Megint feltámasztották hamvaiból Fukuyamát, hogy "megállítsa" Donald Trumpot

Ismét elővették a liberális barométert, Francis Fukuyamát, hogy aztán az Európai Egyesült Államok létrejöttétől elkezdve az amerikai demokrácia átalakításáig mindenről adjon tanácsot, ami "megállítaná" Donald Trumpot. De ennél is továbbmegy a filozófus: a vele készült interjúban ismét előkerül Európa önálló nukleáris erejének gondolata, nem sokkal azután, hogy a lengyel és a francia elnök is felvetette ezt az ötletet, amely csak még inkább eszkalálná az ukrajnai háborút. Mondja, Fukuyama úr, mikor is ér véget a történelem?
Időről időre ismét felbukkan Francis Fukuyama, az amerikai–japán liberális filozófus, hogy rádöbbenjen, mégse ért véget a történelem. A vágyvezéreltséggel átitatott gondolkodása, miszerint a Szovjetunió összeomlása után a XX. század ideológiai csatái véget értek, amely a liberális demokrácia győzelmét hozta el, többszörösen megbukott.
Ha valami jelzi ennek megbukását, az éppen az ő személye és a nyilvánosságban betöltött szerepe.
Újra és újra feltámasztják hamvaiból, hogy liberális barométerként szolgálja a nemzetközi sajtót. Aztán jön a rácsodálkozás, hogy sem a woke kurzust, sem Joe Biden csetlés-botlását nem sikerült befogadnia a világnak – talán még egynéhány liberális gondolkodású embernek sem.

Ez persze Fukuyamát – és a liberális lapokat – egyáltalán nem zavarja.
A nagybetűs filozófus most a lengyel Donald Tusk-párti lapnak, a Rzeczpospolitának adott interjút, amelyben már a beszélgetés legelején ki is jelentette:
Európának egy országként kell cselekednie, nem pedig hasonlóan gondolkodó országok széles körű szövetségeként. (…) Ha ehhez egy kétsebességes Európára van szükség, amelyben egyes országok erősebb vezető szerepet vállalnak, akkor erre szükség lehet, mert nem hiszem, hogy 27 vagy 31 ország nagyon eltérő nézetekkel és vezetéssel valóban határozottan tudna cselekedni. Amire szükség van, az egy másfajta döntéshozatali rendszer, amely gyorsabb és erősebb közös fellépést tesz lehetővé.
Az Európai Egyesült Államok gondolata nem meglepetés a részéről, ahogy az sem, hogy (most éppen a „Szlovákia” nevű fantáziaállam példálózásával) elvenné a vétójogát olyan országoktól, akik nem ugyanazt a követ fújják az unióban vagy éppen a NATO-ban.
Sőt, a kétsebességes Európa gondolata – sajnos – meg is valósult: a gazdasági támogatások zöme Nyugat-Európához vagy az ahhoz tartozó multikhoz kerül, csakúgy mint az atlantista országokban „olcsóként” kezelt kelet-közép-európai – benne a magyar – munkaerő. Tehát Fukuyama ideálja félig-meddig meg is valósult. Mi a probléma, ugye?
Csakhogy nem áll itt meg a liberális „gondolkodó.”
Még tőle is meglepőnek hat, hogy a békét hirdetve lényegében önálló nukleáris fegyverkezésre biztatja Európát.
Ezt pedig a lehető legrosszabbkor teszi: ahogyan azt korábban megírtuk, Andrzej Duda lengyel elnök egyik interjújában kijelentette, nukleáris fegyvereket akar telepíttetni, hogy “elrettentsék Oroszországot a Lengyelország elleni támadástól.”
Ezt aztán meglovagolva Emmanuel Macron is közölte a maga elképzelését: „nukleáris ernyőt” hozna létre több európai ország – közöttük Lengyelország – részvételével.
Aztán ez a terv – legalábbis úgy tűnik – füstbe ment, és ezt már senki nem veti fel.
Kivéve Fukuyamát, aki eme tervét azzal magyarázza, hogy Donald Trump Amerikája „cserbenhagyja a világot.”
És ha már Trump.
Fukuyama már a „liberális demokrácia veszélyét” látja az Egyesült Államokban, „mert olyan elnököt választottunk, aki nagyon autoriter ösztönökkel rendelkezik.” Ebben pedig Narnia (korábbi nevén: Felvidék) mellett Magyarországot is megemlíti.
Remélem, hogy Trump politikája csak egy átmeneti aberráció. Jobb lenne, ha az USA-ban az elnöki helyett parlamenti rendszer lenne
– elmélkedett a filozófus.
Így hát Fukuyama ismét rácsodálkozik a világra, kígyót-békát kiáltva mutogat Donald Trumpra, mert amerikai elnökké választása megcáfolta agymenését.
Valamint csakhamar kiderült: nincs liberális győzelem. Igaz, az ideológiai csatározások kora sem ért véget.
Kiemelt kép: Fukuyama előadása a CEU-n még 2015-ben. Fotó: MTI/Balogh Zoltán.