Együttműködik a Terrorelhárítási Központ a pénteki új-zélandi terrorcselekmény elkövetőjének múltját elemző vizsgálatokban az érintett országok partner szolgálataival annak érdekében, hogy a tettes, Brenton Tarrant magyarországi utazási és tartózkodási körülményeit teljes körűen feltárhassák – közölte a szervezet szombaton az MTI-vel. Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint nem lehet kizárni, hogy az elkövető magányos őrült, ahogy az is lehetséges, hogy eddig nem azonosított szervezetek felhasználták a kereszténység és az iszlám közötti feszültség generálására.
A negyvenkilenc halálos áldozattal és csaknem ugyanennyi sebesülttel járó merényleteket két mecset ellen hajtotta végre a magát bevándorlásellenesnek és rasszistának nevező huszonnyolc éves ausztrál férfi, aki ellen már vádat emeltek a christchurchi bíróságon tömeggyilkosság miatt. A merénylő fegyverein olyan történelmi szerb vezetők neve is szerepel, akik az ötszáz éves ottomán uralom ellen harcoltak a Balkánon. Az AP amerikai hírügynökség riportja szerint az egyik fegyveren a törökök ellen harcoló Hunyadi János, az egyik táron a XV. században élt Horogszegi Szilágyi Mihály, Magyarország egykori kormányzója, Hunyadi Mátyás nagybátyja, erdélyi vajda neve is fel volt tüntetve. A bolgár hatóságok pénteken közölték, hogy vizsgálatot indítottak Brenton Tarrant ügyében; a férfi novemberben turistaként járt Bulgáriában, és az eddigi információk szerint Romániában és Magyarországon is megfordult. Szombaton Recep Tayyip Erdogan török államfő is bejelentette, hogy az ottani hatóságok is vizsgálódnak az ügyben. A TRT török közszolgálati televízió szerint Tarrant 2016-ban kétszer is járt Törökországban. Ugyancsak szombaton a horvát belügyminisztérium is közölte, hogy az elkövető Horvátországban is megfordult 2016 végén, 2017 elején. A Hina nevű horvát hírügynökség szerint Tarrant Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában is járt az utóbbi években.
Néhány órával az új-zélandi, két mecset elleni terrortámadás után már részletesen ismertek voltak az elkövetőhöz kapcsolható közép- és kelet-európai szálak, ezért nem kizárt, hogy valaki gyorsan a hatóságok tudomására hozta ezeket az információkat – hívta fel a figyelmet Horváth József az M1 tévécsatorna szombat esti műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kifejtette: egy ilyen akció elkövetése után a titkosszolgálatok versenyt futnak az idővel, próbálják minél gyorsabban felderíteni, hogy magányos elkövetőről van-e szó vagy szélesebb kapcsolati hálóval rendelkezik-e a tettes, ami elkerülte a figyelmüket. A szakember elmondta, hogy a szélsőjobboldali, neonáci szervezetek világszinten kapcsolati hálót építenek, amelyen keresztül kicserélik gondolataikat, erősítik egymást, akár fegyverhez is jutnak. A szakértő szerint nem lehet kizárni, hogy az elkövető magányos őrült, ahogy az is lehetséges, hogy eddig nem azonosított szervezetek felhasználták a kereszténység és az iszlám közötti feszültség generálására.
Forrás: MTI; Fotó: ABC
Facebook
Twitter
YouTube
RSS