Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az a kijelentése, hogy Ukrajna területén “ütközőzónát” akar létrehozni, az ukrajnai háború további mélyítésének szándékát jelzi Oroszország részéről – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója hétfőn, a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában. A kijelentést tovább árnyalja, hogy a fegyverkezés szempontjából Kijev egyre nehezebb helyzetbe került, hiszen Észak-Korea mintegy hétezer konténer mennyiségben szállított katonai felszerelést és fegyvert tavaly július óta Oroszországnak.
Putyin kijelentése közvetlen bizonyítéka annak, hogy az Oroszországi Föderáció nem áll készen arra, hogy modern társadalmi–politikai kapcsolatokban éljen, figyelembe véve más országok abszolút szuverén jogait
– fűzte hozzá a tanácsadó. Putyin a háromnapos orosz elnökválasztás lezárulása után, vasárnap tett nyilatkozatában jelentette ki, hogy Oroszország folytatja az Ukrajna elleni háborút, és úgynevezett “ütközőzónát” hoz létre Ukrajna területén. A kelet-ukrajnai Harkiv megye elfoglalásának szükségességére vonatkozó kérdésre válaszolva Putyin kijelentette: ha a támadások folytatódnak, Oroszország “ütközőzónát” hoz létre Ukrajna területének nagy részén, hogy biztosítsa az oroszországi területek biztonságát. Részletekbe nem bocsátkozott, de azt még hozzátette, hogy a Kijev által ellenőrzött ukrajnai területeken létesítendő “ütközőzónának elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy megfékezzék a külföldi gyártmányú fegyverek oroszországi területek elleni bevetését”.
Tovább nő a fegyverzetbeli különbség a felek között
Észak-Korea mintegy hétezer konténer mennyiségben szállított katonai felszerelést és fegyvert tavaly július óta Oroszországnak – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a dél-koreai védelmi miniszter. Sin Vonsik hozzátette, hogy tavaly nyár óta több tengeri szállítási útvonalat is felfüggesztettek, így a szállítmányok egy részét vasúton juttatták el Oroszországba. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető tavaly szeptemberben tartott csúcstalálkozót. Az Egyesült Államok a találkozót követően hírszerzési információk alapján azt közölte, hogy megindult az észak-koreai fegyver- és lőszerszállítás Oroszországba, amelynek mennyiségét októberben már több mint ezer konténerre becsülték. Novemberben Szöul azzal vádolta meg Phenjant, hogy több mint 1 millió tüzérségi lőszert szállított Moszkvának, cserébe pedig technikai segítséget kapott Moszkvától katonai műholdprogramjához.
Forrás: MTI; Fotó: president.gov.ua
Facebook
Twitter
YouTube
RSS