Hétről hétre bontakozik ki a szemünk előtt, hogy miről egyeztethetett Karácsony Gergely a megválasztása utáni napokban Bajnai Gordonnal. A volt kormányfő és egy korábbi wallisos ügyvezető a tavalyi önkormányzati kampányban is fontos szerepet játszott, mára pedig Bajnai egy sor korábbi beosztottja jutott kulcspozícióhoz a fővárosban. A fővárosi költségvetés előkészítésétől a közbeszerzéseken és a vagyongazdálkodáson át a hivatali munka irányításáig szinte mindenhol a volt kormányfő korábbi beosztottjai őrzik a fővárosi milliárdok útját – írja a Magyar Nemzet.
Úgy tűnik, a gazdasági ügyekben Zuglóban is gyengeséget mutató főpolgármester menthetetlenül Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc hálózatának foglya lett. 2019. október 19-én a Magyar Nemzet birtokába került egy fotó, amelyen a pár napja megválasztott Karácsony Gergely Bajnai Gordon volt kormányfővel egy kerthelyiségben egyeztet. Bár arról azóta sem tudni biztosat, hogy a napi politikától öt évvel ezelőtt visszavonult Bajnai és Karácsony miről beszélhetett, az azóta történtek rávilágítanak a találkozó céljára – írja a lap. Az viszont biztos, hogy a választás után azonnal elkezdődött a pozícióosztás. Az októberi találkozótól napjainkig legalább hét olyan személy kapott kulcspozíciót a város gazdasági ügyeinek intézésében, aki korábban Bajnainak dolgozott. A legfontosabb közülük minden bizonnyal Walter Katalin, aki a 2013–14-ben az Együtt nevű – mára megszűnt – párt elnökeként működő exkormányfő kabinetfőnöke volt, majd a CEU vezérigazgatójaként is dolgozott. Walter ma veszi át a Budapest Városüzemeltetési Holding Zrt. vezetését.
De mások is fontos pozíciót kapnak:
- Mártha Imre, aki korábban Bajnaival együtt demonstratív módon állt ki a paksi atomerőmű bővítése mellett, a Főtáv vezérigazgatója lesz.
- Tordai Csaba a volt kormányfő pártszervezésében is aktív volt, a Soros-világ egyik ügyvédje és felügyelőbizottsági tagja az Átlátszó.hu Közhasznú Nonprofit Kft.-nek is. Ő jogi főtanácsadó lesz Karácsony mellett, ráadásul még a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. igazgatósági elnökének is megválasztották.
- Számadó Tamás, aki főjegyző lett a választások után, 2007 előtt évekig az igazságügyi tárcánál dolgozott, ott, ahol akkoriban Tordai munkahelye is volt.
- Számadó mellett kapcsolattartóként jelent meg Szentirmai Judit, aki Bajnai miniszterelnöksége idején a Szociális és Munkaügyi Minisztérium koordinációs szakállamtitkára volt.
- Bajnai közeli munkatársa volt az egyik főpolgármester-helyettes, Kiss Ambrus is, aki a válságévekben a Miniszterelnöki Hivatal társadalompolitikai szakállamtitkári tisztségét töltötte be.
- Belyó Pál, aki nemcsak Kiss Ambrus kollégája volt a Policy Agenda nevű elemzőcégnél, hanem Bajnai kormányzásának utolsó hónapjaiban a KSH-t is vezette, a főváros Enviroduna Beruházás Előkészítő Kft.-jében kapott felügyelőbizottsági tagságot.
- Perjés Gábort a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának elnöki székét foglalhatta el. Perjés személye azért is fontos, mert – mások mellett – ő vezényelte Karácsony Gergely szisztematikus imázsépítését a múlt évben.
Bajnai mellett Gyurcsány Ferenc bizalmasai is fontos pozíciókat szereztek a fővárosban, ami nem véletlen: a két személyi kör szorosan összefonódott már a balliberális kormányok működése idején is. Draskovics Tibor, Gyurcsány egykori pénzügy-, valamint igazságügyi és rendészeti minisztere lett a Budapesti Közlekedési Központ új elnöke. A BKK felügyelőbizottságában bukkant fel Katona Tamás, aki a Gyurcsány-kormány pénzügyi államtitkára is volt. A városüzemeltetési holding igazgatóságába delegálták a volt miniszterelnök másik régi bizalmasát, Gál J. Zoltánt, a Miniszterelnöki Hivatal egykori politikai államtitkárát. A DK elnökének befolyását jól szemlélteti, hogy a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén az első sorban ült, majd pedig sorra járultak hozzá parolázni az ellenzéki polgármesterek.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS