A kárpátaljai magyarság vezetőivel tárgyalt és a közösség helyzetéről tájékozódott kétnapos látogatása során Beregszászon az Amerikai Magyar Koalíció (AMK) küldöttsége.
George Pataki, New York állam volt kormányzója, Maximilian Teleki, az AMK tiszteletbeli elnöke és Szekeres Zsolt, a szervezet kincstárnoka szombaton találkozott a kárpátaljai magyar szervezetek vezetővel, a történelmi egyházak püspökeivel és megyei önkormányzati képviselőkkel. A találkozón a közösség vezetői tájékoztatták a vendégeket a kárpátaljai magyarok helyzetéről és a kisebbségi jogaik védelmében folytatott küzdelmükről. Az AMK küldöttsége vasárnap délelőtt szentmisén vett részt a beregszászi római katolikus templomban. A szertartás végén George Pataki beszédet mondott a templomot zsúfolásig megtöltő hívek előtt. A volt kormányzó aggodalmának adott hangot a kárpátaljai magyarságot a központi ukrán hatalom részéről sorozatban érő jogsértések miatt. Hangsúlyozta: Kijevnek tudomásul kell vennie, hogy a kárpátaljai magyarok lojális polgárai Ukrajnának, amit azzal is bizonyítottak, hogy eddig 13 magyar esett el a kelet-ukrajnai harcokban, és több száz magyar vett és vesz részt katonaként az ország védelmében.
A kárpátaljai magyarok több, mint ezer éve élnek szülőföldjükön, eddig minden állam kötelékében joguk volt az anyanyelvű oktatáshoz és anyanyelvük szabad használatához, és ezektől Kijev sem foszthatja meg őket
– húzta alá.
New York állam volt kormányzója elismerően szólt a kárpátaljai magyar szervezetek és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője jogvédő tevékenységéről, valamint a magyar kormánynak a kárpátaljai magyarok melletti kiállásáról. A kárpátaljai magyarságot erős közösségnek nevezve annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Beregszászon és Kárpátalján 100 év múlva is lesz magyar szó. Befejezésül hallgatóságát arról biztosította, hogy az amerikai magyarok közössége mindig ki fog állni a kárpátaljai magyarság mellett.
Az AMK-delegáció tagjai délután újságírókkal találkoztak a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A sajtótájékoztatón Maximilian Teleki elmondta: szoros figyelemmel követi a kárpátaljai magyarság helyzetének alakulását, és szomorúnak tartja, hogy Ukrajnában elnyomó intézkedéseket hoznak a magyar kisebbséggel szemben. Emlékeztetett, hogy öt évvel ezelőtt ő maga is együtt tüntetett Washingtonban több száz amerikai ukránnal az ukránok szabadságküzdelme mellett. Ha Ukrajna deklaráltan a NATO és az Európai Unió felé közeledik, akkor tiszteletben kell tartania és magáénak kell vallania azok alapértékeit, így az emberi és kisebbségi jogokat, valamint a szabadságjogokat – hangoztatta, hozzátéve, hogy Kijevnek teljesítenie kell vállalt nemzetközi kötelezettségeit és azokat a megállapodásokat, amelyeket Ukrajna 1991-es függetlenné válása után írt alá.
Teleki azt is elmondta, hogy a helyszínen szerzett információk birtokában az AMK fel fogja vetni a kárpátaljai magyarság problémáit az Egyesült Államokban úgy a külügyminisztériumban, mint a kongresszusban, valamint más fórumokon. Ugyancsak kilátásba helyezte, hogy az ügyben felveszik a kapcsolatot az amerikai ukránok szervezeteivel is. George Pataki kifejtette: számára érthetetlen, hogyan válhat egy nemzeti kisebbség elnyomójává egy olyan nép, amely maga is hasonló elnyomásnak volt kitéve, mint kisebbség az egykori Szovjetunióban. Hozzáfűzte: az Egyesült Államok mindenben támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben, de – mint fogalmazott – megengedhetetlen, hogy sérüljenek a kárpátaljai magyarok anyanyelvű oktatáshoz és anyanyelvük szabad használatához fűződő jogai. Ismételten jelezte, hogy az amerikai magyarok fel fogják emelni a szavukat a kárpátaljai magyarság jogainak védelmében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS