A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) határozottan visszautasítja Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek a Kormányinfón elhangzott, tanárbéremelésekkel kapcsolatos állításait – közölte a szakszervezet csütörtökön az MTI-vel.
Azt írták, hogy a jelenlegi 32,2 százalékos béremelés, illetve az, hogy ez nemcsak a közoktatásban, hanem a szakképzésben dolgozók számára is jár, a sztrájktárgyalásoknak, az azokat követő országos sztrájknapoknak, valamint az oktatási mozgalom tüntetés- és akciósorozatainak köszönhető.
A PDSZ szerint a pedagógusbéremelés a jogaikért kiálló diákok, pedagógusok és szülők közös fellépésének eredményeként valósult meg, az Európai Uniónak pedig kulcsszerepe volt és van az EFOP PLUS keretében a kormány által tett vállalások behajtásában.
Azt írták, ha a szakszervezet nem emelte volna fel a szavát a pedagógushiánnyal és az elégtelen pedagógusbérekkel kapcsolatban, akkor a kormányban még ma sem lenne politikai akarat az oktatási rendszeren “tátongó szakadékok foltozgatására”. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón szólt arról is, a tanárok béremelését a baloldal és a pedagógus-szakszervezetek nem tudták megakadályozni, így jelentős lépés történt a tanárok méltányos anyagi elismerése felé. Kiemelte, a kormány sem vonta kétségbe, hogy a tanárok fizetése elmarad a kívánatostól, de a nehéz gazdasági körülmények miatt az uniós forrásokat is be kellett vonni ebbe a körbe.
2030-ig vállaltuk, hogy a diplomás átlagbér 80 százalékáig emeljük a tanárok fizetését, 6000 milliárdba kerül tanárok béremelése. Ebből 1,77 milliárdot biztosít a bizottság
– fogalmazott. Így februárban 32,2 százalékkal nő a tanárok fizetése, erről szóló határozatot még január végéig megkapják az érintettek. Az idei átlagbér 672 ezer forint bruttó lesz, jövőre további 21 százalékos növekedés jön, ezzel 2025-ben 812 ezer forintra emelkedik a tanárok átlagbére. Majd 2026-ban 880 ezer lesz az átlagbér, tehát megduplázódik a tanárok fizetése.
Forrás: MTI; Fotó: PS/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS