Amerikában minden évben megrendezik a Konzervatív Politikai Akció Konferenciát (CPAC), ami az amerikai konzervatívok seregszemléje, afféle tengerentúli Tusványos. S bár Trump az elnökségért járó harcban vesztett, nimbusza nem kopott meg, a jobboldali szervezetek keresik egymással a közös munka lehetőségét. A konzervatív erők nemzetközi ébredése pedig újabb és újabb együttműködéseket hozhat Magyarország számára is. Erről beszélt Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ vezetője a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Szánthó tavaly még személyesen vehetett részt a konferencián, most online formában csatlakozott a rendezvényhez. A Központ igazgató számos közös nevezőt lát a hazai és kinti jobboldali eszmeiségben:
A nemzetek közötti, nem pedig a nemzetközi együttműködést előtérbe helyező európai jobboldalnak pedig kulturális, társadalompolitikai téren számtalan összeérési pontja van a tengerentúli konzervatívokkal: amit mi az Isten, haza, család jelmondattal fejezünk ki, az ott az In God We Trust (Istenben bízunk) vagy az America first (Amerikáé az elsőbbség). Ezért kell összeszerveződnünk, támogatnunk egymást, ezért épít kapcsolatot az Alapjogokért Központ is nemcsak az ACU-val, hanem a lengyel konzervatív Ordo Iurisszal és más európai konzervatív intézetekkel egy nagy, közös európai ernyőszervezet kialakítása céljából.
Azóta, hogy Trump elvesztette a választást, és Biden illetve a demokraták átvették az irányítást, sokan attól tartanak, a Biden-adminisztráció folyamatosan azon fog ügyködni, hogy az Orbán-kormányt ellehetetlenítse. Szánthó ezzel kapcsolatban kihangsúlyozta:
Biden (és a külügyminisztere) persze nem sokat fognak törődni Magyarországgal, de szabadjára fogják engedni az adminisztráció szellemi verőlegényeit, akik majd az orruk alá teszik az Orbán-kormányt elítélő nyilatkozatokat. Ha ez a politikai kommunikáció szintjén rekedne meg, az a normális ügymenet részét képezné. Azonban látható, hogy globálisan olyan erős világnézeti konfliktusok vannak jelen akár a migráció, akár az állami szuverenitás, akár a család és a genderideológia kapcsán az egyes politikai oldalak között, ami előrevetíti a komolyabb, mélyebb politikai harcokat.
A jövő évi országgyűlési választásokkal kapcsolatban is azon a véleményen van, hogy az amerikaiak
kiemelten fogják kezelni a jövő évi választásokat is, ezért erős a gyanúm, hogy a következő egy évet komoly nyomásgyakorlás terheli meg. Egyféle hibrid választási kampány lesz ez, ahol külső erők formális, jogi és politikai, valamint kommunikációs, információs és szolgálati eszközökkel is befolyással akarnak majd lenni az eseményekre. És talán nem kell mondanom, hogy a Biden-adminisztráció melyik hazai erőt látná szívesebben kormányon.
Ezért is döntött úgy Az Amerikai Konzervatív Unió (ACU) és az Alapjogokért Központ, hogy a jövőben szorosan együtt fognak működni. Az ACU elnöke, Dan Schneider a kooperációval kapcsolatban kiemelte:
Együtt kell fáradoznunk azon, hogy kiterjesszük és fejlesszük a konzervatívok együttműködését világszerte, annak érdekében, hogy nagyobb eséllyel tudjunk kiállni azokért az értékekért,amelyekben hiszünk, és képesek legyünk megvilágítani a felnövekvő generációk számára azt, hogy miért éppen a konzervativizmus az, amely a legjobb alapot szolgáltatja arra, hogy tiszteletben tartsuk mindenki méltóságát és emberségét.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS