Újraindul az Európai Bizottság elnöki pozíciójáért Ursula von der Leyen, akit annak idején a Fidesz képviselői is támogattak. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy Von der Leyen volt a kisebbik rossz, ugyanis a pozícióért bejelentkezett Manfred Weber, aki akkor már erősen támadta Magyarországot, és Frans Timmermans is, aki pedig mindig is ezt tette. Érdekes módon viszont a magyar baloldalon Ujhelyi István és Gyöngyösi Márton nemmel voksolt az akkori szavazáson ,és a momentumos tyúkól sem volt lelkes híve az elnök asszonynak. Azóta, egy sor ideológiai háborún és egy legalábbis gyanús vakcinabeszerzésen túl, a baloldal már máshogy tekint az elvileg jobbos bizottsági elnökre. Amit viszont a Fidesz elvárt volna tőle, nem teljesítette, sőt, még korrupciós botrányba is került. Mutatjuk a részleteket!
Öt évvel ezelőtt, 2019. június 16-án 383 szavazattal választotta meg a belgiumi születésű, német kereszténydemokrata politikust, Ursula von der Leyent az Európai Parlament az Európai Bizottság élére. Ezzel a teljesítménnyel maga mögött hagyta az Európai Néppárt első emberét, Manfred Webert és a baloldali Frans Timmermanst. A Fidesz szavazatai nélkül viszont nem sikerült volna megnyernie a posztot, ennek ellenére igen sokszor tett Magyarországnak keresztbe. Megválasztásakor azonban igen konkrét elvárásokat fektetett elé a Fidesz–KDNP EP-frakciója: azt írták akkor, hogy megelőlegezték neki a bizalmat, de el is várnak cserébe ezért dolgokat.
Az Európai Bizottság új elnökén számon fogjuk kérni a magyar emberek akaratát. A magyar emberek ugyanis egyértelművé tették, hogy olyan új uniós vezetőket szeretnének, akik megállítják a bevándorlást, tisztelik a közép-európai országokat, a nemzeteket és nem sértik a nemzetek szuverenitását
– fogalmaztott akkor a frakció. Sajnos az elvárásainknak azonban nem tett eleget az elnök asszony, ugyanis az elmúlt öt év minden volt, csak nem józan politikai vezetés. A bevándorlás éli világát, soha ennyien nem akartak bejutni Európába, mint most. Ursula von der Leyen pedig még hívogatja is a migránsokat azzal, hogy segítené a legális bejutást a kontinensre, mert úgy véli, inkább az embercsempészetet kell visszaszorítani.
Dobrev Klára is megszavazta egyébként annak idején, mert szerinte hasonló a programjuk. Ő is európai minimálbért és európai munkanélküli ellátást, valamint európai gyermektámogatások bevezetésén dolgozik, és bár úgy vélte, hogy lesznek még vitáik, mindketten egy Európai Egyesült Államokat álmodtak meg. Cseh Katalin és Donáth Anna már nem volt olyan lelkes: szerintük az elnök asszony egy kompromisszumos megoldás. Az szólt mellette, hogy a saját pártján belül progresszívnek számít. Gyöngyösi Márton a Jobbikból és Ujhelyi István az MSZP-ből viszont nem szavaztak bizalmat Von der Leyennek, mert szerintük nem tartja tiszteletben a választók akaratát, semmibe vette a csúcsjelölti rendszert és hátsó szobákban döntöttek a személyéről.
Balhék jellemzik az elmúlt éveket
Nem elég, hogy kirobbant a Katar-gate, amibe több EP-képviselő is belebukott (bár ennek ellenére van, aki ott ülhet és szavazhat a döntéshozók között), még az Európai Bizottság elnöke is korrupciós ügybe keveredett. Történt ugyanis, hogy Ursula von der Leyen egy hónapon keresztül csevegett SMS-ek és telefonhívások formájában a Pfizer vezérével, mielőtt az Európai Unió megrendelt 1,8 milliárd adag vakcinát a cégtől. Az üzenetváltások tartalmáról azonban semmit nem tudhat meg a nyilvánosság, ugyanis a brüsszeli bürokrácia addig maszatolt az ügyekben, míg végül teljesen el nem kenték a saját felelősségüket. Kiderült továbbá, hogy Von der Leyen családilag érintett az ügyben, ugyanis férjét, Heiko von der Leyent a koronavírus-járvány idején, 2020 decemberében nevezték ki az amerikai Orgenesis nevű gyógyszergyártó vállalat egészségügyi igazgatójává. A cég szorosan együttműködik az Európai Bizottság vakcinabeszerzési botrányában szereplő Pfizerrel.
2021 tavaszán Ursula von der Leyen és a Pfizer elnöke, Albert Bourla sms-ekben tárgyalt arról, hogy az EU 35 milliárd dollár értékben vásárol koronavírus elleni vakcinát az amerikai vakcinagyártótól. A Heiko von der Leyent egészségügyi igazgatóként sorai közt tudó vállalat 2021-ben és 2022-ben is 36 millió dollár éves nyereségre tett szert, miközben az addigi rekord 21 millió dollár volt 2018-ból.
Ursula von der Leyen azonban korábbi posztján sem volt szűkmarkú. A honvédelmi miniszteri korszakának legfőbb botránya a külsős tanácsadói szerződések ügye volt. A történet lényege, hogy a német honvédelmi minisztérium több tízmillió eurót fizetett ki külsős tanácsadóknak. Ráadásul az egyik kedvezményezett cégnél, a McKinseynél dolgozott abban az időszakban Ursula von der Leyen fia, David von der Leyen. A botrány évekig elhúzódott és 2020-ban Von der Leyennek tanúvallomást kellett tennie a Bundestag vizsgálóbizottsága előtt az ügyben. A teljes érintett összeg tárcája esetében csak 2019 első felében 154 millió euróra rúgott.
A görög miniszterelnöknél lubickolt
Nagy port kavart továbbá az a történet is, amikor Ursula von der Leyen a görög miniszterelnöknél nyaralt. Az Európai Bizottság (EB) elnöke házastársával együtt a görögországi Kréta szigetén töltött el három napot Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök vendégségében. Szállásukat is a kormányfő biztosította saját, Haniá városától nem messze, Akrotíriben található villájában.
Embargó és gázbeszerzés
Az orosz–ukrán háború kirobbanását követően Ursula von der Leyennek egy “kiváló ötlete” támadt: vezessék be az európai gázársapkát, majd törekedjenek rá, hogy más forrást találjanak, ahonnan beszerezhető a gáz. Természetesen ezt is, mint a vakcinát, együtt. Mert az milyen jól sikerült… ja, nem. A bizottság elnöke tehát vásárlóként meg akarta határozni, hogy mennyiért hajlandóak gázt venni az oroszoktól. Putyin persze kinevette őket. Ezen kívül Von der Leyen nagy támogatója a háború folytatásának: nem véletlen, hogy eurómilliókat harcol ki az ukránoknak és csilliogó szemekkel nézi Volodimir Zelenszkijt, aki csatlakozna már az EU-hoz, amit persze az elnök is pártol.
Magára haragította szövetségeseit
A Magyarországnak járó uniós források ügyében viszont sajátjait haragította magára. Már nem tudták hova húzni a jogállamisági ügyünket, látszott, hogy ez csak a pénzek visszatartásáról szól, semmi másról, és a magyar kormány a többi között az igazságügyi reformot végrehajtotta. Ennek eredményeként felszabadítottak 10 millió eurót. Urusla von der Leyent ezért támadták sajátjai, és már-már azt latolgatták, hogy ki lenne jobb kiszolgáló ember helyette.
Újra indul von der Leyen
A jelöltségének bejelentése az első lépést jelenti a négy hónapig tartó választási küzdelemben, amelyben több politikus is részt vehet, többek között esélyesnek tartják Kaja Kallas észt miniszterelnököt is a posztra.
A Guardian szerint miután a CDU jelölte von der Leyent, még meg kell szereznie az Európai Néppárt (EPP) két másik pártjának támogatását, az Európai Parlament jobbközép csoportosulásán belül, amelyhez Görögország, Írország, Litvánia és Svédország kormánypártjai is tartoznak.
Ezt követően meg kell nyernie a szavazást az Európai Néppárt márciusi kongresszusán, amelyet Bukarestben tartanak, mielőtt júniusban megkezdődik az igazi verseny a brüsszeli csúcspozíciókért.
Ne feledjük, 2019-ben még senki sem hallott von der Leyenről, és heteken belül a németországi védelmi miniszterből a legbefolyásosabb brüsszeli állásba került
– mondta egy diplomata, felidézve, hogy a jelenlegi bizottságin elnök nem is kampányolt a posztért.
Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys
Facebook
Twitter
YouTube
RSS