Szállingóznak a hírek, hogy kikkel szeretné Donald Trump ismét naggyá tenni Amerikát. A kiszivárgott jelöltekről természetesen nyomban nekiállt felfesteni a liberális média a szokásos képet az alkalmatlanság és a kártékonyság vonalon, a haladás jegyében pedig mindezt színesítette az eddig csak az európai politikára jellemző rasszista, antiszemita, homofób, náci kitételekkel.
A jelek szerint a megválasztott elnök kiegyezésre törekszik a republikánusok főerejét adó keményvonalasokkal és egy nekik tetsző stáb összeállításán dolgozik. Ugyanakkor érdemes lehet tanulni a Demokraták hibájából és a korai sárdobálás és jósolgatás, a megelőlegezett bizalmatlanság helyett kivárni, hogy mi lesz a vége. Addig is íme az öt legizgalmasabb jelölt.
“Hitlert is az oroszokkal együttműködve győzte le Amerika” – Michael Flynn
Michael Flynn nyugalmazott altábornagy korábban a katonai hírszerzés vezetője volt, természetesen “keményvonalas” politikusként tartják számon. A kampányban a kezdetektől fogva ő töltötte be a tanácsadó szerepét nemzetbiztonsági kérdésekben, és nagyon úgy tűnik, hogy a Fehér Házban is folytatni fogja ezt. Flynn személyisége természetesen sok demokrata szavazóban, politikusban és liberális gondolkodóban ellenérzéseket, sőt, rémületet váltott ki, hiszen az elmúlt években a liberális média szerint rengeteg „iszlámellenes” kirohanása volt, ami „veszélyeztetheti az arab világgal meglévő hagyományos jó viszonyt”. Az eddig meglévő jó viszony sosem akadályozta meg a vahabita királyságokat, hogy terrorista tevékenységeket finanszírozzanak és fű alatt bátorítsanak az Egyesült Államokban, Trumpék szerint ideje máshogyan hozzáállni a kérdéshez. Lehet, éppen ez a fajta temperamentum az, ami az 58 éves Flynnt tökéletesen alkalmassá teszi a szerepére.
Ami Flynnt még érdekesebbé teszi, az az Oroszországhoz fűződő viszonya: a terroristák elleni küzdelmet nem meglepő módon Moszkvával kötelékben repülve kívánja megvívni, rendkívül jó kapcsolatot ápol Putyinnal. Szerinte:
Hitlert is az oroszokkal együttműködve győzte le Amerika.
A közel-keleti rendezésében sokat segíthetne a két nagyhatalom együttműködése, ami az eddigi kliensháborúk és demokrácia export helyébe lépne.
Flynn Moszkvába is bejáratos, nemegyszer volt a Russian Today műsorainak vendége, ahol nyíltan is bírálta már Obama politikáját (állítólag Obama ezért rúgta ki). Olyannyira közel került a „tűzhöz”, hogy a RT tizedik születésnapi buliján (2015 vége) készült róla egy olyan kép, amelyen közvetlenül az orosz elnök mellett látható. Hogy ez miért tragédia, az rejtély, nagyobb veszélyt biztos nem jelent az állambiztonságra, mint Hillary Clinton e-mailezési szokásai.
“Szavazz amerikaira” – Mike Pompeo
Pompeot a Republikánus Párt egyik legmegbízhatóbb képviselőjének tartanak. A férfi eredetileg Marco Rubio csapatában kezdett az előválasztások során, Rubio bukása után pedig Trumphoz csatlakozott. A két politikus egyébként sok dologban passzol is egymáshoz: Pompeónak az elmúlt években több hasonlóan elhíresült ügye, botránya volt, hasonlóan a legkevésbé sem diplomatikus, kifinomult a modora. Az egyik ilyen 2010-ben történt, amikor a kampánya során úgy érvelt indiai származású ellenfele ellen, hogy “szavazz amerikaira”, 2013-ban pedig egyszerűen leterroristázta az iszlám világ vallási vezetőit, akik szerinte nem lépnek fel elég keményen a szélsőségesek ellen.
A CIA leendő vezére szociális ügyekben sem közömbös, ellenzi például az abortuszt, nem záratná be a guantanamói fogolytábort, hanem inkább növelné az amerikai nemzetbiztonságban betöltött szerepét és az iráni atommegállapodásról is Trump szívének kedves húrokat penget.
Annak ellenére, hogy Pompeo már harmadik ciklusát tölti a törvényhozásban, sok amerikai számára ismeretlen a neve, noha ő volt az, aki a bengázi kudarcban vizsgálta Hillary Clinton szerepét, ami – az emlékezetes e-mail botrányok mellett, a másik fő republikánus érv volt Clinton alkalmatlansága mellett.
Pompeo egyébként emellett támogatja a mexikói határfalra vonatkozó elképzeléseket és Trumphoz hasonlóan nem hisz a globális felmelegedésben: a korábban az olajiparban tevékenykedő férfi hevesen ellenzi a széndioxid-kibocsátás szabályozására vonatkozó törekvéseket.
Talán felesleges említeni, hogy a radikális iszlámmal kapcsolatos véleménye is pont ugyanaz, mint Trumpnak, emellett pedig várható, hogy Flynnel karöltve azon dolgozik majd, hogy szorosabbra húzza az orosz-amerikai barátság kötelékeit, annak ellenére is, hogy 2015 októberében még azt nyilatkozta, hogy Oroszország nem bánik elég keményen az iszlám Állammal, és tulajdonképpen csak a saját helyzetét szeretné stabilizálni, erősíteni a térségben.
“A bevándorlás tehető felelőssé a munkanélküliségért” – Jeff Sessions
Sessions-t 1986-ban még Ronald Reagan jelölte szövetségi bírónak, a kongresszus azonban elutasította őt, miután kiderült, többször is rasszista kijelentéseket tett. Legalábbis állítólag – a férfi ugyan többször is a Ku-Klux-Klánnal viccelődött, bár valószínűleg tényleg csak humorról van szó, akinek nem inge ugye, ne vegye magára.
Nem meglepő, hogy Trump olyan embereket vesz maga mellé, akik amellett, hogy rendelkeznek szakmai múlttal, osztják a nézeteit, tehát Sessions-ről is elmondhatjuk, hogy régóta kampányol a bevándorlás szigorúbb szabályozása mellett, úgy véli, hogy a bevándorlás tehető felelőssé a munkanélküliségért és egy államnak a saját polgárait kellene előnyben részesítenie mindig. Ezen kívül pedig ellenzi, hogy az illegálisan érkezett bevándorlók állampolgárságot kapjanak, és természetesen a mexikói határra tervezett falat is támogatja.
Aki mégsem antiszemita – Steve Bannon
Stephen Bannont volt az, aki augusztustól az elnökjelölti kampányát vezette, és mondhatni győzelemhez segítette a már mindenki álltal leírt Donald Trumpot. Bannon ezt megelőzően a Breitbart News hírportál ügyvezető igazgatója volt, a két munkahely együtt pedig elég okot adott a sajtónak, hogy megbélyegezze: Bannon idegengyűlölő, antiszemita, homofób, és sok egyéb dolog, de ez leginkább annak tudható be, hogy más a véleménye, mint a liberális oldalnak.
A rágalmazások hamisnak bizonyultak, amit mi sem bizonyít jobban, hogy zsidó közéleti személyiségek sora állt ki Bannon mellett (és Izrael amerikai nagykövete, Ron Dermer is így tett), hiszen valójában annyi történt, hogy renegát zsidónak” nevezte Bill Kristolt, aki a kampány során Hillary Clinton mellé állt, ami tulajdonképpen igaz, hisz Mike Pence és Donald Trump Izrael melletti elkötelezettsége alapvetően republikánus színekre festette az amerikai zsidóságot, míg Clintonék a palesztinok simogatásának európai baloldali gyakorlatát folytatták.
Érdekesség, hogy Steve Bannont és a Breitbart Newst korábban pont az Izrael melletti nyílt kiállásuk miatt bírálták a baloldalról, majd a kampányban antiszemiták lettek.
A “Veszett Kutya” – James Mattis
Mattis közel 40 évi katonai szolgálattal a háta mögött kevesebb mint négy éve, 2013-ban vonult nyugállományba, ami megnehezítheti kinevezését (7 évnek kell eltelni ehhez hivatalosan), így Trumpnak meg kell szerezni a törvényhozás jóváhagyását.
A Pentagon élére szánt tábornok az egyik legtapasztaltabb stratégának számít az amerikai hadseregben és annyira keményvonalas, hogy a seregben csak “Veszett Kutya” néven emlegették. A 66 éves katona 1991-ben az Öböl-háborúban harcolt, de Dél-Afganisztánban is vezetett hadjáratot, valamint Irakban ő irányította a tengerészgyalogosokat. Az ő nevéhez fűződik az iraki Fallúdzsa ostroma, amely tulajdonképpen meghozta neki a “hírnevet”.
Ami a politikai hozzáállását illeti: Mattis folyamatos vitában állt az Obama-kormánnyal annak Iránnal kapcsolatos politikája miatt, és az Iránnal megkötött atomalkut is ellenezte.
Nevezetes a karcos modoráról, az amerikai katonatípusok revolverhős vonalát képviseli.
Békével jöttem. Nem hoztam tüzérséget. De könnyekkel a szememben könyörgök: ne basszatok ki velem, mert megölök mindenkit.
– jelezte egyszer finoman a legyőzött iraki hadsereg vezetőinek a tárgyalás megkezdésekor.
Ez persze nem minden, a tábornok úr azt vallja, hogy jó érzés olyanokra lövöldözni, akik nőket vernek, és harcolni tulajdonképpen jó dolog, amit akár elhivatottságnak is nevezhetünk. De a jó modor hiánya azonban csak látszat, Mattis kimondottan intelligens és művelt. Sokan pedzegetik, hogy nem lenne jó egy katonára bízni a politikát, de bízunk benne, hogy Trump tudja mit csinál, eddig még nem érdemelte ki legalábbis, hogy máshogy vélekedjünk róla.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS