Az olasz kormány meglehetősen lazán és sokat hibázva kezelte a járványt az elején, amit maga Conte miniszterelnök is elismert. Ez az olaszos slendriánság nagyban elősegítette a vírus gyors terjedését – véli Boros Imre közgazdász. A koronavírus világgazdasági hatásait még nem lehet előre látni, bár a kínai ipari termelés zuhanása nem túl biztató. A forint elég jól átvészelte a múlt hetet, mert a spekulánsoknak jobb dolguk is van, mint velünk foglalkozni. Öröm az ürömben, hogy az olaj ára lecsökkent, ami hamarosan meglátszik majd az üzemanyagok árában.
Az elmúlt hetet a világ tőzsdéi zuhanással töltötték el, amit a szakértők koronavírus terjedésével magyaráznak. Úgy tűnik, hogy a brókerek megnyomták a pánikgombot. Miként fest most a világgazdaság helyzete?
Jelenleg a világgazdaságban két nagy folyamat zajlik és a kettő együtt mozog: az egyik a koronavírussal kapcsolatos helyzet. Itt sok mindent tudunk és sok mindent nem. Sajnos azonban az a lényeges, amit nem tudunk. A másik folyamat a világgazdaság általános állapota. Ez, éppen kezdte volna magát összeszedni a tavalyi gyengélkedésből. Ám, erre megérkezett az egész koronavírus-mizéria. Most a legnagyobb baj a bizonytalanság. A bajt csak fokozza, hogy a járvány középpontja Vuhan városa, amely régió a világ egyik ipari központja. Ebben a tartományban szinte teljesen leállt a termelés, de sajnos egész Kína borzalmas helyzetben van. Ez egy globális láncreakciót indított el, mert ha Kínából nem érkeznek az alkatrészek, akkor máshol is leáll a termelés. Például a német autógyáraknál gyakran csak egy műszakravaló készlet van raktáron, és ha nem érkezik a kamion, akkor minden leáll.
A tőzsdeindexek is estek, ez hogy kapcsolódik az ipari termelés gondjaihoz?
A pénzpiacok éppen az érintett vállalatok részvényeivel kereskednek. Ezeken a helyeken számtalan elemző dolgozik, akik mindenféle adatokkal méricskélik a profitkilátásokat. Ehhez társul még a rengeteg buta befektető, aki össze-vissza vásárol részvényt, majd eséskor megijed, hogy elbukja pénzét és hisztérikusan eladásba kezd. A tőzsde mindig nagyon érzékeny, mert ott rengeteg spekuláns mozog. Nemcsak olyanok, mint Soros, aki bennfentes információinak köszönhetően mindig keres a dolgon, hanem a kicsik is spekulálnak. De ők általában hibáznak és ők húzzák a rövidebbet. Ezek a problémák nyilván csökkentik a GDP-t, főleg Kínában. Ha pedig Kína lefelé megy, akkor automatikusan az egész világgazdaság elindul lefelé a lejtőn.
Mekkora károk várhatók? Hol fog megállni a mostani zuhanás?
Minden attól függ, vajon hány országban lesz járvány. Azt még egyelőre nem lehet megmondani, hogy világjárvánnyal, más néven pandémiával van-e dolgunk. Most nagyobb probléma a “rémhír-folyam”, mivel szerte a világban mindenféle pártok, politikai alakulatok igyekeznek a járványt meglovagolni. Erre nálunk is van példa, és ennek az ijesztgetésnek meg is lett a hatása. Az emberek elkezdték felvásárolni az alapvető élelmiszereket. Most akkora bevásárlásokat eszközöltek egyes helyeken már a hónap végén, mintha hónap eleje lenne, amikor érkeznek a fizetések és a nyugdíjak.
A forint meglepően jól átvészelte a múlt hetet, mintha abbamaradt volna az árfolyam gyengülése, annak ellenére, hogy most tényleg vannak események a világ pénzpiacain. Minek köszönhető ez?
Ilyen szituációban senki sem foglalkozik a forinttal. Az elmúlt hetek gyengülését egy fokozott spekulációs hullám okozta, ami most mérséklődött. A spekulánsoknak ilyenkor van jobb dolguk, és nagyvadakra lőnek. A kereskedelmi adatok alapján a forintnak erősödnie kellene, de azért nem teszi, mert most az árfolyamot a globális hatások rángatják. Ha akarnák, akkor pokolian felerősíthetnék a forintot, és akkor azzal kellene Matolcsy Györgynek bajlódnia. Nehogy valaki azt higgye, ha például 280-ra visszaerősítenék a forintot, az olyan jó lenne. Akkor az export zuhanna be, és kevesebb valutánk lenne, és nem tudnánk forintosítani az államadósságot.
Akkor ezek szerint az orvosok kezében a világgazdaság sorsa jelenleg. Reménykedhetünk valamiféle áttörésben?
Sok tudós és orvos véleményét meghallgattam és ők is tudáshiánnyal küszködnek. Nem tudják hogyan terjed a vírus. Nem tudják meddig él meg külső környezetben, csempén, kilincsen, stb. Védőoltás még nincs és egyhamar nem is lesz. Az igazi veszély nem is a halálozás, mert az talán még kisebb is, mint a szokásos influenza-járványnál. Csakhogy ilyen esetben nálunk maximum 300 000-en fertőződnek meg, addig koronavírus esetében ez a szám jóval nagyobb lehet. Ha pedig kialakul a pandémia és több százmillióan betegszenek meg a világban, akkor a 2 százalékos halálozási ráta már igen sok. Szóval ez igen kemény kimenetel lenne, de reméljük, hogy nem lesz így. Sikerül majd valahogy megfogni a járványt és lelassítani a terjedését.
Ezzel a karanténra céloz és a közösségi programok felfüggesztésére?
Ahol az állam gyenge, mint Olaszországban, ott a vírus elleni harc se megy valami jól. Ott már a kormány is beismeri, hogy komoly hibákat követtek el. Ha az elején keményen és gyorsan lép, akkor sok megbetegedés elkerülhető lett volna.
Ellenben a kínaiak már azzal dicsekszenek, hogy kezdik megfogni a járványt.
Hát, ki tudja. Az elhallgatás kommunista reflexe nagyon erős. De az tény, hogy már két nagy kórházat is építettek hetek alatt. Maradjunk annyiban, hogy ilyen helyzetekben a diktatúra hatékonyabb, mint a demokrácia. De azért az elején ők is nagyokat hibáztak. Az olaszok meg kissé slendriánok.
A magyar gazdaságot mennyire fogja megviselni az egész hajcihő?
Úgy néz ki, hogy az egész ügy kezelésére egy ütőképes csapatot állítottak fel. Az élelmiszer termelés nem lesz veszélyben, az energia ellátásunk is stabil. Az oroszok továbbra is pontosan szállítanak mindent. Probléma Németország felől jöhet, de ott jelenleg csak néhány eset van. Ha pedig esetleg terjedni kezdene a járvány, akkor mi sokkal jobban fogunk védekezni, mint az olaszok. Ám, arról se feledkezzünk meg, hogy meglepő módon pozitív hatásokat is tapasztalhatunk. A kőolaj ára bezuhant, ami hamarosan látszani fog az itthoni árakban. De azért bizonyos dolgokat nem tudunk megúszni. Abban biztos vagyok, hogy az idén nem lesz 5 százalék növekedés. Azonban remélem, hogy 4 százalék felett maradunk.
Vezető Kép: MTI/AP/DPA/Frank Rumpenhorst
Facebook
Twitter
YouTube
RSS