Vannak még, akik komolyan veszik a környezetvédelmet, és tevékenységük nem abban merül ki, hogy magánrepülőgéppel utaznak konferenciákra, ahol sírhatnak a globális felmelegedésről. A Technológiai és Ipari Minisztérium háromszázmilliós támogatásával indul az a projekt, amelynek keretében megtisztítják Magyarországot a lejárt növényvédő szerektől és egyéb vegyi hulladékoktól.
A kormány Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben is rögzített, kiemelt célja a teremtett környezet megóvása, megtisztítása. Magyarország területén napjainkban is megtalálhatók régmúltból itt maradt, forgalomból kivont hatóanyagú, lejárt vagy nem azonosítható növényvédő szerek. Jelentős környezeti és egészségügyi kockázataik miatt szakszerű begyűjtésüket, elszállíttatásukat és ártalmatlanításukat 300 millió forinttal támogatja a Technológiai és Ipari Minisztérium
– írta közösségi oldalán Raisz Anikó. Az államtitkár tájékoztatása szerint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara felmérése több tonna és liter veszélyes hulladékot derített fel illegális raktárakban, elhagyott tárolókban, mezőgazdasági épületekben, egyéb helyeken. A kamara adatai szerint az ország minden részéből, összesen 271 helyszínről kell elszállíttatni körülbelül 180 ezer liter és 342 tonna lejárt szavatosságú növényvédő szert ártalmatlanításra a fűzfői és győri hulladékégetőkbe. A tervek szerint az év végéig lezáruló munkálatokat a kamara területi szervei végzik felkért koordinátorok közreműködésével, vállalkozók bevonásával.
Raisz Anikó arról is beszámolt, hogy a Technológiai és Ipari Minisztérium egyéb eszközökkel is segíti az illegális hulladéklerakók felszámolását, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítását. Előbbire az ingyenes Hulladékradar applikációval is megtámogatott „Tisztítsuk meg az Országot!” projekt, utóbbira a közelmúltban meghirdetett lakossági azbesztmentesítési pályázat szolgáltat időszerű példát. A tárca a körforgásos gazdaság kiépítésére, fejlesztésére törekszik annak érdekében, hogy minden hulladék nyersanyagként hasznosuljon. Ez az emberi egészséget károsító, az állat- és növényvilágot is veszélyeztető, tájat csúfító hulladékhegyek felszámolásának, újratermelődésük megakadályozásának leghatékonyabb eszköze.
Forrás/Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS