Egyre reménytelenebbnek tűnik a Jobbik béruniós kezdeményezése, amelyet az egyik fő választási kampányelemnek szántak Vona Gáborék – írta a pénteki Magyar Idők. Két hónap telt el azóta, hogy a párt európai polgári kezdeményezésként elkezdte az aláírásgyűjtést az egységes európai bérekért, de máig nem közölt adatokat arról, eddig hány támogatót sikerült az ügy mellé állítani.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője szeptember közepén a Magyar Időknek annyit mondott, hogy online formában mintegy hétezer aláírás már összegyűlt, a kihelyezett standokon gyűjtött aláírások összesítését szeptember végére ígérte. Ez azonban nem történt meg, és a napilap újabb kérdésére sem tájékoztattak az aláírások számáról. Miközben azt hangoztatták, hogy mind itthon, mind nemzetközi szinten komoly támogatást élvez kezdeményezésük, és aktivistáik országszerte gyűjtik az aláírásokat, az eredmény nem látható.
- Az egykori radikális, jelenleg a baloldalra tartó Jobbik nyilvánvalóan nem véletlenül titkolózik: a jelek szerint kínosan kevesen csatlakozhattak eddig a béruniós kezdeményezésükhöz.
Emlékezetes: sok más szakértővel egyetemben még a párt által elismert és kitüntetett közgazdász, Csath Magdolna is „szakmai nonszensznek” és „megvalósíthatatlannak” nevezte az ötletet. Az Európai Szakszervezeti Szövetség is határozottan elutasította a béruniós kezdeményezést, ráadásul a szervezet főtitkára a Jobbiktól való teljes elhatárolódásra szólította fel tagjait. Még a Jobbikhoz hasonlóan ugyancsak Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Index hírportál is ízekre szedte az elképzelést. És, ami talán még lényegesebb: hiába hagyta jóvá az Európai Bizottság májusban a Jobbik béruniós polgári kezdeményezését, azt is világossá tette, hogy a bérpolitika a tagállamok belügye, az unió legfeljebb irányelveket fogalmazhat meg. Így az egész akciónak gyakorlatilag semmi értelme nincs, még ha netán összegyűjtenék is egy éven belül az egymillió aláírást, hogy az Európai Bizottság napirendre vegye a kérdést.
- Ahhoz, hogy meglegyen a szükséges egymillió aláírás tizenkét hónap alatt, időarányosan legalább 160 ezer aláírást kellett volna összegyűjteni az első két hónapban. Ha ez sikerült volna, akkor a párt már kiállt volna a nyilvánosság elé a „jó hírrel”.
Forrás: Magyar Idők/PS. Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS