Nagy erejű földrengés rázta meg Új-Zélandot helyi idő szerint hétfőre virradó éjszaka – közölte az Amerikai Földtani Megfigyelő Intézet.
A közép-európai idő szerint vasárnap délben bekövetkezett földrengés erejét a különböző földtani intézetek más-más értékben határozták meg: az Amerikai Földtani Megfigyelő Intézet 7,4-es erősséget mért, a potsdami német szövetségi földtani intézet 7,9-es erősségről adott hírt, míg új-zélandi adatok szerint a földmozgás 6,6-es erősségű volt.
A rengés epicentruma a Déli-szigeten fekvő Christchurch várostól 91 kilométerre észak-északkeletre, fészke pedig a föld felszíne alatt 10 kilométerre volt. Áldozatokról egyelőre nem érkeztek jelentések, ugyanakkor jelentős anyagi károk keletkeztek.
A rengés epicentrumától 214 kilométerre északra lévő Wellingtonban helyenként kimaradt az áramszolgáltatás, ablakok, kirakatok törtek be, kémények dőltek össze, és egyéb épületkárok keletkeztek. Az új-zélandi segélyhívószám, a 111 átmenetileg nem működött – jelentette a rendőrség. A főváros szállodáiból evakuáltak több száz, álmából felvert turistát. Egy részük fürdőköpenyekben vacogott a wellingtoni Civic téren, miközben egy közeli bár törzsvendégei dacolva a káosszal tovább italoztak és dohányoztak.
Az új-zélandi hatóságok szökőárriadót adtak ki a déli partvidékre. “Az első hullám feltehetően nem volt túl erős” – figyelmeztetett a polgári védelem, amely szerint a következő órákban magasabb hullámok érhetik el a partokat, emiatt azt tanácsolják az alacsonyan fekvő településeken élőknek, hogy azonnal menjenek a sziget valamely magasabban fekvő területére, vagy távolodjanak el a tengerparttól amilyen messzire csak tudnak.
A tárca szerint akár 5 méteres árhullámokra is számítani lehet a Déli-sziget északkeleti fekvésű Canterbury körzetében és az Új-Zélandtól mintegy 900 kilométerre délkeletre lévő Chatham-szigeteken. A Déli-sziget más területein 1 és 3 méter közötti cunami várható.
Az új-zélandi kormány által működtetett honlap, a GeoNet szerint a földmozgást az ország legnagyobb részén érezték: nemcsak a Déli-szigeten, hanem az Északi-szigeten, Wellingtonban, Taranakiban, Hamiltonban és Aucklandban is. A földmozgást számos utórezgés követte, némelyik elérte a 6,1-es erősséget.
A New Zealand Herald hírportál értesülései szerint a katasztrófa-elhárítási szakemberek úgy vélik, hogy a földmozgás leginkább az epicentruma közelében található Cheviot település házait rongálhatta meg.
Tamsin Edensor, Christchurchben élő kétgyermekes családanya az AFP francia hírügynökségnek elmondta: arra ébredtek, hogy remeg a ház. A remegés folytatódott és egyre erősödött, de nem látott károkat az utcán, és az áramszolgáltatás sem szakadt meg.
Szeptemberben egy, a tengerben történt nagy erejű földrengést követően kisebb cunami érte el Új-Zéland keleti partjait, de nem voltak áldozatok, sem károk.
Új-Zéland a tűzgyűrűnek nevezett, tektonikai lemezek határán lévő csendes-óceáni és óceániai övezetben fekszik, ahol évente akár 15 ezer földmozgás történik.
2011. február 22-én 6,3-as erősségű földrengés történt Christchurchben, a Déli-sziget legnagyobb városában, amely 185 ember halálát okozta és 30 ezer épületet rongált meg.
Új-Zéland fővárosa, Wellington mintegy 200 kilométerre északra, az Északi-szigeten fekszik.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS