Ma adta át Varga Mihály pénzügyminiszter Kövér László házelnöknek a jövő évi költségvetés tervezetét. Ez a törvény alapvetően meghatározza azokat a pénzügyi kereteket, amelyek közt az állam gazdálkodhat. Egy igazi meglepetést tartalmaz: a 2020-as költségvetési hiányt a GDP 1 százalékában tervezi, és létrehoz egy országvédelmi alapot, amely szintén a GDP 1 százalékát teszi ki. Ha ezt végül nem költik el, mert semmiféle váratlan esemény nem történik, akkor évtizedek óta először nullás költségvetésünk lesz. Tehát a magyar állam nem fog külső forrást bevonni a gazdálkodásához, és az államadósság 2020 végén a GDP 65,5 százaléka lesz.
Az 1 százalékos hiánycél meghatározása némileg meglepetés, hiszen a kormány eredetileg 1,5 százalékos deficittel számolt. Ám az idei gazdasági növekedés nagyobb lesz a korábban vártnál, ezért több bevétele lesz a kincstárnak. És ezt a plusz pénzt nem költjük el, hanem félretesszük. Egyébként a kormány 4 százalékos gazdasági bővüléssel számol 2020-ban.
Néhány fontosabb adat
A korábbi éveknél magasabb, a GDP 1 százalékának megfelelő költségvetési tartalékot képezett a kormány (ez az Országvédelmi Alap és a rendkívüli kormányzati intézkedések tartaléka). Az Országvédelmi Alap összege 378 milliárd forint lehet, míg az általános tartalék összege 110 milliárd forint. Az együttes összege 488 milliárd forint, ami 260 milliárd forinttal magasabb, mint a 2019-es, 225 milliárdos tartalék.
Az államadósság szintje pár évvel ezelőtt még a GDP 80 százaléka körül mozgott. Azóta folyamatosan mérséklődik ennek aránya, és 2020-ra a tervek szerint 65,5 százalékra megy le. Ez történelmi szintű csökkenés. Egyébként ez az arány az első Orbán-kormány idején 57 százalék volt. Utána a Gyurcsány-Bajnai-kormányok felelőtlen gazdálkodása miatt szökött fel 80 százalékig az eladósodás mértéke.
Soha ekkora tartalékunk nem volt még
Egy stabil, kiszámítható környezetet teremtő költségvetési tervezet vitájára lehet számítani, miután a kormány ma benyújtja a 2020-as költségvetési javaslatát a parlamentben – erről beszélt Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke az M1 aktuális csatornán, még mielőtt Varga Mihály átnyújtotta Kövér Lászlónak a tervezetet.
Soha ekkora tartalékkal nem számolt a kormányzat; alkottak egy csaknem nullás költségvetést, amelyben csak egyszázalékos a költségvetési hiány, de ugyanekkora tartalékot is beállítottak. A költségvetésben magas gazdasági növekedéssel számol a kormányzat, amely kockázatot is hordoz, mivel nem lehet tudni pontosan, hogy másfél év múlva milyen lesz a gazdasági növekedés, ezért rendkívül fontos, hogy kellő tartalékot képezzenek. A tartalékok szükségesek, hiszen minden nagy makroelemző arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt 9 évben állandósult világgazdasági növekedés nem tarthat a végtelenségig
– nyomatékosította Domokos László, hozzátéve: akkor lehet felkészülni a nehéz időkre, amikor van miből, és a magyar gazdaság most rendkívül jól teljesít: nagy növekedésből adódó többletek jelennek meg, ezért fontos, hogy a felzárkózás, a beruházás és a megtakarítások megfelelő aránya is kialakuljon. Domokos László kitért arra is, hogy a családokat is segíteni kellene abban, hogy tartalékokat képezzenek, és hogy az államnak fel kellene használni a rendelkezésre álló eszközöket ahhoz, hogy a családok pénzügyi biztonsága meglegyen.
A családok költségvetése lesz a 2020-as
A kormány által előterjesztett 2020-as költségvetés fókuszában a családvédelmi akcióterv végrehajtása áll. Az a célunk, hogy Magyarország családbarát hely legyen; számunkra a gyermek az első – olvasható a Pénzügyminisztérium a költségvetési tervezethez “mellékelt” közleményében, amiből kiderül: kiemelt cél az is, hogy a magyar gazdaság eredményeit egy lassuló európai gazdasági környezetben is meg tudjuk tartani. Ezt szolgálja a gazdaságvédelmi akcióterv. A fentieken túl meggyőződésünk, hogy a további gyarapodás legfontosabb előfeltétele a biztonság, ezért a honvédelemmel és a közbiztonsággal kapcsolatos kiadások még nagyobb hangsúlyt kapnak a jövő évi költségvetésben.
Európában Magyarországon a legmagasabb a családtámogatás aránya
Magyarország kormányát a 2020-as költségvetés összeállításakor a családbarát Magyarország célja vezérelte. Már ma is igaz ugyan, hogy Európában a nemzeti össztermékhez képest Magyarországon a legmagasabb a családtámogatások aránya, de további lépéseket tartunk szükségesnek. Éppen ezért a jövő évben közel 2228 milliárd forint áll majd rendelkezésre a magyar családok támogatására. Ez közel 224 milliárd forinttal magasabb az idei összegnél.
A fentieknek megfelelően 2020-tól elérhető a családvédelmi akcióterv összes intézkedése. A minisztérium így ír:
biztosítjuk a pénzügyi fedezetet a babaváró támogatásra, a csok kedvezményes hitel bővítésére, a gyermekes családosok jelzáloghitelének átvállalására és a nagycsaládosok autóvásárlási programjára, valamint a bölcsődeépítésekre. Január 1-jétől lép hatályba a négygyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentessége, valamint a nagyszülői GYED is. Mindezeken túl az ingyenes tankönyvellátás a 2020/2021-es tanévtől teljes körűvé válik.
A Pénzügyminisztérium szerint az Európát sújtó bevándorlás továbbra is a legfontosabb politikai kérdés marad. “A migráció számunkra nem lehetőséget, hanem kulturális, gazdasági és közbiztonsági kockázatot jelent. Éppen ezért a jövő évi költségvetésben ismét jelentősen emeljük a közbiztonságra és a honvédelemre szánt forrásokat. Utóbbi ráfordítások a jövő évben 2010-hez képest több, mint kétszeresükre nőnek.”
Azt is írják: “Folytatjuk az adócsökkentés politikáját. A cél továbbra is a munkát terhelő adók, valamint a vállalkozások és családok adóterheinek csökkentése. Éppen ezért jövőre minden eddiginél nagyobb összeg, 380 milliárd forint jut a családi adókedvezményre és az első házasok kedvezményére. A falusi CSOK nyújtotta támogatás és kedvező hitellehetőség mellett adó-visszatérítési támogatást biztosítunk a kistelepüléseken az új lakóingatlant építők, valamint a használt lakóingatlant felújítók és bővítők esetében, 5 millió forint összegig. Közel 40 ezer vállalkozás számára fontos változás, hogy a kisvállalati adó (KIVA) kulcsa 2020. január 1-jétől 12%-ra csökken. A hazai turizmus versenyképességének erősítése érdekében a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás áfa-szintje a jelenlegi 18%-ról 5%-ra csökken. A 2020-as költségvetésben minden kiemelt terület több forrással gazdálkodhat, mint az idei évben. 2010-hez képest pedig a családok támogatására 1261 milliárd forinttal, a nyugdíjakra 840 milliárd forinttal, az államháztartásban dolgozók bérére 1455 milliárd forinttal, a védelmi és rendvédelmi kiadásokra pedig 723 milliárd forinttal magasabb összeg jut.”
A minisztériumi kommüniké végül megállapítja: “A fenti intézkedések alapja a gazdasági stabilitás. A magyar az egyik legdinamikusabban növekvő gazdaság egész Európában. Ugyanakkor a magyar gazdaságnak is számos potenciális veszélyforrással kell szembenéznie. A globális növekedés a legfrissebb adatok szerint lelassult, a kereskedelmi feszültségek állandósulni látszanak, az eurózóna növekedési előrejelzései is óvatosságra intenek. Ugyanakkor 2020-ban romló külpiaci körülmények között is változatlan a célunk, hogy a magyar gazdaság növekedésének üteme legalább 2 százalékponttal haladja meg az európai növekedés átlagát. Ezt a célt szolgálja a kormány által nemrég elfogadott gazdaságvédelmi akcióterv is, melynek köszönhetően a GDP-növekedés üteme várhatóan 2020-ban is 4 százalék körül alakul.”
‘Továbbra is fontos célnak tekintjük a teljes foglalkoztatást: azt szeretnénk elérni, hogy mindenki, aki akar és tud, dolgozhasson Magyarországon, és ez meg is érje neki. A foglalkoztatottak száma már ma is közel 4,5 millió fő, miközben a 3,5 százalékos munkanélküliség a legalacsonyabb a rendszerváltás óta. Mindezt úgy valósítottuk meg, hogy Magyarország immáron hét éve teljesíti a költségvetési hiánycélra vonatkozó, úgynevezett maastrichti kritériumot. Az államadósság 2010 óta folyamatosan csökken, és a vonatkozó alkotmányos szabálynak megfelelően a jövő évben is ez a célunk. A 2020-as költségvetéssel azt szeretnénk elérni, hogy Magyarország tovább erősödjön, és ezt minden magyar ember érezze is a mindennapokban” – ígéri a pénzügyi tárca.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS