Hamarosan jöhetnek a trafikok, ahol kannabiszt lehet majd venni – legalábbis a német kormány így tervezi. A gyógyszertárosok tiltakoznak, a szabad füvezésnek ráadásul az EU is útjába állhat majd. A termesztőknek sem kell aggódniuk, hiszen három tő termesztése is legális lenne – kérdés, hogy ilyen rezsiárak mellett ez kinek éri meg.
A helyzet ugyanis az, hogy a jogszabályi környezettől függetlenül a kannabisz egy elég népszerű kábítószer Németországban. Az egyik illetékes állami szervezet, a Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung (BZgA) adatai szerint a 18 és 25 év közötti fiatalok 50,8 százaléka szívott már életében legalább egyszer füves cigit, ami 15 százalékos növekedést jelent a tíz évvel ezelőtti adatokhoz képest. A 12 és 17 év közötti korosztály körülbelül 10 százaléka próbálta már ki a kannabiszt; e tekintetben számottevő változás nincs a 2019-ben végzett legutolsó, hasonló témájú felmérés eredményeihez képest.
Németországban elterjedtebb a fű, mint nálunk
A német adatokat érdemes lehet összehasonlítani a magyarországiakkal, de ez nem annyira egyszerű. Bár a hazai statisztikák kevésbé részletesek, a rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy Németországban jóval elterjedtebb a szerhasználat, mint Magyarországon. A Nemzeti Drog Fókuszpont adatai szerint itthon a 18 és 34 év közöttiek 13,6 százaléka füvezett már legalább egyszer élete során, ami látványosan alacsonyabb részaránynak tűnik a németországinál.
A kannabisz társadalmi realitás
A szociáldemokratákból (SPD), zöldekből és szabad demokratákból (FDP) álló német kormánykoalíció egyes pártjai kampányoltak is a kannabiszfogyasztás és birtoklás dekriminalizálásával, igaz, elég más megközelítésből. A szocdemek szerint az alkoholhoz hasonlóan a kannabisz is „társadalmi realitás”, a fogyasztás kriminalizálása nem segített a prevencióban, viszont lényeges erőforrásokat von el a rendőrségtől és az igazságszolgáltatástól. Az FDP úgy látta, hogy – amellett, hogy a legalizálással felszabadítható egy csomó rendőrségi erőforrás – ha hasonlóan árulnák a füvet, mint a cigarettát, akkor rengeteg adót be lehetne szedni, illetve a dílerek dolgát is meg lehetne nehezíteni. A Zöldek amolyan virágnyelven írták körül, hogy ők is zöld utat (értik, kétszeres szóvicc) adnának a kontrollált füvezésnek, hangsúlyozva, hogy a feketepiacon nincs gyermekvédelem, ezért itt is szigorú állami szabályozásra van szükség.
Ahhoz képest, hogy ekkora egyetértés van a kormánypártok között a fű ügyében, a jelzőlámpa-koalíció viszonylag későn, majdnem egy évvel a hivatalba lépése után rukkolt csak elő a legalizáció menetrendjének főbb pontjaival. Eddig lényegében csak annyi történt, hogy kinevezték függőség- és kábítószerügyi kormánymegbízottnak a leplezetlenül legalizációpárti szociáldemokrata Burkhard Blienertet, aki augusztusban még a berlini fűparádén is felvonult, ahol elmondta a „kannabisz-fanoknak” (és ez a hivatalos szóhasználat, amit a Blienert-hivatal sajtóközleményéből kölcsönöztünk!), hogy itt márpedig legalizáció lesz.
Jöhetnek a füvestrafikok
És lőn. Karl Lauterbach (SPD), a járványcelebből lett egészségügyi miniszter szerdán ismertette a legalizációra vonatkozó tervek főbb pontjait. Ezek alapján a német kormány a jövőben törölné a kannabiszt és a THC hatóanyagot a kábítószerek listájáról, és 20–30 gramm élvezeti célú nemkábítószer birtoklását engedné meg magánszemélyeknek – függetlenül attól, hogy az mennyi hatóanyagot tartalmaz pontosan. Az anyaghoz a kormány tervei szerint a szigorú szabályok mentén működő szaküzletekben – afféle füvestrafikokban – és esetenként gyógyszertárakban lehetne hozzájutni, körülbelül annyiért, amennyit az utcán is elkérnek egy-egy grammért. A gyógyszertárosok egyébként nem örülnek annyira a kezdeményezésnek – egészségügyi és gazdasági okokból sem.
A termesztőknek sem kell aggódni
Aki a saját termesztésben hisz inkább, annak a kormány három tő nevelgetését engedné meg – persze ember legyen a talpán, aki a németországi energiaárak mellett saját célra akar majd kannabiszt termeszteni, hiszen a növények köztudottan a kellemes melegben érzik a legjobban magukat. Mindez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy Németországban már holnaptól mindenki szabadon füvezhet, elvégre a vonatkozó jogszabályokat úgy kell kialakítani, hogy azok igazodjanak az Európai Unió szabályozásához is, ami nem biztos, hogy egyszerű menet lesz. A kormány egyébként azt ígéri, hogy négyévente felül kell majd vizsgálni a szabályokat, hogy azok biztosan megfelelnek-e a gyermek- és ifjúságvédelem céljainak. Más kérdés, hogy nagyon rátermettnek kell majd lennie annak a jövendőbeli német kormánynak, amelyik netán úgy határozna, hogy a szabályok szigorítására van szükség.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Alexander Becher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS