2002-ben, Tisnov városához közeli erdőben fejlövéssel végezték ki Jozef Hamalát, a Rohác-banda egykori tagját, hogy Hamala ne tudjon tanúskodni több, a kilencvenes évek végén Magyarországon elkövetett bűncselekmény miatt indított eljárásban – nyilatkozta Michal Slivka, a szlovák Országos Rendőr-főkapitányság (PPZ) szóvivője. Pontosan erről beszéltek a PestiSrácok.hu-nak a leszámolásos ügyeket jól ismerő egykori egyenruhások is. A neve elhallgatását kérő egyik rendőri forrásunk például Rohácot mindenre elszánt, bizalmatlan és rafinált bűnözőként írta le, aki „bármikor a fegyverhez nyúl, ha érdekei úgy kívánják”. Ez lehetett Hamala veszte is…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Ahogy azt a PestiSrácok.hu itthon elsőként megírta, a magyar, a cseh és a szlovák bűnüldöző szervek közös akciója során egy Brnohoz közeli erdőben megtalálták az 1998. június 26-a óta eltűntként kezelt Rohác-banda egyik tagjának, Jozef Hamalának a holttestét, aki a rendőrség feltételezése szerint Rohác bűntársaként részt vett az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság végrehajtásában. A kétszer fejbe lőtt, majd elásott férfit a magyar hatóságoktól megkapott DNS-minta segítségével azonosították és kétséget kizáróan megállapították, hogy a megtalált maradványok a régóta halottnak hitt szlovák férfié. Az emberöléssel Rohácot és a cseh rendőrség kerületi szóvivője szerint még másik két, Csehországban és Németországban elfogott személyt hoztak összefüggésbe.
Tizennégy éve lőhették agyon
Michal Slivka, a szlovák Országos Rendőr-főkapitányság (PPZ) szóvivője az esettel összefüggésben pénteken úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy főként a magyar rendőrséggel folytatott szoros együttműködésnek köszönhetően sikerült felderíteniük a gyilkosság elkövetésének néhány körülményét. A szóvivő elmondta, hogy Hamalát 2002-ben, a csehországi Brünn (Brno) közelében, Tisnov városához közeli erdőben gyilkolták meg. Az elkövető a fejére leadott pisztolylövéssel végzett vele, majd a holttestet elásta a közeli erdőben. A rendőrségi szóvivő közlése szerint a gyilkosságot azért követték el, hogy Hamala ne tudjon tanúskodni több, a kilencvenes évek végén Magyarországon elkövetett bűncselekmény miatt indított eljárásban. Michal Slivka elmondta: a Hamala földi maradványai után folytatott kutatás csak a múlt év végén hozott eredményt, a csontokat december utolsó napjaiban találták meg. A szóvivő is megerősítette, hogy a gyilkossággal több személy is gyanúsítható, ezek neveit a nyomozásra való tekintettel egyelőre nem közli a szlovák rendőrség, amely jelenleg arra vár, hogy cseh partnereik lezárják a nyomozás rájuk eső részét és átadják az ügyet Pozsonynak.
Szlovák bűnbánó maffiózók beszélhettek
A szlovák rendőrség szerint Hamala sírját olyan személyek vallomásai alapján sikerült azonosítani, akik korábban a kilencvenes évek legjelentősebb pozsonyi alvilági csoportjának tagjai voltak. Ezt a csoportot az 1997-ben meggyilkolt Miroslav Sykora alapította. A csoporthoz kötődő – többségükben 10-20 éve elkövetett – bűncselekmények felgöngyölítése mintegy két éve vett új lendületet. Azóta tagjai közül többen rács mögé kerültek, és az ügyükben folyamatban lévő, egymásba szövődő perek során – részben vádalkuknak köszönhetően – több korábbi gyilkosságot és egyéb súlyos bűncselekményt sikerült megoldani vagy részben kibogozni. Fordulatot az hozhatott, hogy tavaly ősszel elfogták Róbert Lalist (más néven Kybelt), aki Miroslav Sykora halála után átvette a csoport vezetését. Lalist – akit több évi nyomozás után októberben Kölnben fogtak el és decemberben adtak ki Szlovákiának – egy egész sor gyilkosság meg- vagy elrendelésével és más bűncselekményekkel gyanúsítják. A kilencvenes években Pozsonyban és környékén elkövetett gyilkosságok között akad robbantásos merénylet is, és „néhánynak” az elkövetésével Jozef Rohácot vádolják.
A Fenyő- és a Boros-gyilkosságban is vádlott lenne
Jozef Hamala, ha élne, Rohác bűntársaként minden bizonnyal vádlott lenne a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás perében is, ebben a két leszámolásban a magyar hatóságok gyanúsítottként kezelték és nemzetközi körözést is kiadtak ellene. Utóbbi ügyben már nem sokkal a merénylet után azonosították és keresni kezdték, ami végül feltételezhetően a vesztét okozta. Annyi a négy áldozattal járó robbantás perén már korábban is elhangzott, hogy társai Hamalát egy darabig Brno környékén, azaz holtteste megtalálásának közelében bujtatták, majd kivégezték. Zsóvár Imre, Rohác egykori bűntársa és a Sykora-klán egyik volt tagja is arról beszélt vallomásában, hogy a lelepleződött Hamala „gyenge láncszem” volt közöttük, és ha rendőrkézre kerül, félő volt, hogy beszélni kezd.
Az alkukötő is bajba kerülhet
Pontosan ezt a verziót tartja a legvalószínűbbnek a Hamala-gyilkosságra Kovács Lajos, az NNI döglött ügyek osztályának volt vezetője is, aki a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, hogy már az ő idejében is azt gondolták, hogy Hamalát megölték és valahol elásták. Kovács szerint, ha nem Rohác tört meg, hanem valamelyik bűntárs borított, akkor az visszafelé is elsülhet, hiszen aki beszélt, nehéz helyzetbe kerülhet azáltal, hogy pontosan tudta, hol van a holttest. Kovács beszélt arról is, hogy hivatali idejében tisztázódott az is, hogy Rohác, Hamala és a többi bandatag az energolosok megbízásából jöttek Magyarországra és hajtottak végre különböző bűncselekményeket. A volt osztályvezető szerint ugyanakkor az továbbra is nagy kérdés, hogy az életellenes cselekményekre való megbízásokat kizárólag Portik, vagy pedig az energolos-conti-caros csapat többi tagja is jóváhagyta-e.
Az Omega-akció
A nyugalmazott rendőr ezredes megemlítette még, hogy az 1999-es Mitro-jelentés után nyilvánvalóvá vált, hogy Rohácékat az Ivan Lexa vezette titkosszolgálat védelmezte, akiknek az utasítására különböző súlyos bűncselekményeket is elkövetettek Szlovákiában és Magyarországon egyaránt: a titkos jelentés szerint a SIS (szlovák titkosszolgálat) külön – törvényen kívül működő – egységet hozott létre a szervezett bűnözőkkel – köztük Jozef Rohácékkal – való kapcsolattartásra, s őket különböző törvénytelen akciók elvégzésével bízták meg. A korábbi szlovák miniszterelnök, Vladimir Meciar alatt működő titkosszolgálat Omega fedőnevű – vélhetően az orosz titkosszolgálatok megbízását teljesítő – akciója is szerepelt a jelentésben. Ennek lényege az volt, hogy hátráltatni kell – zavarkeltéssel – Csehország és Magyarország, NATO és Európai Uniós csatlakozását. Magyarországon ennek érdekében az úgynevezett Meciár kommandóval – melynek tagja volt Rohác, a később megölt Imrich Oláh és Jozef Hamala is – különböző robbantásos cselekményeket hajtattak végre az 1998-as parlamenti választások előtt. Bomba robbant a Fidesz Lendvay utcai székházánál, Szájer József fideszes képviselő, és Torgyán József FKGP elnök házánál is. Ezeknél a merényleteknél használt robbanóanyag megegyezett a későbbi Aranykéz utcai robbantásnál használt robbanóanyaggal. Többek között a hatóanyagok egyezése, illetve a jelentésben foglaltak okán gondolták korábban sokan – rendőri körökben is -, hogy a négy halálos áldozatot követelő robbantást is a SIS parancsára hajtották végre.
Rohácék “termékenyek voltak”
Utóbbi kapcsolatról és emiatt Rohácék sérthetetlenségéről beszélt egy másik, a leszámolások nyomozásait szintén jól ismerő, ám neve elhallgatását kérő rendőrtiszt is. A ma már nyugdíjas zsaru elmondta, a szlovák titkosszolgálat által kiképzett Rohácékra először Nógrád megyében figyeltek fel a 90-es évek közepén, igaz, akkor még itthon gyilkossági ügyeket nem kötöttek hozzájuk. A szlovák „szabadcsapat” ezután került Nagykőrösre, ahol a magyar olajmaffia leghírhedtebb vállalkozásának, az Energol Rt. telephelyének fegyveres védelmét látták el. Forrásunk Rohácot mindenre elszánt, bizalmatlan és rafinált bűnözőként írta le, aki „bármikor a fegyverhez nyúl, ha érdekei úgy kívánják”. Informátorunk szerint ez történhetett Hamala esetében is, hiszen miután a férfit körözni kezdték, onnantól kezdve „nem volt egy életbiztosítás” Rohác számára, akinek bandája forrásunk szerint „igen termékeny volt”, hiszen, informátorunk becslése szerint legalább 50 emberrel végezhettek.
Portik védője az ártatlanság vélelméről beszélt
Portik Tamás ügyvédje, Szikinger István a PestiSrácok.hu-nak Hamala holttestének megtalálása és Rohác meggyanúsítása kapcsán az ártatlanság vélelmét hangsúlyozta, majd arról beszélt, hogy a nyomozások során sokszor kialakul egy koncepció, amiből nem akarnak engedni a hatóságok. Szerinte a Portik elleni eljárásokkal is ez a helyzet, hiszen most szinte minden megoldatlan alvilági leszámolást a nyakába akarnak varrni – tette hozzá az ügyvéd. Fülöp Tamás, Jozef Rohác védője a kiadatással összefüggésben elmondta, csak annyit tud megerősíteni , amit a Fővárosi Törvényszék pénteki közleménye is tartalmazott, hogy egy igazságügyi-elmeorvosi szakvélemény elvégzése miatt adták ki védencét a besztercebányai büntetőbíróságnak, majd annak elvégzése után, legkésőbb február 22-én hazaszállítják Magyarországra.
Hosszú bűnlajstrom a Fogász számláján
Rohácot a Hamala-gyilkosságon kívül még másik négy leszámolással is kapcsolatba hozták a helyi hatóságok, itthon pedig három leszámolásos gyilkossággal vádolják. A vád szerint egy „ismeretlen személy” megbízásából ő lőtte le 1998 februárjában az ismert médiavállalkozót, Fenyő Jánost, valamint pár hónappal később Portik Tamás parancsára ő és bandája robbantott az Aranykéz utcában. A férfi ugyancsak bíróság előtt áll a ferencvárosi lányfuttató, Domák Ferenc „Cinóber” 1996-os meggyilkolása miatt is, akit a vád szerint saját lakása előtt, közvetlen közelről lőtt agyon.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS