Na jó, bevallom, ez egy kicsit clickbait-es volt, de érintőlegesen tényleg lesz szó Soros Györgyről is. Videojátékokról konkrétan nem, de az ezeket árusító üzletágról igen. Egy fantasztikus Dávid-Góliát harcot követhetünk napok óta. Azért nagyon izgalmas és inspiráló, mert a szemünk láttára történhet meg az, hogy a kisbefektetők, a hétköznapi emberek, mint mi, legyőzik a nagy pénzügyi spekulánsokat. Érdemes figyelnünk rá nekünk is, mert az új amerikai kormányzat is rendesen bepánikolt.
Shortolás. Biztos sokan hallottátok már a tőzsdék, pénzügyi befektetések kapcsán azt a kifejezést. Annyit jelent, hogy egy részvény esetében arra számítunk, hogy az értéke csökkenni fog, és ezt játsszuk meg a piacon.
Mi is az a shortolás?
Leginkább úgy történik, hogy valaki bizonyos időre kölcsönvesz, mondjuk kétezer darabot például a Vegánszójalatte Rt. részvényeiből, és azokat eladja a részvénypiacon az aktuális, mondjuk ezer forintos áron, majd pedig amikor a cég részvényei leesnek, mondjuk nyolcszáz forintra, akkor megveszi ugyanazt a kétezer darabot, és visszaadja azokat a kölcsönadónak. Így részvényenként kétszáz forintot keresett, a kétezer részvénnyel pedig összesen négyszázezret. Persze nagyobb összegek szoktak forogni, a shortolást hatalmas befektetési alapok, tipikusan az úgynevezett hedge fundok szokták végezni. Nekik van meg hozzá a megfelelő likviditásuk, ugyanis ez egy elég kockázatos üzlet. Ha nem jön be a várakozás, és az ár mégis emelkedik, a részvényeket a megállapodott időn belül akkor is vissza kell adni. Tehát valamikor meg is kell venni őket a piacon, hogy legyen mit visszaadni a kölcsönadónak. És ha az eladáskor ezer forintos részvényeket ezerkétszáz forinton kell visszavásárolnunk, mert lejárt a kölcsönszerződés, akkor kétezer esetén ugyanazt a négyszázezret nem megnyerjük, hanem elbukjuk. Persze kicsit többet is bukunk, hiszen nem ingyen kapjuk kölcsön a részvényt, hanem értékének valamilyen százalékáért cserébe, ami Amerikában általában kettő, Európában öt szokott lenni. Kölcsönadni szintén a nagy alapok szoktak, akik így a birtokukban lévő részvényeken további fix jövedelmet tudnak generálni, függetlenül attól, hogy azok értéke időközben hogyan változik.
Elég bonyolult dolog a pénzügyi világ…
Remélem, eddig mindenki érti, ráadásul innentől egyszerűbb, és egyben izgalmasabb is a sztori. Tavaly áprilisban a GameStop nevű, videojátékokat forgalmazó bolthálózat bejelentette, hogy a járvány és a masszív korlátozások miatt nagyszabású leépítéssel bezárja négyszázötven üzletét. A cég részvényeinek értéke ekkor három dollár huszonöt cent volt. Tegnap kétszázhatvanöt dollár. Először is tavaly szeptemberben Ryan Cohen, a Chewy nevű online kisállateledel-áruház alapítója tizenhárom százalékos részesedést vásárolt a GameStopban, és rávette a céget, hogy alakítsa át az üzleti modellt, erősítve az online értékesítést, és ezen a területén váljon az Amazon komoly riválisává. A kisbefektetők, online kereskedési platformokon keresztül, elkezdték vásárolni a cég részvényeit, amelyek akkor, a cég újbóli megerősödésének reményében nagyon olcsónak, ideális vételi lehetőségnek tűntek. A részvények szárnyalni kezdtek.
A Wall Street farkasai, a nagy befektetési alapok, viszont valami mást láttak: óriási lehetőséget a shortolásra. Abban a meggyőződésben, hogy a kis cég az óriási Amazonnal szemben tutira elbukik, masszívan részvény eladásokba kezdtek, az előbb ismertetett módszerrel. Igen ám, de időközben a Reddit nevű közösségi híroldalon hatalmas csoport alakult, részben gamerek, azaz aktív és lelkes videojátékosok részvételével. Szervezkedni kezdtek, hogy minél többen vegyék a részvényeket, részben emocionális indíttatásból, a videojátékok szeretetéért, részben pedig, hogy egy nagy fityiszt mutassanak az Amazonnak, de nem utolsósorban a profit reményében. Ahogy egyre több kisbefektető szállt be, és ment fel a részvényárfolyam, a shortolók pánikolni kezdtek. Ha még följebb megy az ár, és még drágábban kell majd megvenniük, amikor lejár a kölcsönszerződésük, akkor még többet fognak bukni. Volt, akinek konkrétan le is járt, és muszáj volt zárni a pozíciót. Vagyis: venni kellett részvényt, hogy a kölcsönadónak vissza tudja adni. Az ilyen nagybefektetői kényszervásárlások pedig még tovább tolták fel az árat. Olyannyira, hogy brutális ide-oda mozgásokat, az év eleje után mindössze három hét alatt nyolcszáz százalékos emelkedést, de napon belüli megfeleződést is láthattunk.
És akkor jött Elon Musk…
A Tesla alapítója nem kis kaliberű csávó, jelenleg a világ leggazdagabb embere. A Tesla részvények is közel hétszáz százalékos emelkedést produkáltak egy év alatt. Elon amúgy is egy ikon, nagyon menő, laza karakter, negyvenhárommillióan követik a Twitteren. És ha ő, ráadásul a megfelelő szlenget használva, azt mondja a redditeseknek, hogy venni kell, akkor ez is történik. A bejegyzését követően keddi száznegyvennyolc dollárról háromszáztizenötre emelkedett a GameStop.
És itt jön a hab a tortán, a politikai szál
Az új Biden-kabinet szóvivője, Jen Psaki nyilatkozott a sajtónak, hogy Janet Yellen új pénzügyminiszter nagy figyelemmel kíséri a GameStop és más részvények körüli ralit. Az a Yellen, aki korábban az amerikai jegybank, a FED elnöke volt. A hüllő nem vész el, csak átalakul… Amúgy ezek a más részvények többek között a mozikat üzemeltető, szintén nehéz helyzetben lévő AMC, a hasonló csőddel küzdő Bed Bath & Beyond nevű lakberendezési üzlethálózat, és a korábban szárnyaló, mára jelentősen háttérbe szorult okostelefon-gyártó, a BlackBerry. Lefordítom magyarra az amerikai kormányzati nyilatkozatot. A kisbefektetők hirtelen megtalálták egymást és az eszközt, hogy együtt erőssé váljanak, és akár a legnagyobb cápákkal is szembeszálljanak. Akik egyébként a Biden-kormány nagy haverjai. Akik persze rossz szemmel nézik ezt az egészet. A nagy befektetési alapok évtizedek óta manipulálják a piacokat, a sok-sok pénzüknek köszönhetően mindenféle rövidtávú folyamatot indítanak el, ami vonzza a kisbefektetőket, hogy aztán hirtelen megváltoztassák az irányt, és a kisbefektetők elbukják a lóvéjukat.
Így csinálta a vagyonát Soros György is
A hedge fundoknak és a shortolásnak is Soros György az egyik legnagyobb királya. Most viszont, hogy visszaüthet a dolog, most épp a nagy játékosok, az egymással összefonódott politikusok és tőzsdespekulánsok vannak felháborodva, és kiáltanak manipulációt. A cselédsajtó, a CNN-től a New York Timesig pedig jó katonaként asszisztál nekik, de a Portfólió is beállt a sorba. Mindegyik érintett részvény óriási eséseket is szenvedett az elmúlt héten, ugyanis az alapok koordinált eladásba kezdtek. A kereskedésüket többször is meg kellett szakítani. De a közösségi médiában kiválóan önszerveződő kisbefektetők rendre visszaverték a támadásokat. Van olyan hedge fund, amelyik ötven százalékos veszteséget szenvedett el januárban. Egészen friss hír, hogy hétfőn az ezüstöt vette célba a Reddit-csoport, és hét-tíz százalék körüli emelkedést értek el a nemesfém árában, miközben az arany stagnál. A shortosok megint pánikban… Mi pedig lelkesen és reményteljesen nézzük Dávid és Góliát harcát. Vagy hátradőlünk és kérünk egy kávét, ha esetleg van GameStop részvényünk. Nem, nekem sajnos nincs…
Vezető kép: MTI/EPA/Clemens Bilan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS