzeti rockot játszó Romantikus Erőszak. Az ellenzék közös jelöltje a dunaújvárosi időközi országgyűlési választásra hűséget fogadott a Betyárseregnek.
És akkor tényleg csak a pikantéria miatt a Jobbik Ifjúsági Társaságának oldaláról:…A kommunistánál kártékonyabb és veszélyesebb embertípust még nem produkált a történelem. Cinizmusuk, szemtelenségük, hataloméhségük, gátlástalanságuk, rombolási hajlamuk, kultúra- és szellemellenességük elképzelhetetlen minden más, normális, azaz nem kommunista ember számára. A kommunista nem ismeri a szégyent, az emberi méltóságot, és fogalma sincs arról, amit a keresztény etika így nevez: lelkiismeret. A kommunista eltorzult lélek! Egészséges szellemű európai ember nem lehet kommunista! Nincs olyan vastag bőrt igénylő hazugság, amit egy kommunista szemrebbenés nélkül ki ne mondana, ha azt a mozgalom érdeke, vagy az elvtársak személyes boldogulása így kívánja.”
Már csak a fentiek ismeretében is izgalmas, hogyan is tudják támogatni Gyurcsányék, akiket most láthatóan egyáltalán nem zavarja az, hogy a jelölt némi neonáci szellemiséggel van átitatva. Persze a Jobbikkal is hatalmasat fordult a világ: a korábbi ellenség, a kommunisták szellemi örököseinek mondható MSZP, DK mára szövetségesükké vált. Némiképpen elgondolkodtató, hogy az a Jobbik kötött szoros választási szövetséget a baloldali pártokkal, amelyik 2008-ban még ellenük tüntetett. Ha 2008-ban valaki azt merte volna előrevetíteni a Jobbiknak, hogy közös jelöltet állítanak Gyurcsányékkal, nyilván elküldik melegebb éghajlatra az illetőt.
Szombaton viszont a Jobbik elnöke és a DK alelnöke közös sajtóttájékoztatót is tartott. A választást történelmi jelentőségűnek nevezte a Jobbik elnöke a Demokratikus Koalíció alelnökével együtt tartott szombati sajtótájékoztatón a Fejér megyei városban. Jakab Péter felhívta a figyelmet arra, hogy önmagában az összefogás nem elég, a sikerhez hiteles, elfogadott jelölt is kell, ők Kálló Gergely személyében megtalálták ezt a jelöltet. Vadai Ágnes, a DK alelnöke azt mondta, hogy jelöltjük vasakarattal, tisztességgel fogja képviselni Dunaújváros és környéke lakóit a Parlamentben. Megjegyezte, hogy amennyiben Kálló Gergely nyer vasárnap, a helyi ügyekhez a DK támogatását is megkapja az Országgyűlésben.
Igen, jól értik. A DK akkor támogatja a helyi ügyeket, ha a Jobbik jelöltje nyer. Nyilván a tizenkét évvel ezelőtti Vadai Ágnes szeme nem kicsit kerekedne el, ha ezt akkor valaki projektálja számára. Emlékeznek még a Magyar Chartára? Amit Gyurcsány „a szélsőségek, az indulatok, az intolerancia elleni nemzeti önvédelem miatt” kezdeményezett a Demokratikus Charta szellemi örököseként. A felhívás szövege a „szabadságot veszélyeztető kirekesztés, rasszizmus és erőszak” elleni fellépésre buzdított.
A charta hivatalosan szeptember 6-án alakult meg a Művészetek Palotájában tartott gyűlésen. A Magyar Demokratikus Charta 2008. szeptember 20-i tüntetésén felszólalt Gyurcsány Ferenc, Konrád György, Hegedűs D. Géza, Iványi Gábor.
Izgalmas adalék az is, hogy a Charta a 2010-es magyarországi országgyűlési választások második fordulójára az MSZP és az LMP jelöltjeire való szavazást ajánlotta támogatóinak, mivel a szóvívők szerint csak ez a két parlamentbe jutott párt demokratikus, a másik kettő (Fidesz, Jobbik) nem.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által kezdeményezett Magyar Demokratikus Charta, továbbá több cigányszervezet a társadalmi kirekesztés elleni fellépés jegyében szervezte demonstrációját. A Magyar Demokratikus Charta demonstrációjának résztvevői a Rossevelt térről vonultak a Kossuth térre; a menetben haladt a miniszterelnök is. A menet előtt fiatalok egy traszparenst tartottak, amelyen az volt olvasható: “A köztársaságért, a demokráciáért, a szabadságért”.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke a téren elmondott beszédében kiemelte: aki az SZDSZ-szel kezet fog, az a magyarság ellen van. A kordonokra a tüntetők plakátokat ragasztottak. Ezeken egyebek mellett az olvasható: “Gyurcsány, takarodj!”; “Nemzetáruló, tolvaj banda” -írta akkor az MTI. A tüntetést végül könnygázgránáttal a rohamrendőrök oszlatták fel. Úgy tűnik, az eltelt 12 év alatt teljesen kiradírozták a jobbikos szimpatizánsok emlékéből, hogy Gyurcsány Ferencék egyáltalán nem bántak kesztyűs kézzel velük, sőt, lenézték a “magyarkodó szélsőségeseket”, akik mára dörgölőző kismacskaként próbálkoznak életben maradni a balliberális pártok segítségével.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS