Alig két napja választották meg Donald Trumpot, és a legbalosabb államok máris elhatározták, hogy bármi is lesz, rossz viszonyt fognak ápolni a régi-új elnökkel: Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom például rögtön kijelentette, hogy Kalifornia szabadságjogai veszélyben vannak, ezért jogi védelmet készítenek elő. New York állam kormányzója, Kathy Hochul pedig szintén összeült a jogi csapatával, hogy megvédjék az abortuszhoz való jogot, és az LMBTQ-közösség jogait. Hogy pontosan mitől, még ők sem tudják, de attól nagyon félnek, hogy csorbulnak a kommunista értékek. Newsom viszont önmagának sem vallja be, hogy a szivárványos mocskát nem Trumptól kell „féltenie”, mert az emberek azok, akik rendet akarnak.
Kalifornia készen áll a harcra. Most hívtam össze egy rendkívüli ülést, hogy megerősítsük jogi erőforrásainkat és megvédjük államunkat az új Trump-kormányzat esetleges illegális lépéseitől
– írta Newsom az X-en.
Szerinte „az alapvető polgári jogok, a “reprodukciós szabadság” és az éghajlatváltozás elleni küzdelem” veszélyben van.
Nem engedjük, hogy visszafordítsák az idő kerekét, és megtámadják értékeinket és törvényeinket
– tette hozzá.
California is ready to fight.
I just called an emergency special session to help bolster our legal resources and protect our state against any unlawful actions by the incoming Trump Administration.
Whether it be our fundamental civil rights, reproductive freedom, or climate… pic.twitter.com/fIBPKsehot
— Gavin Newsom (@GavinNewsom) November 7, 2024
Kalifornia főügyésze, Rob Bonta, már több mint 120 Trump-ellenes per előkészítését kezdte meg, és más államok demokrata főügyészeivel együtt készülnek a Trump-éra esetleges kihívásaira. De nem csak Kaliforniában van ez, több állam, köztük Connecticut, szintén megpróbálja törvényben rögzíteni a progresszív politikáit a Trump-adminisztráció esetleges támadásainak kivédése érdekében.
De mik ezek az értékek és jogok, amelyek veszélyben lehetnek Kaliforniában?
Például azok a jogok, amelyeket a kaliforniai 47-es cikkely (“Proposition 47”) kimond, vagyis például az, hogy bizonyos kisebb lopásokat, például a 950 dollár alatti értékre elkövetett bolti lopásokat vétségnek minősítse a korábbi bűncselekmény kategória helyett. Vagyis tulajdonképpen az állam területén szabad rablás van, mindenki azt vesz el a boltokból, amit akar, és ez ellen senki nem tehet semmit.
Aztán ott van a drogok dekriminalizálása, ami annyira innovatív, hogy a kaliforniai nagyvárosok utcáin fentaniltól bódult zombihadseregek rohangálnak. Ezt pedig úgy próbálja orvosolni a vezetés, hogy segít a függőknek biztonságosabb körülmények között, tisztább tűvel belőni magukat.
Aztán ne is beszéljünk a bármilyen nemi identitás elismeréséről, az azonos neműek házasságáról, meg ne felejtsük el, hogy ott van Kalifornia menedékállam státusza, ami azt jelenti, hogy az állam törvényei és politikai irányelvei védelmet nyújtanak a szövetségi bevándorlási hatóságok (például az ICE, azaz az U.S. Immigration and Customs Enforcement) intézkedései ellen, elsősorban az államban élő dokumentálatlan bevándorlók számára.
Ugye, milyen csodálatos hely? És ezt akarja most tönkretenni Trump.
Gavin Newsom egyébként pedig kapkodásban van, ugyanis nem Donald Trump háza táján kellene keresnie az általa szabadságnak nevezett mocsok és fertő ellenzőit: A kaliforniai emberek a november 5-i választásokkor nyíltan kijelentették, hogy elegük van a sikertelen progresszív politikákból, és ideje visszaállítani a törvény és rend alapvető elveit. Éppen ezért az urnáknál nagy többséggel ment át az úgynevezett 36-os cikkely, amely keményebben bánik a bűnözőkkel, különösen a kábítószeres bűncselekményekkel és a bolti lopásokkal. Vagyis az emberek elmondták, hogy nem annyira van kedvük a woke szennyben élni, még úgy sem, hogy amúgy nem támogatják Trumpot.
A javaslat hatalmas, 70,6%-os támogatottságot kapott, ennek ellenére Gavin Newsom, a demokrata kormányzó nem volt túl lelkes, sőt, a 36-os cikkelyt egy lépés visszalépésnek tekintette, mert szerinte nem szabad a bűnözőket bebörtönözni, mert azt mondta, hogy azt már a 80-as években kipróbálták, és nem működött.
De mivel az ötletet, hogy legyen legalább nagyjából rend és ne egy forradalmi, csöves romkocsmára hasonlítsanak az utcák, nem csak a republikánusok, hanem a demokrata szavazók is nagy számban támogatják, így Newsom nem tehet mást, Trumpra fogja az egészet, hátha ezzel az narratívával el tudja halasztani, hogy rendet kelljen raknia, és továbbra is úgy tűnhet, hogy ő nem tehet semmiről, mert a Trump, ugye.
Fotó: MTI/EPA/John G. Mabanglo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS